Akumulator najczęściej daje o sobie znać zimą. Jego rozładowanie przydarza się najczęściej w okresie mrozów, latem trafia się rzadziej. Tymczasem, problem może się zdarzyć też w największe upały.
Okazuje się, że temperatura, która znacznie odbiega od 20 stopni Celsjusza na plus czy na minus zawsze ma szkodliwy wpływ na stan akumulatora. Dwadzieścia stopni Celsjusza to temperatura optymalna, w której przeprowadzane są wszelkie producenckie testy baterii, a to oznacza, że wszelkie dane podawane przez producenta, są najbardziej miarodajne dla tej temperatury właśnie.
Nawet informacje dotyczące samorozładowania nieużywanej baterii podawane są dla tej temperatury. Samorozładowanie nie jest wadą produktu, jest procesem naturalnym, dlatego też hurtowniom i sklepom zaleca się przechowywanie akumulatorów w warunkach temperatury pokojowej , bez narażania ich na skoki i znaczne różnice temperatur.
Temperatura przyspiesza samorozładowanie bateriiPodniesienie temperatury do 30 stopni Celsjusza dwukrotne przyspiesza samorozładowanie baterii. Na rozładowanie są szczególnie narażone auta, które nawet podczas postoju generują duże zapotrzebowanie na prąd ze względu na liczne urządzenia elektryczne. Jeśli twoje auto nie jest garażowane, a stoi często w pełnym słońcu, musisz liczyć się z tym, że upał przyspieszy proces rozładowania baterii, dla której temperatura pod maską mogą okazać się zabójcze. W tych warunkach nie pomoże nawet cień, chociaż na pewno wydłuży czas do samorozładowania.
Samorozładowanie bateriiZdarza się, że zostawiając auto na czas wyjazdu na urlop, na dwa, trzy tygodnie, wrócisz, a ono będzie zupełnie rozładowane. Możesz jedynie wyjąć akumulator na czas wyjazdu i zostawić go w bardziej przyjaznym miejscu, a przed ponownym montażem należy sprawdzić jego napięcie i podładować. Podładować akumulator możesz zresztą częściej, dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek, zwłaszcza, jeśli jeździsz na krótkich dystansach.
Poziom naładowania akumulatora możesz sprawdzić prosto i skutecznie, prostym zwykłym miernikiem elektrycznym, który możesz kupić już za 20 do 30 zł. Jeśli jego wartość spada poniżej 12,4 V warto rozważyć podładowanie baterii prostownikiem lub dłuższym wyjazdem. Warto również kontrolować poziom elektrolitu w akumulatorze. Jeśli go brakuje, a można go uzupełnić, dolej do baterii wody destylowanej.
Na rozładowanie baterii są szczególnie narażone auta, które jeżdżą na krótkich dystansach, głównie w mieście i są wyposażone w system start-stop, gdzie alternator może mieć problem z naładowaniem baterii po wielokrotnym rozruchu. Na niskie napięcie w aucie wskazywać może zaburzone działanie systemu start-stop, który nie wyłącza silnika mimo sprzyjających warunków.
Często rozładowanie baterii w aucie bez wyraźnych przyczynJeśli w twoim aucie bateria często się rozładowuje, sprawdź, czy któryś z odbiorników nie “bierze” prądu. “Takim pożeraczem “ prądu może być uszkodzony odbiornik, lub dodatkowe urządzenie, które zostało zamontowane jako element dodatkowego wyposażenia, przez ciebie lub poprzedniego właściciela. Uszkodzenia instalacji elektrycznej również mogą mieć wpływ na nieuzasadniony pobór prądu z instalacji, na przykład podczas postoju. Problem ten jednak wymaga wizyty u dobrego mechanika. Dopuszczalna norma prądu zasilającego instalację samochodową wynosi około 80 mA. Pomiaru może dokonać każdy elektryk samochodowy, lecz naprawa wymaga doświadczenia i wiedzy.
Prąd może zanikać z baterii również przez brak ładowania. To nie tylko uszkodzony alternator, ale też zanieczyszczone lub uszkodzone przewody doprowadzające prąd z alternatora, powodując, że bateria jest stale niedoładowana. Należy tu sprawdzić grubsze przewody między urządzeniami oraz kabel masowy od akumulatora do karoserii samochodu.
Najlepiej, zanim podejmiesz decyzje o wymianie akumulatora, sprawdź, czy prąd “nie ucieka” gdzieś bokiem, powodując, że twój stary akumulator nie nadąża się ładować. Decyzja o wymianie baterii na nową podejmij, gdy będziesz już pewny, że to właśnie ona się kończy i zaczyna szwankować.
Autor artykułu Artykuł przygotowała Pomoc Drogowa Pat-Car z Płocka zajmująca się transportem i wynajmem aut. |
Anonimowy Gość01:00, 21.07.2017
"....Poziom naładowania akumulatora możesz sprawdzić prosto i skutecznie, prostym zwykłym miernikiem elektrycznym, który możesz kupić już za 20 do 30 zł. Jeśli jego wartość spada poniżej 12,4 V..."
To jest tylko część prawdy. Bo napięcie może być równe lub mniejsze od 12.4 V, a akumulator może być rozładowany.
Poważne sprawdzenie stanu naładowania akumulatora polega na jego zbadaniu za pomocą odpowiedniego testera, który bada reakcję akumulatora na zmienne obciążenie.
Kartofelek09:00, 22.12.2017
Dlatego według mnie warto postawić na dobrej jakośći akumulator - http://www.invesall.pl/jaki-akumulator- ... mulatorow/. Dobry sprzęt pozwoli uniknąć problemów, jeżeli akumulator rozładowuje się latem, to zimą będzie jeszcze gorzej.
ewelka09:00, 14.10.2020
Z tego co się orientuję, to akumulator może rozładować się z różnych przyczyn. Ale w moim przypadku są to najczęściej zostawione światła włączone. Przez to doprowadziłam, że akumulator bardzo słabo trzyma. I teraz muszę zakupić nowy akumulator. Więc szukałam w internecie i tak znalazłam tę stronę https://www.ceneolokalnie.pl/bialystok/akumulatory dzięki której zakup akumulatora pójdzie mi znacznie szybciej
Wypadek w Prochowicach, kobieta w szpitalu
Zawodowiec odwala taki numer. Szkoda kobietki.
Peper
22:58, 2025-07-20
Skudlik i Alba del Mondo w Kościele Marii Panny
Ziuta mogłaś godzinę koncertu podać ale po ch.
qew
22:48, 2025-07-20
Kościół Świętej Trójcy w Legnicy
A jak ten kościół (i inne) znalazł się w rękach katolików polskich? Odkupili go od katolików niemieckich?
x
21:15, 2025-07-20
Kolejny powrót! Makar zagra w Siódemce Miedź
Banda kolesiów zabrała się za zarządzanie klubem. Te wszystkie zastępstwa za porządnych zawodników , którzy uciekli z Legnicy , to jakiś żart. W klubie jest potrzebny poważny sponsor i ktoś doświadczony , kto w przeszłości osiągał jakieś sukcesy w piłce ręcznej i zna realia , Tutaj nie ma miejśca dla chłopców bawiących się w piłke ręczną i zarządzanie klubem.
Edek
20:52, 2025-07-20