Zamknij

Zamknięte szlaki w Karkonoszach. GOPR ogłosił 1. stopień zagrożenia lawinowego

Lilla SadowskaLilla Sadowska 13:59, 08.12.2024
Skomentuj Zagrożenie lawionowe w Karkonoszach (źródło: Fb Karkonoski Park Narodowy) Zagrożenie lawionowe w Karkonoszach (źródło: Fb Karkonoski Park Narodowy)

Karkonoski Park Narodowy informuje, że w związku z ogłoszeniem 1. stopnia zagrożenia lawinowego przez GOPR Karkonosze, podjęta została decyzja o zamknięciu szlaków turystycznych, które przebiegają przez tory lawin. Działania mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa turystów w trudnych zimowych warunkach panujących w górach.

 

Na trasach objętych zamknięciem pojawiły się tablice ostrzegające o zagrożeniu lawinowym. W najbliższych dniach zostaną również zamontowane zapory oraz tablice informujące o zamknięciu szlaków.

Lista zamkniętych tras obejmuje:

Szlak czerwony przez Kocioł Łomniczki – od schroniska Nad Łomniczką do schroniska Dom Śląski;

Szlak niebieski Droga Jubileuszowa – od zakosów do Czarnego Grzbietu;

Szlak niebieski od Domku Myśliwskiego do Samotni – zimowy wariant prowadzi drogą transportową;

Szlak żółty przez Biały Jar – zimowy wariant biegnie przez Spaloną Strażnicę i główny grzbiet Karkonoszy;

Szlaki zielony i żółty w rejonie Śnieżnych Kotłów – zimowe warianty prowadzą Czeską Ścieżką lub czerwonym szlakiem grzbietowym;

Szlak zielony nad Kotłem Szrenickim – od górnej stacji wyciągu na Szrenicę do Mokrej Przełęczy.

Pełnąinformację o zamkniętych szlakach, wraz z mapką, można znaleźć w komunikacie turystycznym na stronie Karkonoskiego Parku Narodowego.

Ratownicy GOPR przypominają, że nawet przy niskim stopniu zagrożenia lawinowego warunki mogą być nieprzewidywalne. Śnieg zalegający na stromych zboczach może stanowić śmiertelne zagrożenie, zwłaszcza dla niedoświadczonych turystów. Poruszanie się po zamkniętych szlakach jest surowo zabronione, a naruszenie zakazu może skutkować nie tylko karami, ale także zagrożeniem życia i zdrowia.

Ratownicy zalecają korzystanie z wyznaczonych zimowych wariantów szlaków oraz bieżące śledzenie komunikatów GOPR. Warto również odpowiednio przygotować się do wędrówki – zabrać ze sobą mapę, naładowany telefon z aplikacją Ratunek oraz odpowiedni ekwipunek zimowy, w tym raki, kijki trekkingowe i odzież chroniącą przed zimnem i wiatrem.

Pamiętajmy!

Bezpieczeństwo w górach zależy nie tylko od warunków, ale przede wszystkim od odpowiedzialności turystów.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%