W dniach 12-13 listopada odbył się 11. Dolnośląski Kongres Samorządowy, organizowany przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego. W wydarzeniu, które zgromadziło pół tysiąca uczestników, wzięli udział przedstawiciele samorządów, administracji rządowej, parlamentu, przedsiębiorcy oraz eksperci. Kongres był okazją do dyskusji na temat przyszłości Dolnego Śląska, a także wyzwań związanych z powodziami, transportem i rolą samorządu w regionie.
„Nowe wyzwania – Dolny Śląsk infrastrukturalnym sercem Polski” – hasło 11. Dolnośląskiego Kongresu Samorządowego, który odbył się pod patronatem Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Wydarzenie zgromadziło pół tysiąca uczestników, w tym przedstawicieli samorządów, parlamentu, administracji rządowej, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych, ekspertów i dziennikarzy.
Dolnośląski Kongres Samorządowy to największa debata o przyszłości regionu. W tegorocznej edycji, uczestnicy dyskutowali o wyzwaniach, przed którymi stoi Dolny Śląsk, podkreślając rolę samorządu w Polsce.
Tematami Kongresu Samorządowego zawsze są najbardziej aktualne wyzwania. Dzięki zaangażowaniu dolnośląskich samorządowców i pozostałych gości, znajdujemy wspólny język i najlepsze rozwiązania. Liczę, że wymiana doświadczeń zaowocuje nowymi projektami i nawiązanymi kontaktami, które pozwolą realizować wartościowe inicjatywy - zaznaczył Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Dyskusje toczyły się w czterech panelach, moderowanych przez znane postacie mediów. Tematy obejmowały:
„Dolny Śląsk po powodzi”
„Przyszłość transportu – transport przyszłości”
„Wyzwania liderek samorządu”
„Sport dla regionu”
Panel o powodzi skupił się na doświadczeniach z wrześniowego kryzysu, podkreślając rolę samorządów i administracji rządowej w odbudowie. Zbigniew Tur, Wójt Gminy Kłodzko, mówił o trudnej sytuacji.
Wydaliśmy ponad 3700 decyzji pomocowych. Skala zniszczeń jest ogromna, szacujemy straty na ponad 120 milionów złotych. Mamy problem z ilością odpadów popowodziowych. Musimy je transportować do Strzegomia, bo wysypiska są już pełne - powiedział Zbigniew Tur, Wójt Gminy Kłodzko.
Marszałek Gancarz poruszył temat decentralizacji instytucji zarządzających kryzysami.
Uważam, że dzisiaj potrzebna jest dyskusja o decentralizacji kilku instytucji. Wody Polskie, Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska, Ośrodki Doradztwa Rolniczego. Kiedyś podlegały one samorządom i warto przemyśleć, czy taka struktura byłaby skuteczniejsza - mówił Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Również wiceprezydent Wrocławia, Michał Młyńczak, wskazał na przygotowanie miasta do powodzi.
Wrocławski Węzeł Wodny i zbiornik w Raciborzu umożliwiły kontrolowanie żywiołu, mimo strat szacowanych na 70 milionów złotych - powiedział Michał Młyńczak.
Kolejny panel dotyczył transportu, a szczególnie rewitalizacji nieczynnych linii kolejowych na Dolnym Śląsku. :
Jesteśmy pionierami w przywracaniu połączeń kolejowych, a dzięki naszym działaniom kilkaset tysięcy Dolnoślązaków zyskało dostęp do transportu kolejowego - podkreślił Michał Rado, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.
Wrocławski Port Lotniczy także rozwija swoje plany inwestycyjne.
W połowie listopada ustanowimy roczny rekord 4 mln pasażerów. Planujemy rozbudowę terminala, aby w ciągu 10 lat podwoić ten wynik - oznajmił Karol Przywara z Portu Lotniczego Wrocław.
Podsumowując, Kongres stanowił platformę wymiany doświadczeń i omówienia kluczowych wyzwań regionu, w tym odbudowy po powodzi, rozwoju transportu i roli kobiet w samorządzie.
xxx08:48, 15.11.2024
2 0
Rozmowy o niczym. Samo-promocja polityczna. Brakuje w tym wszystkim fachowców, przybywa cwaniaków i nieudaczników politycznych. 08:48, 15.11.2024