W sobotę 24 maja na boisku sportowym w Rokitkach odbył się I Powiatowo-Gminny Festiwal Zespołów Folklorystycznych w Powiecie Legnickim. Nowa inicjatywa starosty Adama Babuśki przyciągnęła wielu mieszkańców oraz gości, którzy wspólnie świętowali lokalne tradycje i kulturę ludową. Wydarzenie zostało zorganizowane z inicjatywy starosty Adama Babuśki przez Zarząd Powiatu Legnickiego, Gminę Chojnów oraz Koło Gospodyń Wiejskich „Czarne Rokitki”.
Choć to pierwsza edycja, wydarzenie od razu przyciągnęło wielu miłośników kultury ludowej. Wśród obecnych byli poseł na Sejm RP dr Tadeusz Samborski, koordynatorka ds. Odnowy Dolnośląskiej Wsi Agnieszka Szemberska, przedstawiciele władz samorządowych, organizacji społecznych i mieszkańcy.
Powiat Legnicki reprezentowali m.in. przewodniczący rady powiatu Jan Łukasz, starosta Adam Babuśka, wicestarosta Janina Mazur, członkowie zarządu Krzysztof Sowiński i Grzegorz Gapski, radna Anna Rozmus-Cieślik oraz dyrektor Wydziału Oświaty, Promocji i Spraw Społecznych Wanda Gołębiowska wraz z pracownikami starostwa.
[FOTORELACJA]22184[/FOTORELACJA]
Festiwal otworzyli wspólnie starosta Adam Babuśka, wójt Gminy Chojnów Andrzej Pyrz oraz sołtyska Rokitek i przewodnicząca miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich Małgorzata Dziadkowiec. A potem przyszła pora na to, co najważniejsze – muzykę, śpiew i tańce. Na scenie wystąpiły zespoły folklorystyczne z całego powiatu: Nowowianki z Nowej Wsi Legnickiej, Kumoszki z Golanki Dolnej, Kapela Kunice, Michalinki z Piotrowic i Konradówki, Przyjaciółki z Niedźwiedzic, Goliszowianie z Goliszowa, Jaskółki z Krzywej, Kalinki z Rokitek oraz Słowiki ze Starego Łomu.
Każdy zespół wniósł coś wyjątkowego. Były pieśni przekazywane z pokolenia na pokolenie, tradycyjne stroje i ogromna radość z kultywowania zwyczajów. Występy były nie tylko artystycznym wydarzeniem, ale też wzruszającym przypomnieniem o tym, jak bogata i żywa jest lokalna kultura.
Zespoły folklorystyczne mają ogromne znaczenie dla tożsamości regionu. Ich działalność integruje społeczność, przypomina o korzeniach i zachęca do pielęgnowania języka, muzyki oraz obrzędów. Festiwal w Rokitkach stał się przestrzenią spotkania różnych pokoleń. Pokazał, że kultura ludowa potrafi poruszać i łączyć, niezależnie od wieku czy miejsca zamieszkania.
To wydarzenie pokazało, że tradycja wciąż żyje i ma się dobrze. Dzięki pasji mieszkańców i zaangażowaniu lokalnych środowisk folklor nie tylko przetrwa, ale pozostanie źródłem dumy dla kolejnych pokoleń. I właśnie o to chodziło w Rokitkach by wspólnie przeżyć coś prawdziwego i ważnego.
zzz17:35, 26.05.2025
Mogę się założyć, że na festiwal nie została zaproszona z powodów politycznych (opcja pisowsko-kościelna) narodowość licznie zamieszkująca ziemie wokół Rokitek. To Łemkowie.
Jechał po narkotykach i bez prawa jazdy
Ale nie tak nawalony jak moja matka pujaczka na rencie aloholowej. Slava piko i romper! Hej śmieć!
Krrt
04:39, 2025-05-28
Wypowiedzi trenerów po meczu Wisła Płock - Miedź
A co odwalili? Napisali do Wisły, że kibice nie przyjadą, ale jeśli coś się zmieni to dadzą natychmiast znać. Kibice się jednak namyślili, więc zgodnie z pismem numer 1 dali znać. Królewiecki obiecywał, że wszystkich wszędzie wpuści, no ale nie tym razem. Cała Polska śmieje się z Królewieckiego, świetnie, że znalazł on w Legnicy (Lubinie) fana. Dołączy do Madziary i już powoli tworzy Ci się fan club Twoich ulubieńców.
RT123
00:08, 2025-05-28
35. lat temu legniczanie wybrali radnych
Wtedy był samorząd nie to co teraz POLITYLKA !
nie nie
21:37, 2025-05-27
KGHM chce zbudować trzy nowe szyby
a kiedy kończy sie budowa amerykańskich małych SMR-ów dla KGHM ? ...teraz chcą 3 szybów ....
też chcieli
21:25, 2025-05-27
0 2
Możesz zedrzeć sobie ry.j na asfalcie.