W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy odbyło się zebranie założycielskie Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego.
Jakie są cele Polskiego Towarzystwa Historycznego ?
Kto może zostać członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego ?
Adres do korespondencji:
Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego w Legnicy
PWSZ im. Witelona w Legnicy
ul. Sejmowa 5 A, 59-220 Legnica
Kontakt: dr Wacław W. Szetelnicki
e-mail: [email protected]
Trochę o Polskim Towarzystwie Historycznym
Polskie Towarzystwo Historyczne jest jednym z najstarszych tego typu stowarzyszeń naukowych na ziemiach polskich. Powstało już w 1886 r. we Lwowie, gdzie miało swoją siedzibę aż do wybuchu II wojny światowej. Początkowo PTH działało tylko w obrębie zaboru austriackiego, potem w całej odrodzonej Polsce, od 1924 r. pod dzisiejszą nazwą – jako Polskie Towarzystwo Historyczne.
Z towarzystwem związany był do 1952 r. najważniejszy periodyk naukowy środowiska historycznego w Polsce – „Kwartalnik Historyczny”. W sierpniu 2010 r. związek ten został przywrócony na mocy umowy PTH z Instytutem Historii PAN. Tragiczny wpływ na losy PTH, podobnie jak na losy wielu innych polskich towarzystw naukowych, miała II wojna światowa i zmiany polityczne, które nastąpiły w jej wyniku. Towarzystwo utraciło cały swój majątek trwały. Od 1945 r. PTH pozostało organizatorem Powszechnych Zjazdów Historyków Polskich, na których dochodziło zawsze do podsumowania efektów pracy naukowej i dydaktycznej w tej dziedzinie nauki i wyznaczania nowych perspektyw badawczych. Opoką działalności PTH, którą udało się uratować w okresie powojennym, jest jego udział w badaniach nad historią regionalną. Liczne oddziały PTH, mimo poważnych przeszkód natury finansowej, kontynuują wydawanie periodyków poświęconych historii własnych regionów, organizują konferencje naukowe, pielęgnują tradycje historyczne regionu i kraju.
Od 1975 r. PTH organizuje wspólnie z ministerstwem Edukacji Narodowej olimpiady historyczne dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, które są jednym z ważniejszych motorów rozbudzania zainteresowań historycznych u najmłodszych adeptów tej dziedziny wiedzy. Coroczne przygotowania do olimpiad przyczyniły się też do ściślejszej współpracy nauczycieli historii z PTH.
Na początku XXI wieku Polskie Towarzystwo Historyczne stawia sobie jednak nowe cele. Wydaje się, że podobnie jak przed wrześniem 1939 r., może ono odgrywać zdecydowanie ważniejszą rolę w dziele podtrzymywania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. Można te szczytne cele realizować poprzez współudział w działaniach wspólnot i społeczności lokalnych, współdziałanie z właściwymi organami administracji w zakresie ochrony dóbr kultury i tradycji, wreszcie poprzez działanie na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijanie kontaktów i współpracy z krajami sąsiednimi, szczególnie w zakresie badań historycznych nad problemami, które dotąd dzielą sąsiadujące ze sobą narody i są odmiennie interpretowane, często dla uzyskania konkretnych celów politycznych. Nawiązano współpracę na poziomie krajowym z towarzystwami historyków z Niemiec, Czech i Słowacji. PTH jest także współorganizatorem kongresów polsko-rosyjskich.
Ważnym elementem pracy PTH jest udział w międzynarodowych komisjach podręcznikowych, których skład został ustalony w porozumieniu z Ministrem Edukacji Narodowej z naszym Towarzystwem. Od lat pracuje komisja polsko-litewska pod kierownictwem prof. Adama Suchońskiego, polsko-ukraińska najpierw pod kierownictwem prof. Władysława Serczyka, a obecnie prof. Władzimierza Mędrzeckiego oraz komisja polsko-rosyjska, której przewodniczy prof. Zbigniew Opacki. Polskie Towarzystwo Historyczne konsultuje programy nauczania historii.
Członkowie PTH są ministerialnymi recenzentami podręczników historii. Towarzystwo także konsultuje różne wybrane inicjatywy historyczne MEN. Polskie Towarzystwo Historyczne chce być w XXI wieku ważną instytucją pożytku publicznego, działającą na rzecz społeczeństwa polskiego. Innym celem nadrzędnym jest wola przywrócenia PTH rangi liczącego się koordynatora badań naukowych w zakresie historii. W chwili obecnej towarzystwo prowadzi kilkanaście projektów badawczych, finansowanych ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
(źródło: www.pth.net.pl)
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Zabytkowy pałac w Tyńczyku Legnickim sprzedany
wygląda jak jakieś rokokoko. Rudera rokokoko
bez sensu
23:01, 2025-07-04
To zaważy na przyjęciu do szkoły średniej
Wielu chce zostać marynarzami i marynarkami by pływać w wielkich statkach. Ocean to przygoda i okazyjnie potężne pieniażki
albo w kosmos
23:00, 2025-07-04
Ukradł swojego psa ze schroniska
Powinien bezwględnie siedzieć kilka lat w więzieniu ,jeśli tak nie będzie to nie uwierzę już w żaden system sprawiedliwosći.
julka
21:13, 2025-07-04
Piotr Śliwiński nowym zawodnikiem Siódemki Miedź
Koleś kolejny spadek w cv sobie zapisze
Kibic
21:08, 2025-07-04
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz