Po ponad dwóch dekadach przerwy Polska przygotowuje się do utworzenia nowego parku narodowego – Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry (PNDDO). Status projektu oraz premierę promujących go spotów kinowych i telewizyjnych omówiono podczas konferencji prasowej, która odbyła się 8 listopada 2024 r. w Warszawie.
Międzyodrze to wyjątkowy obszar, który wyróżnia się bogactwem przyrody, różnorodnością krajobrazów i znaczeniem ekologicznym. Zamieszkuje go ponad 200 gatunków ptaków, w tym wiele zagrożonych wyginięciem. Powstanie parku narodowego ma chronić te tereny, a jednocześnie umożliwiać rozwój turystyki, edukacji ekologicznej i lokalnej gospodarki.
Jak podkreśliła ministra klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska, „Parki narodowe są naszym największym skarbem przyrodniczym. Utworzenie PNDDO to szansa na ochronę przyrody i rozwój regionu w sposób zrównoważony”.
Projektowany park narodowy będzie nie tylko ostoją dla przyrody, ale także impulsem rozwojowym dla regionu. Wzrost turystyki ekologicznej, nowe miejsca pracy i poprawa atrakcyjności inwestycyjnej to kluczowe korzyści dla lokalnych społeczności.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska, we współpracy z samorządami, naukowcami oraz lokalnymi społecznościami, przeprowadza prekonsultacje, które mają wypracować ostateczne założenia dla utworzenia PNDDO. Wiceminister Mikołaj Dorożała zaznaczył, że „to historyczny moment – mieszkańcy regionu, samorządy i ministerstwo wspólnie tworzą coś wyjątkowego dla przyszłych pokoleń”.
Z budżetu państwa zabezpieczono środki na utworzenie PNDDO oraz wsparcie gmin znajdujących się na jego terenie. Dodatkowo, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) uruchamia specjalne programy, które mają wspierać parki narodowe w działaniach edukacyjnych i inwestycyjnych, w tym w budowie nowoczesnych centrów edukacji ekologicznej.
Podczas konferencji zaprezentowano spoty kinowe i telewizyjne, które podkreślają wyjątkowość Międzyodrza i promują ideę ochrony przyrody. Filmowe obrazy ukazują piękno regionu oraz zwracają uwagę na konieczność podjęcia działań dla jego zachowania.
[WIDEO]16616[/WIDEO]
Decyzja o utworzeniu Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry zostanie podjęta po zakończeniu konsultacji społecznych. Priorytetem jest wypracowanie rozwiązań, które pogodzą ochronę przyrody z potrzebami mieszkańców i użytkowników terenów Międzyodrza.
Nowy park narodowy to szansa na zachowanie unikatowej przyrody, ale także na stworzenie miejsca, które stanie się wizytówką regionu i inspiracją do działań ekologicznych na skalę ogólnopolską. Czy Dolny Śląsk zyska nowy symbol ochrony przyrody? Wszystko wskazuje na to, że jesteśmy coraz bliżej tego celu.
JaWohlHerrFlick17:24, 13.11.2024
a wszyscy przy odrze powyżej będą po każdej ulewie drżeć ze strachu, porty w Głogowie Malczycach i Wrocławiu można będzie zaorać, tak samo stocznię okrętową w Malczycach, same dobre wieści. zmiana torów w ścieżkę rowerową, jedyna żeglowna polska rzeka ma być rezerwatem...
tu wszystko się cofa, poza majątkiem uśmiechniętych...
a niemiecka fundacja która blokuje rozwój odry się cieszy! 17:24, 13.11.2024
Czartk17:25, 13.11.2024
Tereny zalewowe 17:25, 13.11.2024
Brawo Tusk!17:26, 13.11.2024
Utworzyć parki narodowe na całej Odrze! Żadnej żeglugi! Tylko Dojczland może żeglować PO Odrze! Keine Tenkraju! Tusku! Ani kroku w tył! 17:26, 13.11.2024
Bardzo dobrze!17:28, 13.11.2024
3 0
KOalicjo! Ani kroku w tył! Żadnej żeglugi PO Odrze!!! Tylko park narodowy! Fur Dojczland! Heil Tusk! 17:28, 13.11.2024