Wypad nad wodę to wielka frajda nie tylko dla ludzi, ale również dla ich psów. Te czworonogi uwielbiają wodę, a większość z nich to doskonali pływacy.
Zastanawiasz się nad wyjazdem nad morze lub jezioro i chcesz zabrać ze sobą ukochanego pupila, ale nie wiesz, czy kąpiel w takiej wodzie jest bezpieczna? W artykule poniżej rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości.
Wybieraj tylko sprawdzone miejsca
Najważniejsza zasada: unikaj kąpielisk, które znajdują się w pobliżu dużych zakładów przemysłowych lub portów. Zabierając psa nad wodę musisz liczyć się z tym, że w którymś momencie, Twój pupil się jej napije. Zanieczyszczona woda może doprowadzić do różnych schorzeń układu pokarmowego: nieżytu żołądka, biegunki i wymiotów, ale także złego samopoczucia czworonoga. Skażona woda może wywoływać też reakcje alergiczne, dlatego jeśli Twój pies jest wrażliwy na czynniki uczulające – w ogóle zrezygnuj z kąpieli w morzach czy jeziorach.
Uważaj na słoną wodę
Wybierając się nad morze, musisz zachować szczególną ostrożność. Według weterynarzy sól zabiera wodę z naczyń krwionośnych do przewodu pokarmowego, co w konsekwencji prowadzi do odwodnienia. W połączeniu z wysoką temperaturą, taki wypad może stać się bardzo niebezpieczny. Dlatego przed wejściem na plażę napój swojego psa dobrze słodką wodą. Ważne jest też, abyś pamiętał o uzupełnianiu jego płynów w trakcie pobytu na wybrzeżu, warto więc wyposażyć się w specjalną butelkę z miską lub specjalny bidon dla psa - takie akcesoria dostępne są np. w https://www.naszezoo.pl/. Nie są drogie, a masz pewność, że Twój pies zawsze będzie miał dostęp do wody. Po każdej kąpieli w morzu, warto psa spłukać wodą słodką. Ograniczymy późniejsze drapanie, a pupil dodatkowo będzie się mniej pocił. Pamiętaj też, żeby sprawdzić, czy nie pływają w niej meduzy, które mogą poparzyć Twojego psiaka. Jeśli wybierasz się na egzotyczne wakacje, uważaj na jeże morskie i kolczatki – ich ukłucia są bolesne zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt.
Nie od razu na głęboką wodę
Pies, tak samo jak Ty, narażony jest na szok termiczny, dlatego jak już wejdziesz z pupilem na plażę, koniecznie powstrzymaj go przez wbiegnięciem do wody. Najpierw zamocz mu łapki i delikatnie chlap – nieco go ochłodzisz. Potem stopniowo zamaczaj pozostałe części jego ciała. Twój pies lubi aportować? Pamiętaj, żeby nie rzucać patyka, piłeczki lub friesbee zbyt daleko! Nad wodą pies musi zawsze znajdować się w zasięgu Twojego wzroku. Unikaj też zbyt dużych fal i zabaw blisko falochronu, gdzie tworzą się niebezpieczne wiry. Twój zwierzak nie reaguje na komendy? W takim razie musi pozostać na smyczy, a zabawy powinny odbywać się przy brzegu.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz