Zamknij

Samochód na raty pod koniec roku czy na początku? Warto wiedzieć

Artykuł PartneraArtykuł Partnera 21:59, 19.12.2024
Skomentuj Materiał partnera Materiał partnera

Szukasz nowego samochodu i zastanawiasz się nad sposobem finansowania? Musisz wiedzieć, że zakup pojazdu na raty ma wiele zalet. Takie rozwiązanie nie nadwyręża budżetu, a jednocześnie umożliwia podróżowanie nowoczesnym samochodem. Kiedy najlepiej zdecydować się na taką transakcję? Dowiedz się więcej na temat zakupu auta na raty.

Kiedy najlepiej kupić nowy samochód na raty?

Chcesz wiedzieć, kiedy jest najlepszy czas na nowe auto? Otóż samochód na raty można kupić w dowolnym momencie, bo dealerzy przez cały rok proponują swoim klientom korzystne oferty finansowania. Jednak poszukiwania swoich wymarzonych „czterech kółek” warto rozpocząć późną jesienią lub zimą ze względu na trwające wtedy w salonach samochodowych wyprzedaże. 

Skorzystanie z sezonowych obniżek cen w listopadzie czy w grudniu to doskonały sposób na zaoszczędzenie dużej kwoty pieniędzy. Dlaczego? Nowe auta kosztują wtedy znacznie mniej niż na przykład wiosną czy w okresie wakacyjnym. Pod koniec roku dealerzy chętniej oferują pojazdy za atrakcyjne stawki, bo zależy im na zbyciu modeli z bieżącego rocznika. Rabatami zachęcają klientów do zakupu, zwiększają sprzedaż i w ten sposób przygotowują się do wprowadzenia na rynek nowych pojazdów wyprodukowanych w kolejnym roku.

Kto powinien rozważyć zakup samochodu na raty pod koniec roku?

Zakup samochodu na raty, zwłaszcza pod koniec roku, to doskonałe rozwiązanie dla oszczędnych. Z pewnością przypadnie do gustu osobom, które mimo zgromadzenia pewnej sumy pieniędzy, chcą uniknąć jednorazowego wydawania dużej kwoty. Sprawdzi się też u każdego, kto ma zdolność kredytową, jednak nie może pozwolić sobie na zakup drogiego pojazdu z salonu za gotówkę.

Nabycie samochodu pod koniec roku nie jest jednak dla każdego. Z takiej możliwości mogą nie skorzystać fani motoryzacji z wybranym, wymarzonym modelem auta. W listopadzie czy grudniu dostępność pojazdów w salonach samochodowych bywa nieco ograniczona, dlatego jeśli komuś zależy na zakupie konkretnej wersji danego pojazdu, może mieć problem z „upolowaniem” jej w czasie wyprzedaży. Jeśli jednak nie ma się określonych preferencji co do modelu, koloru czy wyposażenia, można skorzystać z sezonowych obniżek cen. Aby mieć duży wybór, lepiej nie czekać do ostatniej chwili i warto zapoznać się z ofertami sprzedawców możliwie jak najwcześniej.

Jak wygląda zakup samochodu na raty?

Zakup samochodu na raty to dość złożony proces, który składa się z kilku etapów. Przebieg wszystkich procedur zmienia się w zależności od zasad obowiązujących w danym salonie samochodowym oraz sytuacji materialnej klienta. Mimo różnic schemat jest zwykle ten sam. Najpierw trzeba wybrać wymarzone auto u jednego z dealerów, potem ustalić warunki finansowania i zawnioskować o kredyt, a następnie, po uzyskaniu pozytywnej decyzji, pozostaje już tylko korzystanie z samochodu i spłacanie comiesięcznych rat.

1.     Poszukiwania najlepszej oferty

Na początku trzeba znaleźć propozycję finansowania, która najlepiej spełni nasze oczekiwania. Aby to zrobić, warto uwzględnić kilka kwestii. Na tym etapie znaczenie ma zarówno dostępność modeli w konkretnym salonie samochodowym, jak i elastyczność warunków kredytowania. Należy zwrócić uwagę, czy sprzedawca zapewnia możliwość dostosowania zasad regulowania należności do osobistych preferencji. Najlepiej, gdy można samemu ustalić wysokość wkładu własnego i płatności ratalnych oraz długość czasu finansowania. Dzięki temu dopasujemy harmonogram spłaty do własnych możliwości finansowych i nie obciążymy za bardzo domowego, czy firmowego budżetu.

2.     Ubieganie się o finansowanie

Wybranie samochodu to połowa sukcesu. Kolejny krok polega na złożeniu wniosku o udzielenie kredytu ratalnego wraz z załącznikami. Większość salonów samochodowych maksymalnie upraszcza całą procedurę, aby ułatwić klientom starania o przyznanie finansowania. W rezultacie do formularza trzeba załączyć jedynie podstawowe dokumenty. Czasami wymaga się na przykład zaświadczenia o dochodach czy wyciągu z konta. Na tym etapie sprawdza się też historię kredytową.

3.     Odbiór auta i comiesięczne płatności

Po uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej pozostaje jedynie odebrać samochód i spłacać raty zgodnie z harmonogramem. Ważne, aby wszystkie płatności trafiały na czas na wskazane konto. W przeciwnym razie może to skutkować naliczaniem odsetek karnych i negatywnie wpłynąć na zdolność kredytową.

4.     Finalizacja umowy

Po upływie czasu kredytowania samochód zwykle staje się własnością spłacającego. Innowację w tym zakresie wprowadził Toyota Bank, który w swoim produkcie Kredyt niższych rat Toyota Easy RRSO 12,14%, kalkulacja dokonana na 12.12.2024 r.  dla reprezentatywnego przykładu) umożliwia konsumentowi samodzielne podjęcie decyzji co do metody zakończenia finansowania. W zależności od własnych preferencji po zakończeniu umowy można wymienić pojazd na nowy lub zatrzymać auto po wcześniejszym opłaceniu ostatniej płatności — jednorazowo lub w formie wygodnych rat. Dzięki temu zyskuje się znacznie więcej możliwości, a sposób finalizacji kredytu dopasowuje do swojej bieżącej sytuacji finansowej i aktualnych potrzeb.

Chcesz zmniejszyć koszt zakupu nowego samochodu? Płatność ratalna w połączeniu z sezonowymi obniżkami cen to najlepszy sposób na uniknięcie jednorazowego wydawania dużej kwoty.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%