Zamknij

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w kawiarni Perspektywa w Centrum Nauki, Kultury i Edukacji Witelona

Lilla SadowskaLilla Sadowska 08:59, 03.04.2025
Skomentuj Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w Centrum Witelona (Wojciech Obremski lca.pl) Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w Centrum Witelona (Wojciech Obremski lca.pl)

W środę 2 kwietnia kawiarnia Perspektywa w Centrum Nauki, Kultury i Edukacji Witelona, zamieniła się w przestrzeń rozmów, refleksji i edukacji. Z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu zorganizowano tam otwarte spotkanie przygotowane we współpracy ze Stowarzyszeniem „Dar Losu”. W centrum uwagi były potrzeby osób w spektrum autyzmu oraz ich codzienne wyzwania.

 

Główna idea akcji była prosta: mówić o autyzmie w sposób przystępny, oparty na doświadczeniu i zrozumieniu, a nie na teoriach czy stereotypach. Organizatorzy zadbali o to, by każdy odwiedzający mógł się czegoś dowiedzieć, porozmawiać z osobami pracującymi na co dzień z dziećmi w spektrum, ale też choć przez chwilę spojrzeć na świat z ich perspektywy.

 

W Światowym Dniu Świadomości Autyzmu chcieliśmy zorganizować coś, co nie będzie tylko jednorazową akcją. Chodziło nam o to, żeby dać przestrzeń na rozmowę i pomóc rodzicom, którzy być może dopiero zaczynają swoją drogę. Jesteśmy tu po to, by wskazać możliwe kierunki diagnozy, terapii, dalszej edukacji i dorosłego życia. Autyzm to nie coś, z czego się wyrasta, ale dzięki terapii i wsparciu można złagodzić wiele objawów i przygotować dziecko do samodzielności - wyjaśniała Joanna Pyzińska, dyrektorka Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Dar Losu”.

 

W "Perspektywie" znalazło się między innymi stoisko sensoryczne, które pozwalało lepiej zrozumieć, jak osoby w spektrum odbierają otoczenie. Nadmiar dźwięków, intensywne zapachy, zbyt mocny dotyk dla wielu dzieci i dorosłych z autyzmem to codzienność. Odwiedzający mogli sami sprawdzić, jak reaguje ich ciało i umysł w takich warunkach.

 

[FOTORELACJA]21818[/FOTORELACJA]

Była też przestrzeń poświęcona komunikacji alternatywnej, czyli sposobom porozumiewania się z osobami, które nie mówią. Jak podkreślali nauczyciele i terapeuci, brak mowy nie oznacza braku myśli ani emocji, a odpowiednie metody komunikacji, w tym piktogramy czy technologie wspomagające, mają ogromne znaczenie.

 

W  przestrzeni pojawiła się także skromna, ale ciekawa wystawa. Na ścianach zawisły fotografie wykonane przez uczniów szkoły „Dar Losu”. Niektóre kadry były bardzo proste, inne zaskakująco symboliczne. Każde zdjęcie miało jednak jeden wspólny mianownik – było spojrzeniem na świat oczami młodego człowieka z autyzmem. Dla chętnych przygotowano też szkolny kalendarz na 2025 rok, którego sprzedaż wspiera działalność placówki. Na zakończenie uczniowie i nauczyciele przygotowali krótki, kameralny koncert.

 

Wieczorem budynek Centrum Nauki, Kultury i Edukacji Witelona rozświetlił się na niebiesko, kolorze symbolizującym solidarność z osobami w spektrum autyzmu. Prosty gest, ale ważny sygnał. Temat autyzmu jest obecny także w przestrzeni publicznej. I dobrze, bo mówienie o nim otwarcie to pierwszy krok do zrozumienia.

 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%