We wtorek 12 października Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie świętował jubileusz 20-lecia. Jednocześnie 75-lecie świętowało chojnowskie liceum ogólnokształcące, a miejscowe technikum otrzymało imię Orląt Lwowskich. Podczas uroczystości placówka otrzymała sztandar.
Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie powstał w 2001 roku w wyniku połączenia Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika, Zespołu Szkół Rolniczych imienia Władysława Szafera i Zespołu Szkół Zawodowych imienia Henryka Mierzejewskiego. Organem prowadzącym placówki jest legnickie starostwo powiatowe. Mury placówki opuściło już pond tysiąc osób. Obecnie edukację zdobywa w niej ponad trzysta osób.
- Ta szkoła to symbol malej ojczyzny, miejsce, które wyznacza cel działania. Sztandar to symbol, świętość. Jego miejsce tkwi gdzieś między hymnem narodowym a przysięgą wojskową. Pod nim wspólnie dążmy do osiągnięcia jak najwyższych wyników w nauce. Godne postawy uczniowskie, a przede wszystkim umiłowanie ojczyzny to cel nadrzędny, a zatem szanujmy go – zwróciła się do uczniów Janina Mazur, wicestarosta powiatu legnickiego, która od lat zabiegała by placówka otrzymała godnych patronów, będących wzorem cnót i patriotyzmu.
- Głównym punktem uroczystości było nadanie działającemu w ramach PZS Technikum sztandaru oraz imienia. Jak zaznacza dyrektor Mariusz Kowalczyk, rozważania nad patronem placówki trwały od dłuższego czasu. W końcu zdecydowano się na upamiętnienie młodych obrońców polskiego Lwowa z lat 1918–1920, którzy stanęli do walk o miasto wobec braku we Lwowie regularnych oddziałów Wojska Polskiego. W skład oddziałów ochotniczych wchodzili studenci, robotnicy, urzędnicy, uczniowie, chłopcy i dziewczęta. W uznaniu bohaterskiej postawy i zasług mieszkańców Lwowa dla Polski, miasto zostało jako jedyne w Polsce, udekorowane przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego Krzyżem Virtuti Militari – podaje portal chojnów.pl.
Taki, a nie inny wybór patrona jest też podkreśleniem wagi, jaką od lat szkoła przykłada do tematu patriotyzmu oraz historii.
- To jest jedyna taka szkoła w Polsce, w której łączy się nowoczesność z tradycją. Te dwadzieścia lat, które właśnie mijają, to jest tylko jeden wycinek tej historii. Jestem niezwykle dumny, że na tej sali jest troje starostów, jest poprzedni i obecny dyrektor, którzy w tym trudnym dwudziestoletnim okresie pomagali tej szkole zmieniać się, dostosować do tego, co jest obecnie, zachowując tradycję – mówił podczas uroczystości starosta legnicki Adam Babuśka.
Uroczystości obok wicestarosty Janiny Mazur, starosty Adama Babuśki, swoją obecnością uświetnili Aleksander Kostuń, przewodniczący rady powiatu, członkowie zarządu Krzysztof Sowiński i Grzegorz Gapski, senator Krzysztof Mróz, Tadeusz Samborski, prezes Stowarzyszenia Kulturalnego „Krajobrazy”, burmistrz Chojnowa Jan Serkies, zastępca wójta gminy Grzegorz Strykowiec, Elżbieta Iwanicka, dyrektor promocji i spraw społecznych w legnickim starostwie oraz wielu innych znamienitych gości.[FOTORELACJA]17810[/FOTORELACJA]
0 0
lca staje sie chojnowskim portalem. Bardzo dobrze bo tu w Legnicy mało się dzieje.
0 0
Sanepid powinien ukarać tych notabli za brak maseczek i odstępów
0 0
O pokazały się tłuste koty z PiS pewnie była wyżerka ,no i PSL do korytka przybiegł
0 0
skrajna nieodpowiedzialność. Gdzie maseczki . Szanowni Państwo dajecie przykład młodym
0 0
[quote="giga"]skrajna nieodpowiedzialność. Gdzie maseczki . Szanowni Państwo dajecie przykład młodym[/quote]
Nie widzisz, że oni mają maseczki bezobjawowe?
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz