Grupa uczniów z Gimnazjum nr 1 bierze udział ogólnopolskim konkursie „Postaw na Słońce”, który jest częścią wielkiej ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej.
Głównym zadaniem uczestników było przeprowadzenie z pomocą nauczyciela-opiekuna analizy energetycznej wybranych budynków szkolnych oraz sprawdzenie, w jakim stopniu skorzystałyby one na mikroinstalacjach fotowoltaicznych. W wyliczeniach pomagały m.in. materiały udostępnione przez Fundację BOŚ, która zagwarantowała wszystkim szkołom dostęp do specjalistycznych kalkulatorów i materiałów informacyjnych przygotowanych pod nadzorem merytorycznym Politechniki Warszawskiej. Uczniowie szybko doszli do wniosku, że w wielu przypadkach energia słoneczna odpowiedziałaby na potrzeby średniej sali informatycznej i mogłaby zasilić zamieszczone w niej komputery. Swoje wyliczenia przedstawiali na organizowanych w tym celu szkolnych apelach, na których o akcji „Postaw na słońce” i korzyściach wynikających z OZE dowiadywali się ich rówieśnicy.
Zespół uczniów z Gimnazjum nr 1 przyjął nazwę „Słoneczkozaury z krainy energii Oznawialnej”. Nazwa zespołu wyjaśnia, że istnieje pewien gatunek dinozaurów, które przetrwały zagładę dzięki wykorzystaniu energii odnawialnej. Pochodzą one z zaczarowanej krainy Oznawialnej. Stosują w działaniach trochę swojej wiedzy i trochę magii. To pogodne stworki. Umysłami i sprytem pokonają niejednego tyranozaura.
Przed zespołem kolejny, drugi etap. Zwrócą się w nim nie tylko w kierunku swoich kolegów oraz koleżanek, ale także w kierunku swoich rodzin. Ich zadanie będzie polegało na analizie energetycznej kilku wybranych domów jednorodzinnych oraz wyliczeniu w ten sam sposób, co w przypadku szkoły, zysków, jakie wynikałyby z zainstalowania na ich dachach paneli fotowoltaicznych. Z pomocą materiałów udostępnionych im przez Fundację BOŚ uczniowie oszacują kwotę, którą mieszkańcy domów mogliby zaoszczędzić. Później spotkają się z nimi i zaprezentują wyniki swoich analiz
Ostatni, trzeci etap rywalizacji będzie czasem dzielenia się zdobytą wiedzą ze swoim środowiskiem lokalnym. Zespoły uczniów będą miały za zadanie przygotowanie konferencji, na których głos zabiorą także przedstawiciele Fundacji BOŚ; eksperci ds. odnawialnych źródeł energii. Uczniowie będą zajmować się promocją tych wydarzeń.
– Udział produkcji energii ze źródeł odnawialnych staje się w Polsce coraz większy. Takie działania nie tylko chronią środowisko naturalne, ale przynoszą również wymierne oszczędności. Chcemy o tym opowiedzieć młodym ludziom, zwłaszcza że to oni będą kiedyś decydowali o tym jaką energię wykorzystywać w gospodarstwie domowym – podkreśla Barbara Lewicka-Kłoszewska, ekolog, Wiceprezes Fundacji BOŚ.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Rodzinny kurs hulajnogą zakończony w szpitalu
Dziś zapnę od tylca Yanka w parku za klepiskiem w krzakach
Nn
04:59, 2025-05-25
Rodzinny kurs hulajnogą zakończony w szpitalu
Zajumałem dziś z torebki starej stówę to będzie na działkę piko od Seby i 2 rompery. Hej śmieć! Szrot legnica!
Krtt
04:43, 2025-05-25
Historia pojedynków: Wisła Płock - Miedź Legnica
Zrobię wszystko żeby chłopaki z UML wpuścili mnie na trybunę C.
Ofsik tłuk pisowski
02:13, 2025-05-25
Szpital ma najnowocześniejszy rezonans w Polsce
Wystarczyło tylko odsunąć od koryta pis iorow i jest kasa na sprzęt medyczny.
Yanek
02:11, 2025-05-25
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz