Ważne przypomnienie dla osób pobierających wcześniejsze emerytury i renty! Do końca lutego wszyscy, którzy w 2024 roku otrzymywali te świadczenia i nadal pracowali, muszą poinformować ZUS o swoich dodatkowych przychodach. Obowiązek ten dotyczy wynagrodzeń z umowy o pracę, umowy zlecenia, działalności gospodarczej oraz pełnienia funkcji członka rady nadzorczej.
Osoby, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego (kobiety poniżej 60 lat i mężczyźni poniżej 65 lat), muszą rozliczyć się z ZUS. Dla reszty nie ma żadnych ograniczeń.
Rencistów i wcześniejszych emerytów obowiązują limity dorabiania. Jak mówi Iwona Kowalska-Matis, rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku: „Muszą oni do końca lutego poinformować ZUS o dodatkowych przychodach osiągniętych w 2024 r.” Informacja ta pozwoli ZUS ustalić, czy emerytura była wypłacana w prawidłowej wysokości.
Kwoty przychodu w 2024 roku:
Dopuszczalna roczna kwota: 65 611,40 zł brutto,
Graniczna roczna kwota: 121 849,50 zł brutto.
Te kwoty odpowiadają odpowiednio 70 proc. i 130 proc. przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń z ubiegłego roku. Przychody rozlicza się na podstawie zaświadczenia z zakładu pracy emeryta lub rencisty, a osoby prowadzące działalność gospodarczą składają własne oświadczenie. Uwzględniane są również przychody z pracy za granicą oraz członkostwa w radzie nadzorczej.
Aby ZUS mógł rozliczyć emeryturę w najkorzystniejszy sposób, warto dostarczyć zaświadczenie o wysokości zarobków z poszczególnych miesięcy. Nawet jeśli w niektórych miesiącach limit został przekroczony, roczne rozliczenie może nie wiązać się z konsekwencjami finansowymi.
Co do zasady emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny wynoszący 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn, mogą dorabiać bez ograniczeń i nie muszą informować ZUS-u o wysokości swoich zarobków. Warto jednak pamiętać, że osoby, które osiągnęły wiek emerytalny w 2024 roku i były na wcześniejszej emeryturze, muszą rozliczyć się z ZUS-em z dochodów uzyskanych w miesiącach poprzedzających ukończenie tego wieku.
Limity dotyczące dorabiania nie dotyczą osób otrzymujących rentę rodzinną, które mają także ustalone prawo do emerytury z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Ponadto świadczeniobiorcy otrzymujący emeryturę częściową, rentę inwalidy wojennego lub wojskowego, których niezdolność do pracy jest związana ze służbą wojskową, a także osoby pobierające rentę rodzinną po takich inwalidach, nie muszą przedkładać zaświadczeń o wysokości swoich przychodów. Uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz studenci, którzy nie ukończyli 26. roku życia, a dostają z ZUS rentę rodzinną i są zatrudnieni na umowie zlecenia lub agencyjnej, również nie są zobowiązani do składania informacji o swoich zarobkach.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz