Jesteś na urlopie, a szef dzwoni z prośbą o pomoc w pracy? Odbierasz służbowe maile z plaży lub działki? Zanim odpowiesz – lepiej poznaj swoje prawa. Główny inspektor pracy jasno tłumaczy, co wolno pracodawcy, a czego nie.
Urlop to czas wypoczynku – pełnopłatny i nieprzerwany. Tak stanowi Kodeks pracy. I choć szef może w szczególnych sytuacjach odwołać pracownika z urlopu, to nie ma prawa żądać od niego, by na bieżąco czytał firmowe maile czy odbierał służbowy telefon.
Jak wyjaśnił PAP główny inspektor pracy Marcin Stanecki, szef ma prawo przerwać urlop, jeśli w firmie wydarzy się coś, co bez obecności danego pracownika nie może zostać rozwiązane. Przykład? Zepsuła się maszyna, którą tylko on potrafi naprawić. Ale są warunki.
– W takiej sytuacji pracodawca musi zwrócić pracownikowi koszty związane bezpośrednio z wypoczynkiem – powiedział Stanecki.
Oznacza to, że jeśli pracownik opłacił wakacje, np. hotel czy transport, ma prawo domagać się zwrotu pieniędzy.
Wciąż toczy się dyskusja, czy firma powinna też pokrywać koszty wyjazdu całej rodziny. Sam szef PIP mówi jasno:
– Jestem osobiście zwolennikiem szerszej rekompensaty, bo uważam, że ten urlop został zmarnowany. Wszyscy muszą mieć tę rekompensatę.
Podczas urlopu nie musisz odbierać służbowych wiadomości ani dzwonić do firmy – nawet jeśli jesteś menadżerem czy kierownikiem.
– Pracownik w czasie urlopu nie ma obowiązku odbierania poczty służbowej – podkreślił Stanecki w rozmowie z PAP.
Mało tego: jeśli odpiszesz na maila, to formalnie przestajesz być na urlopie i zaczynasz pracować. W takiej sytuacji – jak zaznacza szef PIP – należy ci się dzień wolny w zamian.
Czasem pracownik sam zgadza się „na szybko” wrócić do pracy, a potem liczy na ekwiwalent za niewykorzystany urlop. To błąd. Taki ekwiwalent przysługuje tylko wtedy, gdy kończy się umowa o pracę.
Stanecki nie ma wątpliwości:
– Naszym obowiązkiem w trakcie urlopu wypoczynkowego jest regeneracja sił fizycznych i psychicznych. Mamy wypoczywać, a nie pracować.
Tylko w latach 2023–2024 do Państwowej Inspekcji Pracy wpłynęło 928 skarg dotyczących problemów z udzielaniem urlopów. Aż 292 z nich uznano za uzasadnione.
Pracodawcy często nie udzielają urlopu na czas – choć prawo mówi jasno: wypoczynkowy urlop należy się w tym samym roku, w którym pracownik zdobył do niego prawo. Jeśli tego nie zrobi, firma musi udzielić wolnego do 30 września roku następnego.
Wyjątkiem są tzw. urlopy na żądanie – cztery dni w roku, które trzeba wykorzystać do końca grudnia. W przeciwnym razie przepadają.
i co22:07, 22.07.2025
za pisanie komentarzy w czasie urlopu też powinni płacić
Filip Zawada debiutuje jako malarz w Legnicy
Zwykłe bohomazy.
Picasso
13:01, 2025-07-23
Ciepłe mieszkanie. Rozpoczął się nabór wniosków
Znowu jakiś program za który osoby inwestujące nie doczekają się przez lata pieniędzy z urzędu. Wymieniłem kopciucha na gazowe i od 3 lat nie mogę doczekać pieniędzy a na moją interwencję odpisano mi że w przyszłym roku bo mało dostali pieniędzy. Nie rozumiem tego, jeżeli jest jakiś program to powinny być na niego pieniądze. Mieszkańcy uwierzyli prezydentowi tylko prezydent z urzędnikami nie może się wywiązać sumiennie wobec swoich mieszkańców.
zawiedziony
12:58, 2025-07-23
Potrącenie na przejściu dla pieszych w Legnicy
Zaprawdę, powiadam Ci - jeżeli będziesz jechał nie więcej, niż przepisowe 50km/h (sprawnym samochodem!), to NA PEWNO zdążysz wyhamować. To TWÓJ obowiązek jako kierowcy, żeby być szczególnie czujnym w okolicach KAŻDEGO oznakowanego przejścia dla pieszych. Przeczytaj kilka razy w razie potrzeby🙂
@kierowca
12:55, 2025-07-23
Potrącenie na przejściu dla pieszych w Legnicy
A ile mandatu dostali Ci co parkują w obrębie przejścia dla pieszych ? Czasami i na przejściu dla pieszych.
Prawo
12:53, 2025-07-23