Zamknij

Nauczyciele stracą kolejne przywileje?

19:42, 02.01.2015
Skomentuj

Minister Edukacji Narodowej chce zmian w Karcie Nauczyciela. Mają one dotyczyć dodatku wiejskiego, prawa do ogródków i urlopu zdrowotnego.

Minister Edukacji Narodowej uważa, że Karta Nauczyciela, na podstawie której zatrudniani są nauczyciele w publicznych placówkach oświatowych jest nieadekwatna do dzisiejszych realiów.

W wypowiedzi dla „Wyborczej” Joanny Kluzik-Rostowska zaznacza, że są dwa rozwiązania – wykreślanie kolejnych punktów z Karty Nauczyciela, które jej zdaniem straciły już ważność lub całkowita likwidacja dokumentu i zastąpienie go nową ustawą, co według minister jest lepszym rozwiązaniem. Ustawa miałaby m.in. wzmocnić pozycję dyrektorów szkół, zmienić zasady awansu zawodowego nauczycieli i zlikwidować nauczycielskie przywileje.

Na początku zlikwidowany ma zostać dodatek wiejski. Obecnie nauczyciele pracujący na wsi i w miastach liczących do 5 tys. mieszkańców otrzymują comiesięczny dodatek do pensji zasadniczej w wysokości 10% pensji. Dodatkowo nauczyciele wiejscy mogą liczyć na dodatek mieszkaniowy, którego wysokość ustala gmina. Średnio wynosi on około 50 zł miesięcznie, choć są takie miejsca, gdzie jest to 1 zł. Dodatek wiejski został wprowadzony w 1982 roku i miał na celu zachęcić pedagogów do pracy na wsi, obecnie natomiast nauczycieli chętnych do pracy w wiejskich szkołach nie brakuje, zatem zdaniem minister przywilej ten powinien zniknąć. Problem w tym, jak go zlikwidować, czy odebrać pieniądze wszystkim pracującym, czy tylko tym, którzy dopiero zaczną pracę w wiejskich placówkach.

Zmiany mają także dotyczyć prawa nauczycieli do ogródków. Ci, którzy są zatrudnieni co najmniej na pół etatu na wsi mają prawo do działki do 2500 m kw. (0,25 ha). Ogródki miały być miejscem uprawy warzyw, trudno powiedzieć, ilu pedagogów korzysta z takiego przywileju, bo ministerstwo nie posiada informacji na ten temat. Nauczyciel uczący na wsi lub w mieście do 5 tys. mieszkańców ma też prawo do lokalu mieszkalnego na terenie gminy, w której znajduje się szkoła. Lokal ma zapewnić dyrektor szkoły lub organ prowadzący szkołę. Ten przepis także ma ulec zmianie.

Wiele mówiono także o zasadach przyznawania rocznych urlopów dla poratowania zdrowia. Dziś nauczyciel może starać się o taki urlop po 7 latach pracy i łączny okres urlopu nie może przekraczać trzech lat w ciągu całego zatrudnienia. Proponowane zmiany pozwolą nauczycielom iść na urlop zdrowotny po 20 latach pracy i tylko raz w ciągu całego okresu zatrudnienia.

W dni wolne od zajęć dydaktycznych szkoły powinny być czynne i oferować uczniom inne zajęcia. propozycje zmian mają być konsultowane ze związkami zawodowymi.

(PP (lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%