Pszczelarze, którzy we wrześniu 2024 roku stracili pasieki i sprzęt w wyniku powodzi na Dolnym Śląsku, zostali objęci pomocą rządową. Decyzja została oficjalnie potwierdzona rozporządzeniem Rady Ministrów z 1 kwietnia 2025 roku. Wsparcie finansowe pokryje niemal całość oszacowanych strat, których wartość sięga 2,5 mln zł.
Woda zniszczyła blisko 1,2 tys. rodzin pszczelich. W odpowiedzi na apele środowisk pszczelarskich, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląski Urząd Wojewódzki podjęły wspólne działania, które doprowadziły do objęcia pszczelarzy pomocą rządową. Wsparcia udzieliło Ministerstwo Rolnictwa oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Powódź, która nawiedziła nasz region we wrześniu, dotknęła wiele rodzin, rolników i przedsiębiorców, w tym również pszczelarzy, których pasieki zostały doszczętnie zniszczone. Pszczoły odgrywają kluczową rolę w ekosystemie i gospodarce rolnej Dolnego Śląska, dlatego nie mogliśmy pozostać obojętni. Wspólne działania samorządu i administracji rządowej pozwoliły wypracować realną pomoc dla poszkodowanych gospodarstw pasiecznych – mówi marszałek województwa dolnośląskiego Paweł Gancarz.
Dofinansowanie ma pokryć straty poniesione przez pszczelarzy, zarówno w zakresie rodzin pszczelich i infrastruktury, jak i pokarmu dla pszczół oraz sprzętu.
Pszczoły to nie tylko miód, ale przede wszystkim fundament ekosystemu i rolnictwa. Dzięki naszej współpracy wsparcie jest realne i celowe. Udało się wypracować konkretne mechanizmy pomocowe dopasowane do realnych potrzeb branży – podkreśla Natalia Gołąb z zarządu województwa.
Sytuacja była wyjątkowo trudna i wymagała natychmiastowego działania. Próbując różnych rozwiązań, apelowaliśmy także bezpośrednio do ministra rolnictwa. Udało się wypracować konkretne mechanizmy, które przełożą się na realne wsparcie dla pszczelarzy. W tej chwili mówimy już nie o zapowiedziach, ale o decyzjach, które umożliwią odbudowę pasiek po katastrofalnej powodzi – podkreśla wicewojewoda dolnośląski Artur Jurkowski.
Pomoc finansowa dla poszkodowanych gospodarstw pasiecznych to efekt wspólnego działania samorządu i administracji rządowej. Dla pszczelarzy, którzy stracili wszystko, to nie tylko wsparcie materialne, ale szansa na odbudowę dorobku życia.
gupi19:50, 16.04.2025
Dobra sprawa - popieram !
Milicja ooowsik20:02, 16.04.2025
Czy to ooo ooo owsik im da? Tak jak PO PO POwodzianom? XD
0 3
Ale ty jesteś de bil em z kupą zamiast mózgu.
2 0
Co tam szczekasz ko ko komuchu? Fa fa faktury po po pokazane?