Coraz częściej ludzie na przedmieściach decydują się na małą hodowlę kur w celu pozyskiwania świeżych i zdrowych jaj. Dodatkowo, jeżeli ilość kur jest odpowiednia, możemy rozpocząć sprzedaż nadwyżki jaj. Zastanawiasz się jak hodować kury? W poniższym artykule zamieszczamy szereg informacji, które pomogą Ci w stworzeniu pięknej hodowli kur! Zapraszamy do lektury.
Budowa kurnika przede wszystkim!Oczywiście najważniejszym elementem każdej hodowli kur jest kurnik. To w nim nasze zwierzęta będą mogły schronić się przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Pamiętajmy, że kury lubią ciepło, dlatego niezwykle ważna jest odpowiednia konstrukcja naszego kurnika. Niezwykle ważne przy hodowli kur jest dobre wyposażenie kurnika. Wszystkie niezbędne produkty znajdziesz między innymi w takim miejscu jak sklep rolniczy Poltechparts.pl.
Gdzie postawić kurnik?Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że odpowiednie położenie kurnika jest niezbędne przy prawidłowej hodowli kur. Przede wszystkim musimy upewnić się, że miejsce, w którym chcemy wybudować kurnik, nie jest na terenie podmokłym. W innym wypadku nasze zwierzęta nie będą się dobrze rozwijać i będą narażone na większą ilość chorób. Warto również zwrócić uwagę na zwrócenie wejścia do kurnika na wschód. Jest to spowodowane tym, że w Polsce wiatr wieje najczęściej od strony zachodniej. Umieszczając wejście od przeciwnej strony, uchronimy kury przed zimnymi powiewami wiatru i zacinającym deszczem. Dodatkowo pamiętajmy, że kury poza ciepłem lubią również światło. Kurnik powinien posiadać więc możliwie duże okna zwrócone na wschód lub południe. Przy wyborze miejsca na nasz kurnik musimy również zabrać pod uwagę ilość kur, które będziemy chcieli hodować. Przyjmuje się, że na dwie kury musi przypadać co najmniej 1 m2 powierzchni.
Oczywiście kurnik to nie wszystko. Planując przydomową hodowlę drobiu musimy zabrać pod uwagę fakt, że kury potrzebują odpowiednią przestrzeń na wybieg. Im większa tym lepiej - przyjmuje się, że dla jednej kury nioski powinno przypadać minimum 4 m2. Warto również zwrócić uwagę na to, że przy odpowiednio dużym wybiegu (10 m2 na kurę) łatwo utrzymać go w dobrym stanie. Kury na dużej powierzchni nie niszczą całej roślinności i znajdują większą ilość pożywienia. Wiele osób poleca również podzielenie wybiegu na dwie części i korzystanie z nich naprzemiennie. W ten sposób będziemy mogli przeprowadzać regularną dezynfekcję podłoża i przyspieszymy odrastanie darni. Niezwykle ważne jest odpowiednie ogrodzenie wybiegu, aby zapobiec uciekaniu kur, oraz przedostawaniu się drapieżników do kurnika. Musimy więc wybrać mocny materiał i ogrodzić nim wybieg na odpowiedniej wysokości (najlepiej 2 m).
Budowa kurnikaJeżeli wybraliśmy już odpowiednie miejsce dla naszego kurnika, przystępujemy do jego budowy. Najlepiej wylać fundament i umieścić podłogę na wysokości 30 cm od gruntu, aby zapobiec moknięciu ściółki w deszczowe dni. Dodatkowo ułatwi to nam jej wymianę. Najczęściej przy budowie ścian kurnika wykorzystuje się zwykłe, oheblowane deski. Ścianę budujemy z dwóch warstw desek, pomiędzy które wkładamy styropian lub wełnę mineralną. W ten sposób zapewnimy kurom odpowiednią temperaturę. Pamiętajmy, że wewnętrzne strony ścian musimy odpowiednio zakonserwować, aby ich czyszczenie i dezynfekcja była łatwa (środek konserwujący nie może być szkodliwy dla zwierząt!). Dach kurnika możemy kryć dachówką, drewnem lub PCV i najlepiej umieścić pod nim rynnę. Pamiętajmy, że niezwykle ważna jest odpowiednia wentylacja kurnika - w tym celu najlepiej sprawdzi się okno z luftem (musimy je odpowiednio zabezpieczyć siatką przed drapieżnikami).
Kurnik gotowy? Musimy jeszcze oczywiście odpowiednio wyposażyć pomieszczenie. Tworzymy grzędy z oheblowanych desek - najlepiej żerdzi prostokątnej o szerokości około 6 cm. Grzędy umieszczamy na wysokości minimum 15 cm, najlepiej na jednym poziomie (nie wyżej niż metr). Gniazda dla kur umieszczamy w ciemniejszym kącie kurnika i tworzymy je z drewnianych skrzyń o odpowiednio dużych wymiarach. Pamiętajmy, że jedno gniazdo przypada na 3-4 kury.
Oczywiście musimy również wyposażyć nasz kurnik w karmidła i poidła dla kur (https://poltechparts.pl/poidla-dla-kur). Tego typu produkty możemy w łatwy sposób kupić w internetowym sklepie rolniczym Poltechparts.pl. Najlepiej sprawdzą się w tym wypadku poidła dzwonowe i karmidła cylindryczne, dzięki którym zachowamy odpowiednią higienę wody i paszy.
Pasza dla kurOczywiście wysoką jakość jaj i wydajność naszej hodowli zapewni nam również odpowiednia pasza dla kur. Jeżeli prowadzimy przydomową hodowlę, lepiej nie decydować się na pasze przemysłowe, które zawierają genetycznie modyfikowane składniki. Najlepiej na paszę dla kur wykorzystywać mieszanki zbożowe, gotowane ziemniaki, tartą marchewkę, buraki i kapustę. W ten sposób powrócimy do tradycyjnego, dawnego sposobu karmienia kur. Dodatkowo na wybiegu należy wysiać trawę, którą kury będą mogły swobodnie skubać.
Anonimowy Gość07:00, 16.01.2020
Od kiedy to mozna mieć legalnie zwierzeta hodowlane w obrębie miasta???
Chyba ze pisząc przedmiescia macie na mysli okoliczne wioski..
Anonimowy Gość08:00, 16.01.2020
Też mnie to zaciekawiło, ale sprawdziłem na szybko i:
"Jeśli jednak Twoja posesja należy do terenów wyłączonych z produkcji rolniczej, będziesz musiał się przyjrzeć bliżej odpowiednim przepisom, zwłaszcza gminnym regulaminom utrzymania porządku i czystości. Każda gmina musi posiadać taki regulamin i musi on być dostępny w jednostce samorządowej dla każdego. Dodatkowo, dziś wiele samorządowych aktów prawnych możesz znaleźć w internecie, co znacznie ułatwia zasięgnięcie informacji. I jak się okazuje, regulaminy dla poszczególnych gmin mogą się od siebie w sprawie hodowli kurczaków diametralnie różnić:
Dla przykładu, Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie miasta stołecznego Warszawy (uchwała Nr XLIX/1366/2013 z dnia 17 stycznia 2013) z jednej strony zezwala właścicielom posesji na trzymanie zwierząt gospodarskich takich jak drób, ale jednocześnie stawia kilka warunków: 1) że zwierzęta takie muszą znajdować się w obiektach zamkniętych, które uniemożliwiają im wydostanie się na drogi czy tereny publiczne (par. 30 pkt. 1); 2) że jest to możliwe jedynie w budynkach jednorodzinnych, których powierzchnia działki jest większa niż 1000 m2 (par. 31 pkt. 2).
Dla porównania, Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Wrocławia (uchwała Rady Miejskiej Wrocławia Nr XXVIII/567/16 z dnia 7 lipca 2016) mówi w par. 19 pkt. 1, że na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej można trzymać drób pod warunkiem, że zapewni mu się odpowiednie pomieszczenie gospodarskie. Jeśli więc kupisz w takim wypadku dowolny kurnik Eglu wraz z wybiegiem lub wolierą, spełnisz warunki regulaminowe bez najmniejszego kłopotu."
Info ze strony omlet.com.pl
Pomijając fakt, że prawdopodobnie i tak chodziło o okoliczne wioski :p
Anonimowy Gość10:00, 17.01.2020
Opłaca się posiadać kury i sprzedawać jajka za 2 zł za sztukę. Opłaca się uprawiać pomidory i sprzedawać po 18.99 za 1 kg
To czysty zysk.
Parkowanie po nowemu? Jakie jest Wasze zdanie?
Co to znaczy "moje miejsce" ? Czy na osiedlu są prywatne miejsca ?🤣🤣
Czytelnik
00:21, 2025-05-16
Amerykanie zainwestują w Jaworze 5 miliardów?
Co to za firma jak nie płaci
Anty gmbh
23:45, 2025-05-15
Nowy obowiązek dla właścicieli budynków
Uśmiechać się poliniaki, szeroko!
Jbć
23:27, 2025-05-15
Amerykanie zainwestują w Jaworze 5 miliardów?
Kolejny obóz pracy od zgniłego zachodu. Polską firmę się gnoi podatkami, przepisami, nakazami, zakazami a zagraniczne pajace mają wszystko jak na dłoni. Grunt że poliniak się cieszy jak okupant go łoi bez spluty w doope.
Żenada
23:19, 2025-05-15