Ponad 47 tysięcy bonów turystycznych na Dolnym Śląsku jeszcze nie zostało aktywowanych i wkrótce straci ważność. 31 marca tego roku upływa termin na pobranie bonu uprawniającego do dofinansowania do wypoczynku dziecka. Można nim opłacić wypoczynek zaplanowany nawet po tej dacie pod warunkiem, że płatność zostanie zrobiona do końca marca 2023 roku.
Uprawnionych do pobrania bonu jest na Dolnym Śląsku 321 310 osób. Dotychczas mieszkańcy województwa aktywowali 275 412 bonów. Nadal nieaktywnych jest 47 898 bonów.
Rzeczniczka przypomina, że bon turystyczny to jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością 1 tys. zł. Można nimi płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce tylko do końca marca 2023 r.
Rodzice mogą na przykład zapłacić bonem za pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym. Bonem można opłacić zorganizowany wypoczynek, na przykład wyjazd dziecka na kolonię, obóz czy zieloną szkołę, a także jednodniową wycieczkę bez noclegu, o ile obejmuje ona dwie usługi np. transport i zwiedzanie.
Zarówno aktywacja, jak i płatność bonem turystycznym, jest bardzo prosta i nie przysparza żadnych trudności. Wystarczy wejść na swój profil ePUAP lub PUE ZUS. Jeśli bon został uaktywniony wcześniej, można sprawdzić czy został wykorzystany do końca.
Polski Bon Turystyczny można wykorzystać w ponad 28 tysiącach miejsc w całej Polsce. Także podczas jednodniowego wyjazdu, bez konieczności pokrywania noclegu dla całej rodziny lub blisko swojego miejsca zamieszkania.
Bon turystyczny przysługuje rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500 plus w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także, jeśli nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r. Niektórzy rodzice mogą skorzystać z bonu turystycznego, nawet, jeśli złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze po 31 grudnia 2021 roku. Chodzi o rodziców dzieci urodzonych w ubiegłym roku między 1 października a 31 grudnia, którzy wniosek o 500 plus złożyli w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin dziecka.
Aktywacja świadczenia odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wystarczy, że po zalogowaniu na swoim koncie PUE rodzic uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon, otrzymując unikalny 16-cyfrowy numer. Podczas opłaty bonem należy go podać, po czym opiekun SMS-em otrzymuje indywidualny kod, którym potwierdza transakcję.
0 0
Pasożyty z ZUSu i "hotelarze" dostają wścieku zadów, że nie przewalili tych pieniędzy... "przedsiębiorcy" hahahahahahaha na zasiłkach i zapomogach :))
zaległe składki i podatki z czasów wyimaginowanej "pandemii" zapłacone? Hahahahahahahahahahaha
0 0
Trzeba bezwzględnie z tego bonu skorzystać. Wsadzić dzieciaki w samochód i wyjechać gdzieś z tego skażonego siarą i arsenem oraz zdewastowanego miejsca i zanocować w jakimś schronisku lub pensjonacie. Nie trzeba daleko, bo już z huty przy bezchmurnej pogodzie widać łańcuch górski Sudetów. Nawet już za Złotoryją są Jerzmanice Zdrój czyli jakiś kurort-zdrój, do którego można było kiedyś dojechać pociągiem, a do Szklarskiej i Karpacza pekaesem, tylko nie wiem gdzie teraz w Legnicy jest dworzec autobusowy z którego odjeżdżają autobusy do Szklarskiej czy Karpacza. Tam gdzie stoi Biedronka?
0 0
[quote="Gość"]Pasożyty z ZUSu i "hotelarze" dostają wścieku zadów, że nie przewalili tych pieniędzy... "przedsiębiorcy" hahahahahahaha na zasiłkach i zapomogach :))
zaległe składki i podatki z czasów wyimaginowanej "pandemii" zapłacone? Hahahahahahahahahahaha[/quote]
Nie martw się tak o tych hotelarzy, bo za czas pandemii dostali tarcze od rządu, a te bony mogą wymieniać na konkretną kasę. Niedługo sezon ruszy, do Legnicy przyjadą turyści, może ja się wybiorę i miejscowi hotelarze oraz restauratorzy wyjdą na swoje. Chyba ten luksusowy hotel na przeciw porzuconego i smodewastującego się budynku po kinie Ognisko nawet dzisiaj nie jest pusty.