Zamknij

Na czym polega terapia zajęciowa i jakie przynosi efekty?

14:26, 29.10.2023
Skomentuj

Terapia zajęciowa ma przede wszystkim zaangażować uczestników do pewnych form aktywności. Ma ona zastosowanie w wielu przypadkach i najczęściej przynosi oczekiwane efekty. Stosuje się ją zarówno w przypadku osób z niepełnosprawnościami, starszych oraz uzależnionych. Dowiedz się nieco więcej na temat terapii zajęciowej i przekonaj się, dlaczego warto się na nią zdecydować w większości przypadków.

Czym jest terapia zajęciowa?

Terapia zajęciowa to rehabilitacja ruchowa, która polega na angażowaniu pacjenta do wykonywania różnych czynności. Wpływają one korzystnie na rozwój psychiczny, społeczny, poznawczy oraz pamięciowy. Rodzaj terapii jest dobierany do potrzeb pacjentów. Przeprowadza się ją w ośrodkach i centrach rehabilitacyjnych, domach opieki i dziennego pobytu, a także w szpitalach, sanatoriach i domach seniora. Bardzo często z tej formy terapii korzystają również ośrodki leczenia uzależnień takie jak Ośrodek Przebudzenie pod Wrocławiem, zakłady karne i poprawcze.

Jakie są rodzaje terapii zajęciowej?

Wyróżnia się kilka rodzajów terapii zajęciowej, w zależności od przebiegu zajęć:

  • arteterapię,
  • ergoterapię,
  • estetoterapię,
  • zajęcia relaksacyjne.

Arteterapia polega na aktywizowaniu uczestników poprzez zajęcia artystyczne. Na spotkaniach najczęściej malują oni obrazy, ale mogą także rzeźbić, śpiewać lub grać na instrumentach. Terapeuta obserwuje zachowanie każdego pacjenta oraz analizuje wykonane dzieło artystyczne. W ten sposób może lepiej zrozumieć jego uczucia oraz myśli. Arteterapia pozwala wielu osobom otworzyć się zdecydowanie bardziej niż podczas rozmowy. Pacjenci odczuwają satysfakcję z tego, co robią, co sprawia, że chętnie biorą udział w kolejnych zajęciach. 

Ergoterapia opiera się na zajęciach manualnych. Przede wszystkim jest to krawiectwo, stolarstwo, wikliniarstwo i garncarstwo. Bardzo często dzieła pacjentów są sprzedawane np. podczas różnych wydarzeń kulturalnych, a dochód jest przeznaczany na bieżące potrzeby. Takie zajęcia pozwalają przede wszystkim skutecznie się wyciszyć, a także poprawiają zdolności manualne oraz ogólną motorykę ciała. Pacjenci mają ogromną satysfakcję z tego, co robią, a w wielu przypadkach mogą także odkryć umiejętności, o których nie mieli dotąd pojęcia. To z kolei stwarza możliwość zdobycia zawodu i podjęcia pracy. Jest to bardzo ważne przede wszystkim w przypadku osób uzależnionych oraz odbywających wyroki w więzieniach i zakładach karnych. Zdobycie nowych umiejętności jest szansą na rozpoczęcie nowego życia.

Estetoterapia umożliwia kontakt pacjenta z otoczeniem poprzez uaktywnianie bodźców wzrokowych po kontakcie z naturą. Bardzo często ta forma łączy się z kinezyterapią polegająca na zajęciach ruchowych. Estetoterapia to najczęściej ćwiczenia fizyczne wykonywane na łonie natury, a także wycieczki w ciekawe miejsca. Terapeuci bardzo często zabierają podopiecznych do galerii czy muzeów, w których mogą obcować ze sztuką i podziwiać niezwykłe dzieła. 

Zajęcia relaksacyjne najczęściej polegają na masażach, medytacji lub aromatoterapii. Dzięki nim obniża się napięcie nerwowe oraz stres. Pacjenci czują się po takich zajęciach zdecydowanie lepiej, co przekłada się na większe zaangażowanie podczas innych form terapii.

Najważniejsze korzyści terapii zajęciowej 

Uczestnictwo w terapii zajęciowej przede wszystkim daje możliwość zdobycia nowych i cennych umiejętności. Pacjenci bardzo często odkrywają w sobie talenty, o których do tej pory nie wiedzieli. W przypadku osób niepełnosprawnych zdobywają także umiejętności przydatne w życiu codziennym. Zajęcia pozwalają także pozbyć się napięcia nerwowego oraz stresu, co z kolei występuje najczęściej u osób uzależnionych. Możliwość rozładowania emocji w taki właśnie sposób zmniejsza chęć powrotu do nałogu oraz pozwala na chwilę o nim zapomnieć.

Dużą zaletą terapii zajęciowej jest także kontakt z innymi osobami zmagającymi się z takimi samymi problemami. Wsparcie grupy jest bardzo ważne, gdyż daje motywację i chęć do dalszej walki z problemami. Zajęcia poprawiają samopoczucie pacjentów, podnoszą ich pewność siebie, a także pozwalają nawiązywać nowe relacje. Poprawiają zdolności interpersonalne i ułatwiają późniejsze wychodzenie do ludzi. Terapia zajęciowa ma więc wiele korzyści i realnie wpływa na rozwój osób niepełnosprawnych, starszych czy uzależnionych. Warto znaleźć sprawdzony ośrodek, który specjalizuje się w takich zajęciach. W takich miejscach pracują doświadczeni i wykwalifikowani specjaliści, którzy doskonale wiedzą, w jaki sposób przeprowadzić zajęcia, aby były one w pełni angażujące. 

(WP(lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%