Blisko 800 osób rozpoczęło studia w Wyższej Szkole Medycznej. To jej szósty rok działalności w Legnicy. Uczelnia ma ambitne palny. W przyszłym roku studia magisterskie dla pielęgniarek, a w przyszłości farmacja.
Wyższa Szkoła Medyczna to pierwsza tego typu edukacyjna inicjatywa w Polsce. Nigdzie indziej nie ma szkoły, która kształciłaby tylko i wyłącznie w kierunkach medycznych. Szkoła od początku swojego istnienia korzysta z wielu możliwości finansowania swojej działalności. Wchodząc do rektoratu uczelni przy ul. Mickiewicza nie da się nie zauważyć unijnych emblematów. Do tej pory pozyskano ponad 6 mln złotych. Dzięki temu na niektórych kierunkach można studiować bezpłatnie.
W tym roku uczelni udało się pozyskać milion złotych na „poprawę jakości kształcenia”. Za te pieniądze stworzona zostanie internetowa platforma edukacyjna, która ma ułatwić studentom naukę i poprawić komfort pracy.
Uczelnia ma ambitne palny na najbliższą i nieco dalszą przyszłość. Kanclerz liczy, że na początku przyszłego roku uda się uzyskać ministerialną zgodę na prowadzenie studiów magisterskich na kierunku pielęgniarstwo. Do tej pory takie uprawnienia posiadają tylko Akademie Medyczne. Plany dalekosiężne dotyczą farmacji.
- To, co chcemy osiągnąć jest dla nas na razie nieosiągalne. Złożyliśmy wniosek o otwarcie na naszej uczelni studiów magisterskich farmaceutycznych. Do tej pory w Polsce takie uprawnienia ma tylko osiem uczelni. Jak do tej pory nie udało się nam uzyskać zgody – wyjaśnia doc. dr Ryszard Pękała.
Choć według zapewnień kanclerza uczelnia spełnia wszystkie ustawowe wymogi to wniosek w ministerstwie czeka od trzech lat i jak na razie nie zanosi się na pozytywną decyzję.
- Jest monopol Akademii Medycznych. Są instytucje, które starają się, aby tak pozostało. W ciągu pięciu lat dziesięciokrotnie wzrosła liczba aptek w Polsce, natomiast limit przyjęć na studia od dwudziestu lat się nie zmienił. Dlatego dzisiaj jeden magister farmacji obsługuje dwie a nawet trzy apteki – mówi doc. dr Ryszard Pękała.
Kierunek pielęgniarki ukończyło dotychczas 900 osób, a do legnickiej uczelni przyjeżdżają się uczyć ludzie z całej Polski a nawet z zagranicy.
- Mieliśmy studentkę, która przylatywała na zajęcia do Legnicy z Majorki a w tym roku mamy studenta z Londynu. Potrzebuje podwyższyć swoje kwalifikacje - mówi doc. dr Ryszard Pękała.
Uczelnia kształci na trzech kierunkach: pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne oraz zarządzanie. Bogata jest też oferta studiów podyplomowych.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz