Zamknij

Zegary astronomiczne - czym są i jak działają?

12:29, 26.10.2022 ok. 2 min. czytania
1

Nowoczesne budynki mieszkalne znacznie różnią się od tych budowanych jeszcze kilkanaście lat temu. Dzisiaj standardem staje się to, co kiedyś zarezerwowane było wyłącznie dla nielicznej grupy osób. Zautomatyzowane budynki „żyją” rytmem swoich mieszkańców, a jednym z urządzeń odpowiedzialnych za komfort użytkowy inteligentnego domu jest bez wątpienia programator astronomiczny. Czym są i jak działają zegary sterujące?

Według słońca

Zegary astronomiczne https://www.fif.com.pl/pl/36-zegary-sterujace-programowalne, nazywane również programatorami astronomicznymi, to nieocenione rozwiązania w zakresie nie tylko automatyki domowej, ale również inteligentnej przestrzeni biurowej. Zegar astronomiczny pozwala na włączanie i wyłączanie urządzeń elektrycznych (np. oświetlenia), wykorzystując w tym celu dwie zmienne - wschód oraz zachód słońca (ustalane automatycznie według szerokości geograficznej miejsca instalacji urządzenia). Konieczne jest więc odpowiednie programowanie zegara astronomicznego, które można wykonać (w przypadku najnowocześniejszych urządzeń) nawet z poziomu smartfona dysponującego funkcją NFC.

 

Komunikacja NFC

Komunikacji NFC jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, umożliwiającym bezprzewodowe odczytywanie oraz zapisywanie konfiguracji zegara sterującego za pomocą telefonu opartego na systemie Android i wyposażonego w moduł komunikacji NFC. Poprzez specjalną aplikację użytkownik jest w stanie zdalnie przygotować konfigurację zegara, a także odczytać, zapisać i udostępnić konfigurację sterownika.


Zegary astronomiczne- FOTO:Materiały prasowe

 

Tryby sterowania

Programator astronomiczny czasowy działający jak wyłącznik zmierzchowy (ale bez sondy jasności) wykonuje szereg obliczeń w czasie rzeczywistym, posiłkując się danymi wprowadzonymi do pamięci. Zegary sterujące astronomiczne mają w większości przypadków zaprogramowaną długość i szerokość geograficzną oraz dokładną godzinę, i na podstawie tych informacji są w stanie obliczyć dokładne położenie słońca względem horyzontu o konkretnej godzinie. Dzięki temu możliwe jest załączenie oświetlenia podczas danego położenia słońca, a nie o konkretnej porze dnia czy nocy.

Najczęściej dostępne są cztery opcje sterowania zegarem astronomicznym (moment włączenia i wyłączenia światła programowany jest niezależnie):

  • astronomiczny zachód i wschód słońca
  • cywilny zmierzch/świt
  • korekcja indywidualna programowych punktów załączenia i wyłączenia (kątowa lub czasowa)
  • Time - wyznaczenie „sztywnej” godziny załączenia lub wyłączenia niezależnej od cyklu wschodów i zachodów

 

Takie rozwiązanie sprawdza się doskonale zarówno w budynkach komercyjnych, jak i w domach prywatnych, a do prawidłowego działania nie potrzebuje czujnika oświetlenia, który wymaga ekspozycji na promienie słoneczne. Programator astronomiczny załącza i wyłącza obwody wykorzystując w tym celu wyłącznie matematyczne dane o lokalizacji geograficznej oraz rzeczywistej godzinie.

 

Zegary astronomiczne - zastosowanie

Zegary astronomiczne sprawdzą się wszędzie tam, gdzie oświetlenie lub praca urządzeń jest ściśle powiązana ze wschodami i zachodami słońca. Takie rozwiązanie może być stosowane zarówno na terenach publicznych i prywatnych (oświetlenie dróg, placów, parków, ogrodów, witryn sklepowych itp.), jak i w budynkach mieszkalnych do sterowania roletami, żaluzjami, czy nawadnianiem ogrodu.

 

 

 

(WP(lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze [1]

komentarz(1)

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

W Legnicy takie zegary można kupić w firmie iq-system. Nowodworska11

08:00, 26.10.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%