Zamknij
Ważne

Chilijska kopalnia KGHM imieniem Ignacego Domeyki

08:13, 01.07.2013
Skomentuj

KGHM intensywnie pracuje nad zakończeniem budowy kopalni miedzi w północnym Chile. Projekt zakończy się zgodnie z planem, czyli w II kwartale 2014 roku – deklaruje Herbert Wirth, prezes koncernu.

A to oznacza, że właśnie wtedy zostanie uruchomiona produkcja miedzi. Największa inwestycja KGHM ma nosić imię Ignacego Domeyko, na cześć znanego polskiego geologa.

Sierra Gorda na północy Chile to jedna z najważniejszych prowincji wydobywczych na świecie i miejsce, w którym powstaje kopalnia budowana przez KGHM International (spółkę zależną od KGHM) i japoński koncern Sumitomo. To jak dotąd największa inwestycja w historii Polskiej Miedzi i piąty co do wielkości projekt górniczy na świecie.

Według najnowszych wyliczeń nakłady kapitałowe na jego uruchomienie wyniosą blisko 4 mld dol.

– Chcemy w drugim kwartale 2014 roku otworzyć naszą największą kopalnię zagraniczną – deklaruje w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Herbert Wirth, prezes zarządu KGHM Polska Miedź. – Chcemy zakończyć inwestycję zgodnie z planem budowy, przygotowujemy się właśnie na drugi kwartał. Kiedy dokładnie jest mi trudno powiedzieć, ale to jest nasze obligo inwestycyjne.

Sierra Gorda to z ekonomicznego punktu widzenia projekt strategiczny dla KGHM. Działająca kopalnia wraz z zakładem przetwórczym w Chile ma o jedną piątą obniżyć średni koszt wydobycia miedzi na poziomie całej grupy. Oznacza to, że nawet w warunkach spadających cen tego surowca na świecie, polski koncern zyska na konkurencyjności. Kopalnia będzie dostarczać ok. 220 tys. ton miedzi, 11 tys. ton molibdenu i 2 tony złota rocznie.

Herbert Wirth ujawnia, że kopalnia zostanie ochrzczona imieniem Ignacego Domeyki, na cześć słynnego polskiego geologa i pioniera chilijskiego górnictwa.

– Będzie nam miło, jeżeli naszą polską dumę narodową, czyli Sierra Gorda będziemy mogli nazwać dumnie imieniem pierwszego polskiego naukowca, geologa, który przeszło 46 lat swojego życia zawodowego spędził w Chile – tłumaczy Herbert Wirth.

KGHM w marcu 2012 roku stał się właścicielem kanadyjskiej Quadry FNX (obecnie KGHM International) i należących do niej złóż surowców w Kanadzie, USA i Chile.

(http://www.newseria.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%