Zamknij

Uwaga kierowcy – trwa remont drogi koło Słupa

20:45, 10.05.2023 ok. 4 min. czytania
4

W gminie Męcinka trwa kolejny etap remontu drogi nr 2786D - między Chroślicami i Brachowem. Utrudnienia dla kierowców przy zbiorniku wodnym Słup potrwają do połowy maja. Powiatową drogę remontują na własny koszt Kopalnie Surowców Skalnych w Bartnicy - właściciel Kopalni Bazaltu w Męcince.


Remont drogi koło Słupa- FOTO:EG

To już trzeci w ostatnim czasie etap remontu tej popularnej wśród mieszkańców i turystów drogi, leżącej przy zbiorniku wodnym Słup. Jezdnia nie była remontowana od... kilkudziesięciu lat! Ponieważ jej stan zagrażał już bezpieczeństwu kierowców, remontu podjęły się - na własny koszt - Kopalnie Surowców Skalnych w Bartnicy, właściciel Kopalni Bazaltu w Męcince.

Ekologicznie i lokalnie
Choć spółki KSS Bartnica nie obligują do tego żadne przepisy, prace przy remoncie drogi trwają w najlepsze. - Wykonujemy właśnie trzeci etap modernizacji jezdni. Zgodnie z polityką naszej spółki, remont jest wykonywany tak, by mieszkańcy mogli korzystać bezpiecznie z tej drogi przez długie lata, nie tylko przez chwilę - mówi Jakub Madej, Prezes Kopalń Surowców Skalnych w Bartnicy. Podczas obecnego etapu remontu, przy drodze Chroślice - Brachów sfrezowana została dotychczasowa nawierzchnia naprawianego odcinka jezdni (mającego ok. kilometra długości). Zdjęta nawierzchnia nie zmarnuje się jednak: zostanie ekologicznie wykorzystana do budowy tej samej drogi. Nowa, złożona z trzech warstw nawierzchnia remontowanej jezdni, powstanie bowiem nie tylko z wymieszanego z cementem, mającego właściwości wzmacniające drogę bazaltu z lokalnej kopalni w Męcince, ale też właśnie ze sfrezowanej, dotychczasowej nawierzchni. Ekologiczną masę bitumiczną, z której powstaje nowa jezdnia, produkuje należąca do KSS Bartnica Wytwórnia Mas Bitumicznych w Starym Julianowie koło Wałbrzycha, a wykonawcą robót jest jedna z lokalnych firm. - Podczas remontu drogi wzmocnimy też jej pobocza mieszanką z Kopalni Bazaltu w Męcince. Utwardzimy również wszystkie zjazdy z drogi na okoliczne pola - mówi Bogusław Krupiński, kierownik Działu Energomechanicznego w KSS Bartnica. Dodaje: - Na czas robót, dla kierowców poruszających się po tej części gminy Męcinka, wyznaczony został objazd. Utrudnienia w ruchu powinny zakończyć się w połowie maja. Chyba, że będzie padało przez kilka dni z rzędu, wtedy otwarcie drogi nieco się opóźni - wyjaśnia Bogusław Krupiński.

Transport z dróg na tory
Realizowany przez KSS Bartnica remont powiatowej drogi nr 2786D ma związek z powstającą w Brachowie bocznicą kolejową, którą właściciel Kopalni Bazaltu w Męcince otworzy już za kilka tygodni. Umowę o naprawie drogi na własny koszt, spółka KSS Bartnica zawarła ze Starostwem Powiatowym w Jaworze już w 2020 r., gdy rozpoczynały się prace związane z budową bocznicy. KSS Bartnica zdecydowała się na uruchomienie bocznicy w związku m.in. z zalecanymi przez przez Unię Europejską, przyjaznymi dla ludzi i środowiska rozwiązaniami, by przenosić jak najwięcej ciężkiego transportu z dróg na tory kolejowe. Aby jednak wydobywany w Męcince bazalt mógł być transportowany do odbiorców koleją, musi najpierw zostać przewieziony na bocznicę w Brachowie ciężarówkami, właśnie drogą powiatową nr 2786D. - Taki transport może wpływać na pogorszenie stanu tej jezdni, która i tak jest w kiepskiej kondycji. Dlatego podjęliśmy rozmowy z KSS Bartnica, zakończone umową o remoncie. Dzięki tej inwestycji droga zostanie podniesiona do standardów, które zapewnią kierowcom nie tylko komfortową, ale i bezpieczną jazdę - mówiła podczas podpisywania umowy Aneta Kucharzyk, Starosta Jaworski.

Ostatni etap remontu
Zgodnie z zawartą ze Starostwem w 2020 r. umową, KSS Bartnica wyremontowała w pierwszej kolejności znajdujący się w ciągu drogi 2786D most na Nysie Szalonej w miejscowości Słup, który nie był naprawiany od... 1966 r. - Wymieniona została wtedy i dodatkowo wzmocniona siatką zbrojącą nawierzchnia mostu i jego dojazdy. Wzdłuż mostu położone zostały nowe, antypoślizgowe chodniki dla pieszych, wyremontowaliśmy także poręcze. Naprawione zostały też skorodowane balustrady i podmyty przez działanie rzeki fundament filara. Odnowiliśmy dźwigary skrajne, poddaliśmy konserwacji łożyska oraz inne, wyeksploatowane elementy mostu. Ekspertyzy specjalistów jednoznacznie bowiem wykazywały, że jego stan był niepokojący - mówi Bogusław Krupiński, kierownik Działu Energomechanicznego w KSS Bartnica. Podczas drugiego etapu remontu - przeprowadzonego latem ub. roku - KSS Bartnica naprawiła dwa najbardziej zniszczone odcinki drogi powiatowej nr 2786D, między Chroślicami i Brachowem: pierwszy w okolicach skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 383 w Chroślicach oraz drugi, prowadzący od mostu na Nysie Szalonej w stronę Chroślic. - Obecnie trwa remont pozostałej części drogi. To już ostatni etap naprawy tej jezdni - mówi Bogusław Krupiński z KSS Bartnica.


Remont drogi koło Słupa- FOTO:EG

(ego)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze [4]

komentarz(4)

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

O czym ten tekst? Przecież wsi Brachów nie ma, bo została zalana zbiornikiem wodnym Słup. Pozostał tylko przystanek kolejowy.

10:00, 11.05.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

Co za idiota przyjął projekt zwężający drogę... Po pierwsze droga jest węższa niż poprzednia, po drugie brak pasa awaryjnego a po trzecie brak ścieżki rowerowej... Jeśli już chcą robić drogi niech robią to mądrze i bezpiecznie dla wszystkich użytkowników

10:00, 11.05.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

Może w Legnicy kierowcy też powinni remontować na własny koszt skoro władze nie potrafią.

11:00, 11.05.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

Tak się tylko zastanawiam jak i na jakiej podstawie prawnej wydobywa się cokolwiek spod ziemi... Tutaj wielki żydo-masoński właściciel multimilioner buduje drogi a w Wałbrzychu właściciele gruntów na tych samych prawach nie mają praw do wydobycia węgla spod ich ziemi...

04:00, 11.05.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%