Coraz więcej polskich emerytów decyduje się na pozostanie aktywnych zawodowo i dorabianie do swojego świadczenia z ZUS. Trend ten jest coraz bardziej widoczny, a dane statystyczne potwierdzają jego rosnącą popularność.
Według informacji z 2024 roku, liczba pracujących seniorów osiągnęła już 872,6 tysiąca osób, co stanowi wzrost o 51,7 proc. w porównaniu do dziewięciu lat temu. Kobiety dominują wśród pracujących emerytów, stanowiąc 58,1 proc. tej grupy. Najwięcej seniorów pracujących mieszka w województwie mazowieckim (16,4 proc.) oraz śląskim (14,1 proc.). Średni wiek pracującego emeryta w Polsce wynosi 67,5 roku, przy czym mężczyźni z reguły pracują dłużej (średnio 69,2 roku) niż kobiety (66,3 roku). Większość pracujących seniorów, aż 96,4 proc., ma co najmniej 60 lat.
Praca po osiągnięciu wieku emerytalnego przynosi korzyści finansowe w przyszłości, zwłaszcza gdy pensje są oskładkowane. Z danych ZUS wynika, że aż 556,8 tys. pracujących emerytów w grudniu 2024 roku było objętych pełnym ubezpieczeniem, co wpłynie pozytywnie na wysokość ich przyszłej emerytury.
Dalsza praca bardzo się seniorom opłaca, przede wszystkim wtedy, gdy ich pensje są oskładkowane - podkreśla Iwona Kowalska-Matis, rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
Seniorzy w Polsce najczęściej pracują na etacie (prawie 60 proc.), a także na umowach zlecenie (35,1 proc.) oraz prowadzą własną działalność gospodarczą (29,6 proc.). Branże, w których emeryci najczęściej podejmują pracę to ochrona zdrowia i pomoc społeczna, a także edukacja, nieruchomości, kultura i rozrywka.
Liczba pracujących emerytów w Polsce systematycznie rośnie, co wskazuje na trwały trend. W 2015 roku było ich 575,4 tysiąca, a już w 2024 roku liczba ta wzrosła do 872,6 tysiąca. Polscy seniorzy wyraźnie pokazują, że chcą i potrafią pracować coraz dłużej, przyczyniając się do aktywności zawodowej społeczeństwa.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz