Zamknij

Jak działają światła adaptacyjne?

11:14, 02.02.2022
Skomentuj

Światła adaptacyjne określane też jako reflektory adaptacyjne są coraz częstszym elementem wyposażenia aut ze średniej półki. Wyjaśniamy czym jest ten rodzaj oświetlenia samochodowego oraz jakie są jego wady i zalety.

Reflektory adaptacyjne automatycznie dostosowują typ, kierunek i natężenie świateł w zależności od warunków drogowych. Ich działanie odciąża kierowcę i zwiększa widoczność oraz bezpieczeństwo w trakcie jazdy.  Zobacz zatem jak dokładnie działają świtała adaptacyjne.

Czym są światła adaptacyjne?

Światała adaptacyjne, zwane także AHS (ang. Adaptive High-beam System) to system oświetlenia samochodowego, którego działanie poprawia widoczność i bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Twórcą AHS jest koncern Toyota. Pierwszym samochodem, w którym zastosowano ten system był Lexus LS 400 z 2012 roku.

W zależności od producenta światała adaptacyjne noszą różne nazwy, np. Opel – światła AFL (Adaptive Forward Lighting), Ford – inteligentny system oświetlenia Auto High Beam czy Mazda – adaptacyjne reflektory drogowe ALH.

Warto wiedzieć, że nie można mylić świateł  adaptacyjnych z automatycznymi. Oświetlenie automatyczne działa w oparciu o czujnik zmierzchu lub zamontowane w samochodzie kamery i jest prostszym systemem, które stosuje się w wielu dostępnych na rynku pojazdach. Reflektory adaptacyjne to bardziej zaawansowana technologia, która korzysta z zamontowanych w samochodzie czujników. 

W jaki sposób działają światła adaptacyjne?

Biorąc pod uwagę źródła wykorzystywanego światła reflektory adaptacyjne możemy podzielić na:

  • reflektory ksenonowe/bi-ksenonowe – działają one w oparciu o starszą technologię i w związku z czym wymagają co jakiś czas wymiany;
  • reflektory LED – diody działają przy zastosowaniu nowszej technologii i służyć przez cały czas użytkowania pojazdu.

Jak już wspomnieliśmy światła adaptacyjne automatycznie dostosowują kierunek, rodzaj i natężenie oświetlenia do warunków panujących na drodze. Światła są w stanie reagować na takie czynniki jak: prędkość pojazdu, pory dnia, a także kierunku, w jakim kierowca ma zamiar jechać.

Automatyczne sterowanie źródłem światła przez system reflektorów adaptacyjnych odbywa się natomiast dzięki wsparciu szeregu czujników zamontowanych w samochodzie, które przekazują komputerowi informacje na temat warunków drogowych. Należą do nich m.in.:

  • czujnik kąta skrętu kierownicy,
  • czujnik prędkości,
  • czujnik cofania,
  • czujnik przyspieszenia,
  • czujnik żyroskopowy,
  • czujnik deszczu,
  • wbudowana nawigacja samochodowa,
  • przednia kamera samochodowa.

Nowoczesne reflektory adaptacyjne LED są też obrotowe, dzięki czemu mogą poszerzyć pole widzenia. Posiadają również system samopoziomowania przeciwdziałając nagłym ruchom światła, gdy auto porusza się po nierównościach i czujniki, dzięki którym światła stają się automatyczne, czyli potrafią przełączyć się z drogowych na mijania, gdy czujniki zidentyfikują nadjeżdżający z naprzeciwka pojazd. 

Światła adaptacyjne – wady i zalety?

Światała adaptacyjne zostały stworzone w celu poprawy bezpieczeństwa na drodze i zdecydowanie się w tym względzie sprawdzają. Do zalet reflektorów adaptacyjnych zaliczyć należy przede wszystkim zwiększenie widoczności nawet o 70% w stosunku do pojazdów wyposażonych w standardowe, nieruchome światła ze zwykłymi żarówkami. Automatyczne dopasowywanie oświetlenia auta do panujących na drodze warunków pozwala nie tylko znacznie zwiększyć widoczność kierującemu pojazdem, ale także uniknąć niebezpiecznego oślepienia nadjeżdżających z naprzeciwka czy pieszych.

Wady reflektorów adaptacyjnych związane są z:

  • wyższym kosztem zakupu w porównaniu z oświetleniem tradycyjnym,
  • dostępnością – oświetlenie adaptacyjne nie jest nadal stosowane we wszystkich samochodach zwłaszcza z średniej i niskiej półki,
  • wysokimi kosztami konserwacji, szczególnie w przypadku świateł z diodami LED, które w razie awarii wymagają całkowitej wymiany,
  • awaryjnością – z uwagi na skomplikowany system działania światła adaptacyjne mogą ulegać częstym i różnym awariom.
(WP(lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

Najpierw to naucz zyebuf do czego służą światła pozycyjne kiedy zatrzymują się na poboczu...
Stanie taki &#_@_ na mijania, razi innych i nie wiadomo czy jedzie czy stoi czy obciąga koledze...

09:00, 03.02.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

Wielu właścicieli niemieckich produktów motoryzacyjnych wierzy że ma w samochodzie adaptacyjne kierunkowskazy które działają automatycznie gdy kierowca skręca w lewo a nawet prawo lub po prostu na 100 metrach wymija 5 przeciwników.

12:00, 03.02.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

reflektory za 20 PLN od sztuki ... albo i teraz więcej .... jak auto trochę straci na wartości są najszybszą drogą do uznania przez ubezpieczenie szkody całkowitej z polisy OC.

10:00, 04.02.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MarduKMarduK

0 0

Wady? Jedna ale poważna: pracujący LED nie wytwarza prawie żadnej temperatury więc jadąc w śnieżycę trzeba co chwilę się zatrzymywać i zgarniać śnieg z reflektorów...

09:00, 08.02.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KepsiKepsi

0 0

Hmm dobrze wiedzieć, że takie światła mają znaczenie. W poniedziałek odwiedzam mój serwis samochodow - http://aldamotorsport.pl/serwis-porsche-gdansk/. W sumie nie tyle co mój, co naprawiam w nim mój samochód. Mechniacy z tego miejsca znają się na swojej robocie i mają ogromną wiedzę o swojej pracy. Podejrzewam, że o takich światłach już słyszeli.

10:00, 03.06.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%