W środę 2 kwietnia kawiarnia Perspektywa w Centrum Nauki, Kultury i Edukacji Witelona, zamieniła się w przestrzeń rozmów, refleksji i edukacji. Z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu zorganizowano tam otwarte spotkanie przygotowane we współpracy ze Stowarzyszeniem „Dar Losu”. W centrum uwagi były potrzeby osób w spektrum autyzmu oraz ich codzienne wyzwania.

Główna idea akcji była prosta: mówić o autyzmie w sposób przystępny, oparty na doświadczeniu i zrozumieniu, a nie na teoriach czy stereotypach. Organizatorzy zadbali o to, by każdy odwiedzający mógł się czegoś dowiedzieć, porozmawiać z osobami pracującymi na co dzień z dziećmi w spektrum, ale też choć przez chwilę spojrzeć na świat z ich perspektywy.
W Światowym Dniu Świadomości Autyzmu chcieliśmy zorganizować coś, co nie będzie tylko jednorazową akcją. Chodziło nam o to, żeby dać przestrzeń na rozmowę i pomóc rodzicom, którzy być może dopiero zaczynają swoją drogę. Jesteśmy tu po to, by wskazać możliwe kierunki diagnozy, terapii, dalszej edukacji i dorosłego życia. Autyzm to nie coś, z czego się wyrasta, ale dzięki terapii i wsparciu można złagodzić wiele objawów i przygotować dziecko do samodzielności - wyjaśniała Joanna Pyzińska, dyrektorka Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Dar Losu”.
W "Perspektywie" znalazło się między innymi stoisko sensoryczne, które pozwalało lepiej zrozumieć, jak osoby w spektrum odbierają otoczenie. Nadmiar dźwięków, intensywne zapachy, zbyt mocny dotyk dla wielu dzieci i dorosłych z autyzmem to codzienność. Odwiedzający mogli sami sprawdzić, jak reaguje ich ciało i umysł w takich warunkach.
::photoreport{"type":"check-for-article","item":"21818"}
Była też przestrzeń poświęcona komunikacji alternatywnej, czyli sposobom porozumiewania się z osobami, które nie mówią. Jak podkreślali nauczyciele i terapeuci, brak mowy nie oznacza braku myśli ani emocji, a odpowiednie metody komunikacji, w tym piktogramy czy technologie wspomagające, mają ogromne znaczenie.
W przestrzeni pojawiła się także skromna, ale ciekawa wystawa. Na ścianach zawisły fotografie wykonane przez uczniów szkoły „Dar Losu”. Niektóre kadry były bardzo proste, inne zaskakująco symboliczne. Każde zdjęcie miało jednak jeden wspólny mianownik – było spojrzeniem na świat oczami młodego człowieka z autyzmem. Dla chętnych przygotowano też szkolny kalendarz na 2025 rok, którego sprzedaż wspiera działalność placówki. Na zakończenie uczniowie i nauczyciele przygotowali krótki, kameralny koncert.
Wieczorem budynek Centrum Nauki, Kultury i Edukacji Witelona rozświetlił się na niebiesko, kolorze symbolizującym solidarność z osobami w spektrum autyzmu. Prosty gest, ale ważny sygnał. Temat autyzmu jest obecny także w przestrzeni publicznej. I dobrze, bo mówienie o nim otwarcie to pierwszy krok do zrozumienia.


Zbiór informacji z kawiarni Perspektywa, zlokalizowanej w nowoczesnych przestrzeniach Centrum Witelona w Legnicy.
2026-01-18
Noworoczny koncert kolęd i pastorałek w Perspektywie przyciągnął miłośników świątecznego repertuaru
2024-11-10
Koncert uczniów „Muzycznej Krainy” Weroniki Kwaśny w kawiarni Perspektywa
2024-11-03
Muzyczne wspomnienia gwiazd estrady w kawiarni Perspektywa. Wystąpiła Weronika Kwaśny z zespołem
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Mmieli rację. Hałas przekracza normy
nienawisc plynie z ratusza w strone mieszkancow Tarninowa, a zwlaszcza okolic orzeszkowej, kosciuszki, wojska polskiego, andersa, rataja i całego kwadratu. Zakompleksione bachory komuchów z kopernika, ktorzy dostali mieszkanka za friko za komuny dorwały sie do władzy i teraz rekompensuja swoje kompleksy i zazdrosc z młodosci, kiedy z zazdroscia patrzyli na ta Tarninów i wiedzieli,ze nie dla psa kielbasa. Teraz rekompensuja sobie budujac suporeksowe kurniki blizniaki i strugajac pseudo elyte
ogromna zazdrosc i
07:18, 2026-06-26
Do Karpacza znów pojedzie zabytkowy skład
Jak się stoi od 7.00 rano pod MOPSem, przegrywie? PS Nie potrafisz napisać poprawnie jednego zdania, tępaku?
Do .....
07:14, 2026-06-26
Mmieli rację. Hałas przekracza normy
Miód na moje uszy jak słyszę skowyt wszystkich nieudaczników pracujących w pobliskim kołchozie. Jeszcze tylko muszę kupić złoty kibel, żeby wylewać do niego łzy wszystkich zazdrośników!!
Zarobas z Karlinskie
07:02, 2026-06-26
Zapomniany protest, który zmienił naszą historię
Najlepiej na tych strajkach wyszli cwaniacy i klechy.
Xsionc
06:57, 2026-06-26