Zamknij

W Gimnazjum nr 1 stawiają na słońce

12:07, 20.02.2015
Skomentuj

Grupa uczniów z Gimnazjum nr 1 bierze udział ogólnopolskim konkursie „Postaw na Słońce”, który jest częścią wielkiej ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej.

W trwającym od października ubiegłego roku konkursie bierze udział ponad 2 tys. uczniów z całej Polski. Dzięki apelom szkolnym - organizowanym przez uczniów w ramach konkursowych zadań – o projekcie „Jestem Prosumentem”, odnawialnych źródłach energii i fotowoltaice usłyszało blisko 100 tysięcy osób.

Głównym zadaniem uczestników było przeprowadzenie z pomocą nauczyciela-opiekuna analizy energetycznej wybranych budynków szkolnych oraz sprawdzenie, w jakim stopniu skorzystałyby one na mikroinstalacjach fotowoltaicznych. W wyliczeniach pomagały m.in. materiały udostępnione przez Fundację BOŚ, która zagwarantowała wszystkim szkołom dostęp do specjalistycznych kalkulatorów i materiałów informacyjnych przygotowanych pod nadzorem merytorycznym Politechniki Warszawskiej. Uczniowie szybko doszli do wniosku, że w wielu przypadkach energia słoneczna odpowiedziałaby na potrzeby średniej sali informatycznej i mogłaby zasilić zamieszczone w niej komputery. Swoje wyliczenia przedstawiali na organizowanych w tym celu szkolnych apelach, na których o akcji „Postaw na słońce” i korzyściach wynikających z OZE dowiadywali się ich rówieśnicy.

Zespół uczniów z Gimnazjum nr 1 przyjął nazwę „Słoneczkozaury z krainy energii Oznawialnej”. Nazwa zespołu wyjaśnia, że istnieje pewien gatunek dinozaurów, które przetrwały zagładę dzięki wykorzystaniu energii odnawialnej. Pochodzą one z zaczarowanej krainy Oznawialnej. Stosują w działaniach trochę swojej wiedzy i trochę magii. To pogodne stworki. Umysłami i sprytem pokonają niejednego tyranozaura.

W skład zespołu wchodzą: Karol Dul - wesoły informatyk i wielbiciel gier i języka angielskiego, jego motto: „Nie ma lipy”, Patryk Jaracz- wielki społecznik, człowiek od kontaktu z naszymi władzami szkolnymi, interesuje się grami komputerowymi, wielbiciel manga i anime, jego motto: „Takie życie..”, Adrianna Knocińska - głowa matematyczna i osoba sprowadzająca nas na ziemię, lubi czytać książki fantastyczne, jej motto: „Pamiętaj, że umrzesz”, Katarzyna Makarska - grupowy pisarz i blogerka, lubi dużo czytać, szczególnie romanse o wampirach, jej motto: „Żyj kolorowo”, Patrycja Mielnicka - wielbicielka muzyki pop, jej pasją jest rysowanie w każdej wolnej chwili, głowa otwarta i pełna pomysłów, jej motto: „Muzyka to drzwi do duszy”, Aleksandra Miśta -wielbicielka przyrody i ekologicznego sposobu życia, chętnie wykonuje zadania w terenie, dobry obserwator i wielbiciel manga i anime, jej motto: „Dbaj o ludzi, a potem o siebie”, Damian Ponanta - piłkarz Miedzianki Legnica, człowiek, który ze wszystkimi potrafi się dogadać, świetnie motywuje grupę do pracy, lubi być w centrum wydarzeń, jego motto: „Ej, no”, Martyna Urbaniak - wszechstronnie uzdolniona, kocha fotografię i podróże, nasz fotograf, jej motto: „To fest”, Aleksandra Zamkowska - szef zespołu, wielokrotnie nagradzana artystka o pasji plastycznej, dzielna harcerka, wielka wielbicielka manga i anime oraz Japonii, jej motto: „Pewnie tak będzie” i Monika Zielińska - opiekun zespołu, nauczyciel matematyki i fizyki, namiętny czytelnik thrillerów, wielbicielka zagadek, zapalona rowerzystka, jej motto: „Się kręci”.

Przed zespołem kolejny, drugi etap. Zwrócą się w nim nie tylko w kierunku swoich kolegów oraz koleżanek, ale także w kierunku swoich rodzin. Ich zadanie będzie polegało na analizie energetycznej kilku wybranych domów jednorodzinnych oraz wyliczeniu w ten sam sposób, co w przypadku szkoły, zysków, jakie wynikałyby z zainstalowania na ich dachach paneli fotowoltaicznych. Z pomocą materiałów udostępnionych im przez Fundację BOŚ uczniowie oszacują kwotę, którą mieszkańcy domów mogliby zaoszczędzić. Później spotkają się z nimi i zaprezentują wyniki swoich analiz

Ostatni, trzeci etap rywalizacji będzie czasem dzielenia się zdobytą wiedzą ze swoim środowiskiem lokalnym. Zespoły uczniów będą miały za zadanie przygotowanie konferencji, na których głos zabiorą także przedstawiciele Fundacji BOŚ; eksperci ds. odnawialnych źródeł energii. Uczniowie będą zajmować się promocją tych wydarzeń.

– Udział produkcji energii ze źródeł odnawialnych staje się w Polsce coraz większy. Takie działania nie tylko chronią środowisko naturalne, ale przynoszą również wymierne oszczędności. Chcemy o tym opowiedzieć młodym ludziom, zwłaszcza że to oni będą kiedyś decydowali o tym jaką energię wykorzystywać w gospodarstwie domowym – podkreśla Barbara Lewicka-Kłoszewska, ekolog, Wiceprezes Fundacji BOŚ.

(LS(lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%