Zamknij

KGHM: podatek od kopalin znacząco wypływa na wyniki, a nie uwzględnia kosztu pozyskania metalu

15:59, 26.11.2024 PAP
Skomentuj KGHM (arch. lca.pl) KGHM (arch. lca.pl)

PAP zwróciła się do KGHM z pytaniem, czy miedziowa spółka prowadzi negocjacje dotyczące wysokości podatku od wydobycia niektórych kopalin, a jeśli tak, to na jakim są one etapie.

 

Wysokość podatku od kopalin znacząco wpływa na wyniki spółki i jej zdolności inwestycyjne, ale nie uwzględnia kosztu pozyskania metalu i nie przewiduje żadnych odliczeń i ulg - zaznaczyła spółka w odpowiedzi na pytanie PAP o negocjacje prowadzone z resortem finansów dotyczące wysokości tej daniny.

KGHM podkreślił w odpowiedzi, że nie kwestionuje zasadności tego podatku, jednak zwraca uwagę na formułę jego naliczania i znaczenie tego obciążenia dla wyników, rentowności i zdolności inwestycyjnych spółki. "Swoje stanowisko, które odwołuje się także do opinii swoich interesariuszy i akcjonariuszy, KGHM aktywnie prezentuje organom rządowym i legislacyjnym" - podkreślono.

W 2023 roku KGHM zapłacił 3,5 mld zł z tytułu podatku od wydobycia niektórych kopalin, a od jego wprowadzenia już ponad 27,3 mld zł.

Przy obliczaniu wysokości tej daniny obowiązująca formuła kalkulacji podatku opiera się na ilości miedzi i srebra zawartej w wyprodukowanym koncentracie i ich wartości rynkowej. "Oznacza to koncentrację na wartości metali w koncentracie bez powiązania z kosztem ich pozyskania (eksploatacji złoża, kosztów wydobycia i przetworzenia urobku, w tym strat technologicznych). Formuła podatku nie przewiduje również żadnego rodzaju odliczeń i ulg" - zwraca uwagę KGHM.

W odpowiedzi przesłanej PAP podkreślono, że wysokość podatku znacząco wpływa na wyniki spółki, a co za tym idzie - możliwości finansowania koniecznych w górnictwie przedsięwzięć inwestycyjnych zapewniających efektywność krótko- i długookresową.

Podatek od wydobycia niektórych kopalin (miedzi i srebra) jest pobierany w Polsce od 18 kwietnia 2012 r. Wielkość podatku, który wpływa do budżetu, zależy od wartości surowców na rynku światowym, od kursu dolara amerykańskiego, w którym miedź i srebro są notowane na giełdzie, oraz od wolumenu wydobycia. Podstawę opodatkowania stanowi ilość miedzi i srebra zawarta w wyprodukowanym koncentracie. W praktyce podatkiem obciążony jest tylko KGHM. (PAP)

pdo/ ms/ mmu/ wus/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

HutnikHutnik

2 2

Oby się udało. Pracownicy też by więcej zarabiali. 16:21, 26.11.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%