Zamknij
Ważne

Dla kogo renta wdowia? ZUS odmawia, jeśli nie spełnisz tych warunków

Lilla SadowskaLilla Sadowska 16:59, 16.07.2025
Skomentuj Zakład Ubezpieczeń Społecznych (Piotr Florek lca.pl) Zakład Ubezpieczeń Społecznych (Piotr Florek lca.pl)

Na Dolnym Śląsku o rentę wdowią wnioskowało już 81,5 tysiąca osób. Tylko w samym Oddziale ZUS w Legnicy wnioski złożyło aż 17,9 tysiąca osób. Choć świadczenie trafiło już do tysięcy seniorów, nie wszyscy otrzymali decyzję pozytywną. Równolegle do wypłat, ZUS wydaje także decyzje odmowne, w skali całego kraju to już ponad 51 tysięcy przypadków.

 

Renta wdowia to nowe świadczenie, które pozwala połączyć własną emeryturę z częścią emerytury zmarłego współmałżonka. Wypłaty trafiły już do ponad 420 tysięcy osób w całej Polsce. Łączna kwota wypłat przekroczyła 1,4 miliarda złotych brutto, z czego prawie 150 milionów to dodatkowe środki wypłacone w związku ze zbiegiem świadczeń. Na Dolnym Śląsku wypłacono łącznie 121,4 miliona złotych. W samej Legnicy tysiące osób zyskały dodatkowe wsparcie, które średnio wynosi 356,79 zł miesięcznie. ZUS przypomina jednak, że nie każdemu przysługuje renta wdowia. Warunki są ściśle określone i muszą zostać spełnione wszystkie, nie tylko niektóre.

 

Aby przyznać rentę wdowią, kobieta musi mieć co najmniej 60 lat, a mężczyzna 65. Do śmierci współmałżonka trzeba było pozostawać z nim we wspólnym związku małżeńskim, a w chwili składania wniosku nie można być ponownie żonatym ani zamężną – tłumaczy Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku.

 

Co więcej, prawo do renty rodzinnej nie może zostać nabyte wcześniej niż w dniu ukończenia 55 lat przez kobietę lub 60 lat przez mężczyznę. Jeśli ktoś spełnił ten warunek wcześniej, nie ma prawa do renty wdowiej.

 

Drugą najczęstszą przyczyną odmów jest zbyt wysoka kwota już pobieranego świadczenia. Renta wdowia nie przysługuje wtedy, gdy suma świadczeń przekroczyłaby trzykrotność najniższej emerytury. Obecnie ten limit wynosi 5 636,73 zł brutto. Właśnie z tego powodu ZUS odmówił przyznania renty aż 21 tysiącom osób w skali kraju.

 

Wśród innych przyczyn odmów znalazły się także: zbyt wczesne nabycie prawa do renty rodzinnej (12,8 tys. przypadków),  brak prawa do renty rodzinnej w ogóle (8,5 tys.), brak prawa do własnego świadczenia (8 tys.), brak wspólności małżeńskiej do dnia śmierci współmałżonka (405 przypadków), zawarcie nowego związku małżeńskiego (339 przypadków), nieosiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego (242 przypadki).

 

Zainteresowanie rentą wdowią jest ogromne. W całym kraju ZUS przyjął już ponad milion wniosków. Aż 89 procent z nich złożyły kobiety. Co ciekawe, tylko 3 procent osób zdecydowało się na złożenie wniosku przez internet, za pośrednictwem platformy PUE ZUS. Zdecydowana większość seniorów nadal woli załatwiać sprawy osobiście, podczas wizyty w placówce.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Fundacja KGHM finansowała kampanię PiS z darowizn?

Walcie się komusze tworzydła. Bierzcie świece i skaczcie sobie pod swądami, a nie za wydawanie wyroków.

El kuszydojpa

19:53, 2025-07-16

Pożegnanie Bartłomieja Żygadły

Niech spoczywa w pokoju

Hekate

19:49, 2025-07-16

Flaga i hymn na nowo? Rząd chce korekty

Orzeł na godle Polski powinien wyglądać w sposób symbolizujący dumę, siłę i jedność narodową. Głowa i Korona: Orzeł z głową zwróconą w prawo, z czubem korony ozdobionej stylizowanymi, złotymi elementami, symbolizującymi suwerenność i majestat. Korona powinna być bogato zdobiona, z detalami nawiązującymi do tradycji monarchicznych. Skrzydła: Rozpostarte szeroko, z piórami ułożonymi dynamicznie, co podkreśla gotowość do obrony i siłę. Skrzydła mogą być lekko uniesione, z detalami ukazującymi rozbudowane pióra. Tułów: Silny i muskularny, z wyraźnym piersiowym i detalami symbolizującymi odwagę. Na piersi można umieścić tarczę lub herb, jeśli jest to część projektu. Orzeł trzyma w szponach symbole władzy i suwerenności – na przykład miecz, który może symbolizować obronę, lub gałązkę laurową oznaczającą zwycięstwo i pokój. Wzór powinien być wyraźny i elegancki, z elementami heraldycznymi, zachowując klasyczny i dostojny charakter. Taki wygląd orła na godle ma podkreślać dumę narodową, jedność i potęgę Rzeczypospolitej.

tak też może być

19:19, 2025-07-16

Będą nowoczesne place zabaw przy żłobkach

Plac zabaw może i fajny ale kto go będzie pilnował ? Ochrona czy może pracownicy żłobków

lepiej bez placów

19:01, 2025-07-16

0%