Zamknij
Ważne

Auto na abonament, leasing czy kredyt – co wybrać?

11:19, 13.06.2024
Skomentuj

Auta na abonament i w leasingu zyskały w ostatnich latach na popularności. Wiele osób jednak wciąż decyduje się na kredyt na samochód. Które z tych rozwiązań jest najkorzystniejsze?

Auto na abonament – co to takiego?

Usługa „auto na abonament” – inaczej wynajem długoterminowy – pozwala na korzystanie z samochodu przez dłuższy czas w ramach comiesięcznej opłaty. Umowa może zostać podpisana na 12-48 miesięcy, a w trakcie jej trwania najemca nie spłaca całej wartości użytkowanego pojazdu. Po jej zakończeniu może on natomiast:

  • przedłużyć abonament z tym samym samochodem;
  • kontynuować wynajem z nowym modelem;
  • oddać auto z powrotem do firmy wynajmującej;
  • wykupić pojazd.

Z samochodu w abonamencie mogą korzystać zarówno właściciele firm, jak i również osoby, które nie posiadają działalności gospodarczej. W przypadku przedsiębiorców istnieje jednak możliwość zaliczania opłaty abonamentowej do kosztów uzyskania przychodu.

 

Leasing samochodu – na czym polega?

Leasing samochodowy umożliwia użytkowanie wybranego samochodu w zamian za comiesięczną ratę leasingową. Umowa leasingu może trwać kilka lat – zazwyczaj są to minimum 24 miesiące – podczas których firma pozostaje właścicielem samochodu, podobnie jak w przypadku abonamentu na auto.

 

Gdy zbliża się koniec kontraktu, leasingobiorca może zdecydować się na wykupienie samochodu, kontynuację leasingu z tym samym lub innym modelem bądź zwrot pojazdu. Choć ta forma finansowania przez długi czas kojarzyła się wyłącznie z przedsiębiorcami, jest ona dostępna także dla klientów prywatnych. Właściciele firm mogą jednak uwzględniać koszty leasingu w kosztach prowadzenia działalności.

 

A może kredyt na samochód?

Kredyt samochodowy to kolejny sposób finansowania zakupu auta. Można uzyskać go na konkretny określony w umowie czas, a otrzymane środki – przeznaczyć jedynie na kupno pojazdu, zarówno nowego, jak i używanego. To rozwiązanie stworzone z myślą o osobach, które nie są w stanie zapłacić za samochód jednorazowo.

 

W ramach umowy kredytowej kredytobiorca każdego miesiąca spłaca kolejną ratę zobowiązania, której wysokość zależy m.in. od okresu kredytowania, całkowitej kwoty kredytu czy kwoty samych odsetek. Atutem kredytu samochodowego jest możliwość jego wcześniejszej spłaty. Spłacając kredyt, właściciel pojazdu może też ingerować w wyposażenie samochodu i nie musi ograniczać się do limitu kilometrów, jaki obowiązuje w przypadku leasingu czy samochodu w abonamencie. Starania o kredyt na zakup auta wymagają jednak najwięcej formalności, „papierologii” i poświęconego czasu.

 

Które rozwiązanie wybrać, zmieniając samochód?

Auto w abonamencie, leasing samochodu czy kredyt na samochód to dobry wybór dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na zakup auta za gotówkę. Na pytanie, które z tych rozwiązań jest najlepsze, nie istnieje jednak jednoznaczna odpowiedź. Każde z nich ma bowiem swoje plusy i minusy.

 

Jeśli zależy nam szczególnie na oszczędności i wygodzie, najlepiej postawić na wynajem długoterminowy – zwłaszcza jeśli nie planujemy wykupić auta po zakończonej umowie. W tym przypadku najemca nie musi bowiem martwić się naprawami, przeglądami czy ubezpieczeniem samochodu – większość firm, jak np. Automarket, zajmuje się tym sama. Auto w abonamencie stanowi zatem opłacalny wybór szczególnie dla przedsiębiorców korzystających z dużych flot samochodowych. Auto na abonament dla firm i auto na abonament dla osób fizycznych gwarantuje ogromną oszczędność czasu i pieniędzy oraz przewidywalność kosztów na miesiące do przodu. Co więcej, samochód nie jest własnością przedsiębiorcy, a więc jego wartość nie wlicza się do podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

 

Jedynie w przypadku zakupu auta na własność korzystniejszy może się okazać leasing – cena wykupu jest bowiem niższa. Kredyt na zakup samochodu niesie natomiast za sobą wiele formalności, które w przypadku abonamentu lub leasingu są ograniczone do minimum – podpisanie umowy najmu lub umowy leasingowej jest dużo łatwiejsze niż uzyskanie kredytu. Obie te formy finansowania nie wymagają również wnoszenia dużego wkładu własnego, który w przypadku kredytu jest już obowiązkowy.

 

Jak widać, ostateczna decyzja zależy wyłącznie od osobistych potrzeb, preferencji i zasobów finansowych. Nie bez powodu jednak samochód na abonament wybiera nawet co trzeci polski przedsiębiorca – to dane samego PZWLP. Wynajem długoterminowy to gwarancja komfortu i bezobsługowości, którą doceni każdy właściciel firmy – i nie tylko.

(reklama)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%