Łazienka, a w niektórych przypadkach także toaleta to dwa pomieszczenia domowe, które są najbardziej narażone na działanie wilgoci. Korzystanie z wyposażenia sanitarnego sprawia, że zarówno ściany, jak i podłogi są narażone na przeniknięcie wilgoci. Dlatego właśnie hydroizolacja polecana jest przez specjalistów jako rozwiązanie, które zabezpiecza łazienkę przed tym zjawiskiem.
Dlaczego warto zastosować hydroizolację łazienki?W każdym budynku znajdują się pomieszczenia, które charakteryzują się tym, że są najbardziej narażone na wilgoć. W przypadku domów i mieszkań są to łazienki oraz toalety. Wiele osób zastanawia się, co dokładnie ma wpływa na to zjawisko. Przede wszystkim warto zauważyć, że w każdej łazience znajdują się tak zwane strefy: wilgotne i mokre. Są to miejsca znajdujące się w bliskiej odległości od wyposażenia sanitarnego - prysznica, wanny, umywalki, muszli klozetowej. Dlaczego w tym przypadku warto zdecydować się na hydroizolację? Zastosowanie odpowiednich materiałów gwarantuje ochronę przed szkodliwym działaniem wody, która w dłuższej perspektywie może prowadzić do powstania niebezpiecznych dla zdrowia pleśni i grzybów. Co więcej, gromadząca się pod płytkami wilgoć może prowadzić również do pogorszenia ich przyczepności.
Specjalista sklepu internetowego Instalguru zauważa: Hydroizolacja jest podstawową kwestią, którą warto rozważyć w przypadku decyzji o wykonaniu łazienki na piętrze. W przypadku jakiejkolwiek awarii i zalania pomieszczenia, hydroizolacja będzie ochroną dla wnętrz znajdujących się na niższych kondygnacjach. Oczywiście pod warunkiem, że izolacja zostanie prawidłowo wykonana - dodaje.
Hydroizolacja łazienki podobnie, jak inne prace wykonywane na powierzchni podłogowej lub na ścianach wymagają przede wszystkim odpowiedniego przygotowania powierzchni. Ma to wpływ na powodzenie dalszych działań. Najważniejszą kwestią jest usunięcie wszelkich zanieczyszczeń - kurzu, pyłu poremontowego, innych zabrudzeń. Najlepszym sposobem jest odkurzenie powierzchni. Ponadto konieczne jest pozbycie się tych elementów, które nie są trwale związane z podłożem. W przypadku powstania jakichkolwiek ubytków należy uzupełnić je zaprawą, a po wyschnięciu wyrównać odpowiednim papierem ściernym.
Na rynku dostępnych jest wiele różnych materiałów wykorzystywanych do stworzenia hydroizolacji. Wybór odpowiedniego materiału przekłada się na otrzymany efekt oraz gwarancję zabezpieczenia przed wilgocią.
Najpopularniejszymi materiałami w przypadku hydroizolacji łazienki są przede wszystkim masy oraz folie w płynie. Czym różnią się między sobą te dwa preparaty? Przede wszystkim możliwościami zastosowania oraz czasem schnięcia.
Folia w płynie jest materiałem izolacyjnym stosowanym w przypadku jastrychów cementowych, cementowo-wapiennych i gipsowych. Bez problemu można wykorzystać ją na powierzchniach betonowych czy płytach gipsowo- kartonowych. Aplikacja folii jest niezwykle prosta i może wykonać ją za pomocą pędzla lub wałka. W przypadku nowoczesnych preparatów prace na podłożu mogą być wykonywane już kilka godzin po zakończeniu ich aplikacji. Zdarza się jednak, że czas schnięcia wynosi kilkanaście godzin - zwłaszcza w przypadku tańszych produktów. Ze względu na fakt, że folia obniża przyczepność płytek, zaleca się, aby po wykonaniu hydroizolacji zastosować do nich odpowiedni, mocniejszy klej.
Drugim, wymienionym już środkiem izolacyjnych do zastosowania w łazienkach jest masa uszczelniająca. Może być ona wykorzystana do tych samych powierzchni, co folia. Do jej aplikacji stosowany jest pędzel lub wałek. Masa może być nakładana również za pomocą packi. Jej największą zaletą jest bardzo krótki czas schnięcia - w porównaniu do folii w płynie. Ta właściwość zależy jednak od konkretnego preparatu. W przypadku najlepszych produktów prace dalsze prace mogą być wykonywane już po 30 minutach.
Wykonanie hydroizolacji nie jest trudnym zadaniem. Konieczne jest jednak postępowanie zgodnie z pewnymi zasadami. Instrukcje wykonania można określić następującymi punktami:
właściwe przygotowanie powierzchni i jej zagruntowanie,
zabezpieczenie i uszczelnienie połączeń podłogi ze ścianą,
naniesienie masy lub folii uszczelniającej,
oczekiwanie na wyschnięcie preparatu,
przystąpienie do dalszych prac i układania płytek.
Podczas wykonywania hydroizolacji łazienki jedną z najważniejszych kwestii jest zwrócenie uwagi na to, aby jej nie uszkodzić. Specjaliści podkreślają, że w niektórych przypadkach konieczna jest aplikacja podwójnej warstwy materiału w celu zapewnienia jeszcze lepszej szczelności.
0 0
Wielu Legniczan czeka na obiecane łazienki. Może za 30 lat sie doczekają a wtedy pomyślą o hydroizolacji .
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz