Uprawnienia służb bezpieczeństwa, zarządzanie systemem kryzysowym oraz problematyka szybkiego i skutecznego informowania o zagrożeniu – to główne zagadnienia konferencji naukowej, która odbyła się w murach PWSZ.
Dr Paweł Kobes wygłosił wykład o prawach i obowiązkach funkcjonariuszy uwzględniając sytuacje kryzysowe. Wykładowca, na co dzień pracujący w PWSZ, zwrócił uwagę na problematykę zachowania wolności obywatelskiej podczas ewentualnego kataklizmu.
Po przerwie zainteresowani usłyszeli o roli służb specjalnych takich jak ABW czy SWW w sytuacjach kryzysowych. Student PWSZ zauważył, że Polska aktywując program jądrowy będzie podatna na nowe zagrożenia ekologiczne ściśle związane z wprowadzeniem technologii elektrowni atomowej. Żak pytał, czy warto powołać do życia dodatkowe służby bezpieczeństwa na wzór amerykańskiego NEST’u (przyp. red. Nuclear Emergency Support Team). Prelegent dr Janusz Falecki wyjaśnił, że w przyszłości nie wyklucza powstania takiej agendy rządowej.[FOTORELACJA]7193[/FOTORELACJA]
Pułkownik Żandarmerii Wojskowej mówił o zakresie działań i uprawnieniach jego podwładnych. Płk Robert Pawlicki podkreślił, że na co dzień współpracują ze wszystkimi służbami bezpieczeństwa, by monitorować i zapobiegać sytuacji kryzysowej. Na ulicach naszych miast wojskowi mogą pojawić się jako pełnoprawni funkcjonariusze służb publicznych w nadzwyczajnych okolicznościach.
Doktorant mgr inż. Piotr Nadybski zwrócił szczególną uwagę na problem informowania społeczeństwa o ewentualnym kataklizmie czy stanie zagrożenia. Prelegent wypunktował wady obecnego systemu wczesnego ostrzegania poprzez SMS. Proponował zmiany, które podczas rozesłania zmasowanych komunikatów do społeczeństwa nie obciążą sieci teleinformatycznej. Informacje nadane przez odpowiednie służby będą skuteczniejsze i szybsze. Kolejną zaletą systemu, który proponuje Piotr Nadybski są niskie koszty wprowadzenia oraz możliwość odbioru wiadomości przez społeczeństwo, które znajduje się na zagrożonym terenie.
Na koniec konferencji w murach PWSZ funkcjonariusz policji dr inż. Barbara Kaczmarczyk podkreśliła, że rolą policji są nieustane ćwiczenia szybkiego reagowania oraz doskonalenia współpracy między służbami ratownictwa i bezpieczeństwa.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Powstanie mural Marzeny Kipiel-Sztuki?
W Małej Moskwie powinien być mural, ale wodza rewolucji - Lenina!
Stachanowiec
12:25, 2025-05-17
Powstanie mural Marzeny Kipiel-Sztuki?
Przecież to proste, niech się radna i osoby zainteresowane złożą na to przedsięwzięcie i pokryją koszty. Budżet miasta nie jest przeznaczony na realizację takich pomysłów.
teatroman
12:11, 2025-05-17
Ruszyły zapisy na pókolonie letnie w mieście
Co to są " pokolonie"?
Yanek
12:05, 2025-05-17
Mają się wynieść z parkingu przy Górniczej
Nikomu tyle lat nie przeszkadzał teraz, ktoś w kieszeń wepchał, i likwidują a jak cie nie stać na parking płacić, to jakim cudem na samochód cie stać, że płaczesz że płatne, masz auto to na opłaty masz. 🙂
40lat
11:33, 2025-05-17
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz