Zamknij

Legnickie muzeum wśród najlepszych

09:44, 19.10.2024 . Aktualizacja: 10:01, 19.10.2024
Skomentuj „W świecie magicznego realizmu. Artyści Art’PAIRinternational” (Piotr Florek lca.pl) „W świecie magicznego realizmu. Artyści Art’PAIRinternational” (Piotr Florek lca.pl)

Muzeum Miedzi w Legnicy zostało wyróżnione w konkursie „Wydarzenia Muzealne Dolnego Śląska”, który odbył się 18 października w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. To wydarzenie, organizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Stowarzyszenie Muzealników Polskich Oddział Dolnośląski, ma na celu promocję turystyki kulturalnej w regionie.

W konkursie wzięło udział 20 muzeów, które zgłosiły po jednym projekcie zrealizowanym w 2023 roku, w tym 12 wystaw, 5 projektów edukacyjnych oraz 3 naukowo-badawczych. Kapituła konkursu, pod przewodnictwem Izabeli Kurc-Kuriaty, przyznała łącznie 13 nagród, doceniając innowacyjność zgłoszeń oraz ich potencjał promocyjny i kulturowy. Udział mogły wziąć muzea państwowe, samorządowe i prywatne.

Celem konkursu „Wydarzenia muzealne roku” jest uhonorowanie najciekawszych projektów, które nie tylko promują nasze instytucje, ale także Dolny Śląsk. Muzea w naszym regionie mają ogromny potencjał, który wspiera naszą tożsamość kulturową i rozwój turystyki – podkreślił Jarosław Rabczenko, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Muzeum Miedzi zdobyło nagrodę za wystawę „W świecie magicznego realizmu. Artyści Art’PAIRinternational”, co potwierdza istotną rolę sztuki w kształtowaniu kultury Dolnego Śląska. Muzea pełnią niezwykle ważną funkcję edukacyjną, będąc nośnikiem tradycji i wartości regionalnych.

Poniżej przedstawiamy laureatów w poszczególnych kategoriach:

Kategoria wystawy historyczne:

I miejsce: Muzeum Etnograficzne – Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu za wystawę „Nie zapomnisz. Pamięć, pamiątka, pamiętnik”.

II miejsce: Muzeum Architektury we Wrocławiu za wystawę „Wczasy. Krajobrazy wypoczynku”.

II miejsce (ex aequo): Muzeum Regionalne w Lubaniu za wystawę „Meteoryty. Dotyk kosmosu”.

Kategoria wystawy sztuki:

I miejsce: Muzeum Sztuki Współczesnej – Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu za wystawę „Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII-XXI w.)”.

II miejsce: Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku za wystawę „Kruche piękno. Szkło kłodzkie 2 poł. XX w.”.

II miejsce (ex aequo): Muzeum Współczesne Wrocław za wystawę „Jan Chwałczyk – światło – cień – informacja”.

III miejsce: Muzeum Miedzi w Legnicy za wystawę „W świecie magicznego realizmu. Artyści Art’PAIRinternational”.

Kategoria przedsięwzięcia edukacyjne niezwiązane z wystawami czasowymi:

I miejsce: Muzeum Ceramiki w Bolesławcu za projekt „Centrum dawnych technik garncarskich – nowa, atrakcyjna i przyjazna edukacja ceramiczna”.

Nagroda dodatkowa: Panorama Racławicka – Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu za projekt „Sztuka w mig”.

Kategoria projekty naukowo-badawcze:

I miejsce: Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju za „Badania dziejów papiernictwa na ziemiach polskich – mapa papierni”.

II miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu za projekt „Barokowi herosi. Wrocławskie rzeźby Johanna Georga Urbansky’ego z lat 20. XVII w.”.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%