Już po raz trzeci uczniowie legnickiego "hotelarza" odbywali 4-tygodniową praktykę zawodową w Lipsku. Grupa 40 uczniów wraz z 4 opiekunkami przebywała na stażu w obiektach hotelowych i gastronomicznych saksońskiego miasta.
Podczas stażu uczniowie poznali specyfikę i wyposażenie stanowisk pracy w obiektach hotelarskich oraz ich poszczególne działy. Współpracowali z pracownikami obiektów, świadcząc usługi dla gości, przygotowywali i serwowali potrawy kuchni międzynarodowej, pracowali w restauracji, kawiarni czy barze hotelowym. Mogli również podpatrzeć działania marketingowe stymulujące sprzedaż usług w obiektach hotelarskich oraz obsługiwać gości przyjeżdżających na Targi Lipskie. Nie do przecenienia są zdobyte przez nich w tym czasie umiejętności i kompetencje zawodowe, t.j. znajomość struktury organizacyjnej, dyscypliny, regulaminu i przepisów pracy, logistyki obsługi hotelowej, działań marketingowych oraz zasad obsługi gastronomicznej, obsługi konsumentów w obiektach hotelarskich. Nastolatkowie komunikowali się w języku niemieckim, dzięki czemu „podszlifowali” znajomość języka obcego.[FOTORELACJA]7194[/FOTORELACJA]
Uczestnicy praktyk zawodowych zostali objęci pełną opieką przez Dom Europejski w Lipsku pod kierownictwem Marii Peter oraz Christiana Dietza. Młodzież nie mogła narzekać na program zajęć pedagogicznych i imprez. Dzięki bogatej ofercie legniccy uczniowie zapoznali się z kulturą i gospodarką Saksonii, analizując jednocześnie jej kontakty z Polską na tle przeobrażeń gospodarczo-politycznych w zjednoczonej Europie. Propozycje te pobudziły przedsiębiorczość, mobilność i kreatywność uczniów oraz podwyższyły ich samoocenę.
Lipsk będzie się kojarzył uczniom nie tylko z pracą, ale przede wszystkim z miastem targów, w których mieli okazję brać udział podczas edycji pt.: „Goście”, jak również z miastem muzyki i kultury. W ramach miesięcznego pobytu uczestniczyli w licznych wystawach w lokalnych muzeach, tj. Forum Historii Współczesnej, Muzeum Sztuk Pięknych czy Muzeum Grassi, wystawie fotografii w Nowym Ratuszu, zwiedzili operę podczas „Dnia otwartych drzwi”, posłuchali utworów tworzącego w Lipsku mistrza Bacha w miejscowej filharmonii, a nawet wspierali polską kulturę biorąc udział w koncercie polskiego zespołu „A capella” w nowo otwartej restauracji „Poniatowski”, nawiązującej swą nazwą do bohatera bitwy pod Lipskiem z 1813 r., na pamiątkę której po stu latach wzniesiono okazały postument zwany Pomnikiem Bitwy Narodów, który zwiedzili dokładnie o różnych porach dnia. Nie był to jedyny polski element, bo w Polskim Instytucie młodzież wzięła udział w projekcji nagrodzonego na ostatnim Berlinale filmu „W imię” oraz przedwojennej niemej produkcji „Pana Tadeusza”, jak też w spotkaniu z ludźmi promującymi polskie produkty. Sami propagowali polską kuchnię gotując współpracownikom w miejscach stażu oraz częstując samodzielnie ugotowanym bigosem i pierogami podczas festiwalu „Gotowanie ze Wschodem”. Nie zabrakło również atrakcji dla miłośników przyrody w postaci okazałego Zoo z imitacją puszczy amazońskiej i małpiarnią. Romantyczne dusze mogły się rozkoszować przejażdżką łódkami po kanałach Elstery, zaś amatorzy zakupów wydawali swoje kieszonkowe na promocjach w licznych centrach handlowych.
Po zakończeniu stażu uczniowie otrzymają Certyfikaty oraz dokumenty Europass – Mobilność, które potwierdzają odbycie praktyki zawodowej w kraju Unii Europejskiej. To dokumenty wydawane przez Krajowe Centrum Europass, potwierdzające zdobyte przez uczestników stażu umiejętności i kompetencje zawodowe.
Jednak najważniejszym miernikiem sukcesu stażu hotelarzy z Technikum Hotelarskiego w Legnicy są opinie ich pracodawców, którzy byli zadowoleni z tak pracowitych i zaangażowanych praktykantów. - Chwalili ich za zachowanie i postawę w miejscu pracy oraz kompetencje zawodowe i językowe – podsumowuje dyrektorka placówki Małgorzata Boczoń.
To tylko niektóre spośród wielu pozytywnych opinii:
„Uczennice były dla nas równoprawnymi pracownikami na bardzo wysokim poziomie. Podkreślić należy ich dobre i różnorakie umiejętności językowe. Chętnie zatrudnilibyśmy jeszcze takich praktykantów” (Hotel „Inter City”)
„Chętnie porozmawiałbym z dyrekcją szkoły w Legnicy oferując możliwość stworzenia miejsc pracy dla absolwentów jej szkoły w Niemczech. Niestety nasza niemiecka młodzież, która rozpoczyna kształcenie, nie jest zbyt często tak zaangażowana, jak obie praktykantki z Polski. Dziękuję bardzo!” (Hostel A&O).
Wartość projektu opiewa na kwotę ponad 340 tysięcy złotych.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Powstanie mural Marzeny Kipiel-Sztuki?
I co z tego jak znajdą się kolorowe misie z trybuny C które zniszczą mural trzy kolorową onucą lub napisem śmieć legnica
Przygłup óml
14:48, 2025-05-17
Powstanie mural Marzeny Kipiel-Sztuki?
Ok ale z Boczkiem i Paździochem, oni też już kiepsko...
Prezes Kozłowski
14:34, 2025-05-17
Powstanie mural Marzeny Kipiel-Sztuki?
W tym mieście potomkowie komunistów upamiętniają Małą Moskwę sprawując ważne stanowiska kierownicze m.in. w Prokuraturze. Wypadałoby ich rozliczyć i wykonać lustrację jak w Czechach. Bo w Polsce neokomuna ma się dobrze a prawo komuniści tak napisali aby układy trwały w nieskończoność i ich potomkowie rządzili wiecznie!!!
Legniczanin9
14:34, 2025-05-17
Sukcesy Polkon Fight Legnica na MP w Kickboxingu
To nie sport tylko mordobicie.
Oberr
13:41, 2025-05-17
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz