Zamknij

NA ZDROWIE. Żylaki kończyn dolnych

Marzena Machniak 09:37, 03.11.2015 ok. 6 min. czytania

NA ZDROWIE. Żylaki kończyn dolnych

Uważa się, że blisko połowa dorosłych ludzi cierpi na żylaki kończyn dolnych. Choroba ta, jak mówią specjaliści jest ściśle związana z genetyką.


Miedziowe Centrum Zdrowia w Legnicy- FOTO:AK(lca.pl)

Choć schorzenie jest przekazywane w większości w genach, to nie bez znaczenia są czynniki związane z cywilizacją - nieprawidłowe nawyki żywieniowe i brak ruchu.

Żylaki kończyn dolnych to choroba dziedziczna. Uważa się wręcz, że jeżeli któreś z rodziców miało żylaki to dziecko jest obciążone 40% ryzykiem zachorowania - mówi doktor Przemysław Goch, specjalista chirurgii ogólnej Poradni Chirurgicznej MCZ w Legnicy.

- Przyczyną tego schorzenia są również złe nawyki. Wśród nich nieodpowiednie odżywianie. Spożywanie nadmiernie przetworzonej żywności powoduje problemy z oddawaniem stolca. Zaparcia powodują wzmożoną tłocznię brzuszną, która skutkuje uciskiem na żyły w jamie brzusznej i zastojem w krążeniu żylnym kończyn dolnych. Inne przyczyny powstawania żylaków to praca w pozycji siedzącej lub stojącej, a także brak ruchu – informuje doktor Goch.

Osobnym zagadnieniem są żylaki u kobiet. Przyjmuje się, że chorują one 20-30% częściej niż mężczyźni. Wiąże się to z wpływem hormonów żeńskich na ścianę naczyń. Szczególnie widoczne jest to podczas antykoncepcji hormonalnej, zastępczej terapii hormonalnej i podczas ciąży. Tu dodatkową przyczyną jest ucisk macicy na naczynia żylne. Poza tym u pań powstawaniu żylaków mogą sprzyjać chodzenie na obcasach, obcisłe ubiory i palenie papierosów. Układ żylny kończyn dolnych składa się z żył powierzchownych i głębokich. Z żył powierzchownych tworzą się żylaki, a w układzie głębokim pojawiają się zakrzepy, które w efekcie mogą doprowadzić do zatorowości płucnej. W świetle naczyń kończyn dolnych znajdują się zastawki.

- Krew z nóg płynie do serca żyłami. Praca serca jest wspomagana pracą zastawek, które zapobiegają cofaniu się krwi i tzw. pompą mięśniową, czyli dodatkowym ciśnieniem wynikającym z ruchu mięśni. A zatem w momencie, gdy stoimy pompa mięśniowa nie działa, wytwarza się zastój krwi co sprzyja powstawaniu zakrzepów które z kolei niszczą zastawki – tłumaczy mechanizm powstawania żylaków doktor Goch.

Wśród najczęściej obserwowanych objawów u osób, które cierpią na żylaki kończyn dolnych znajdują się ciężkość nóg, zespół niespokojnych nóg, pajączki skórne, a żylaki, są końcowym etapem przewlekłej niewydolności żylnej.

- To powrózkowate powiększenia naczyń żylnych tuż pod skórą. Do częstych powikłań choroby żylakowej należy zaliczyć zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych. Jest to schorzenie, które rzadko daje powikłania w postaci urwania się zakrzepu i zatorowości płucnej, ale trzeba się z tym liczyć. Jest to bardzo poważne schorzenie i w skrajnych przypadkach może grozić śmiercią. Innym bardzo nieprzyjemnym szczególnie dla pacjenta powikłaniem są owrzodzenia żylakowate. To rozległe rany na podudziach, tworzące się na skutek odczynu zapalnego i niedokrwienia tkanek w okolicy żylaków. Efektem tego jest martwica skóry. Leczenie schorzenia jest długotrwałe i mało skuteczne, nierzadko ciągnie się miesiącami – przestrzega Przemysław Goch.

Standardową metodą diagnostyczną żylaków kończyn dolnych jest USG Dopplera, czyli badanie przepływu krwi w naczyniach żylnych. Na jego podstawie można ocenić w jakim stanie są zastawki czy nie ma zmian zakrzepowych i zdiagnozować co jest przyczyną niewydolności żylnej.

– Badanie to jest również pomocne przy kwalifikacji do zabiegu chirurgicznego. Pozwala ocenić stan układu głębokiego. W przypadku jego niedrożności np. z powodu zakrzepu, wycięcie układu powierzchownego, w którym są żylaki mogłoby skończyć się tragicznie dla pacjenta, ponieważ zablokowalibyśmy całkowicie odpływ krwi – tłumaczy chirurg.

– Zabieg polega na tym, że trwale usuwa się naczynia zmienione chorobowo. Najczęściej usuwa się największą żyłę powierzchowną, czyli odpiszczelową. Jest kilka sposobów operacji. Klasyczna metoda chirurgiczna to nacięcie skóry w okolicy kostki i pachwiny. Odnajduje się żyłę odpiszczelową, wprowadza się do jej światła specjalną sondę i za jej pomocą usuwa się całe naczynie – tłumaczy chirurg.

Inne nowsze metody usuwania żylaków to krioterapia ,fale radiowe, laser czy sucha para wodna. Mniejsze żylaki usuwa się za pomocą małych haczyków (miniflebektomia) lub wstrzykując do naczynia specjalny preparat wywołujący jego obliterację (skleroterapia).Trzeba pamiętać, że operacja usuwa tylko skutek nie przyczynę choroby, stąd niekiedy nawroty żylaków .

Lepiej zatem spróbować nie dopuścić do ich powstania. Wystarczy m.in. zmienić nawyki żywieniowe i spożywać produkty bogatoresztkowe, więcej owoców i warzyw i unikać odwodnienia. Nie bez znaczenia są leki poprawiające krążenie żylne. W większości są to preparaty zawierające diosminę. W pracy stojącej lub siedzącej możemy wykonywać ćwiczenia izometryczne.

– Mimo, że się nie przemieszczamy powinniśmy napinać mięśnie kończyn dolnych, a to spowoduje uruchomienie pompy mięśniowej. Poza pracą trzeba pamiętać o ruchu – spacerach, bieganiu czy na przykład jeździe na rowerze i pływaniu – zaznacza doktor Goch. – Jeśli już mamy żylaki zaleca się stosowanie kompresoterapii, czyli ucisku na kończynę. Kiedyś służyły temu bandaże elastyczne.

Teraz są do nabycia pończochy i rajstopy o różnym stopniu ucisku, które dobieramy w zależności od zaawansowania choroby. Istotne jest również, by pamiętać o kompresoterapii podczas długich podróży spędzanych w bezruchu - w samolocie lub autobusie. Założenie rajstop przeciw żylakowych lub wzięcie jednej dawki profilaktycznej heparyny drobnocząsteczkowej może zapobiec powstaniu zakrzepu w naczyniach – zaleca Przemysław Goch.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS

komentarz(21)

kawa234kawa234

0 0

Niestety, należę do tych "szczęśliwców", którzy mają genetyczną skłonność do żylaków :( Znalazłam ostatnio w sieci rekomendowany przez specjalistów krem Varive http://varive.pl/, który hamuje ten proces, dzięki temu, że wzmacnia naczynia krwionośne oraz usprawnia krążenie krwi w nogach. Myślicie, ze może mi pomóc?

08:00, 04.02.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MaryMary

0 0

Też widziałam te rekomendacje kremu varive, a najbardziej podoba mi się skład jaki podają: http://varive.pl/. Naturalny środek, a takich zawsze warto próbować. Sama zamierzam przetestować, więc warto byłoby później wymienić spostrzeżenia. :)

11:00, 04.02.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

adelleadelle

0 0

Aby pozbyć się żylaków, potrzebna jest przede wszystkim zdrowa dieta i ruch - myślę, że to jest podstawa. Natomiast do zwalczania żylaków najlepsze będą produkty apteczne, np. http://proapteka.weebly.com/, które są przebadane. Warto również dopytać się farmaceuty o szczegóły produktu i czy będzie on dla nas odpowiedni.

12:00, 23.02.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

weltawelta

0 0

z żylakami kończyn dolnych często w parze idą hemoroidy. jeśli żyły są osłabione to cierpi cały organizm. kluczem jest ruch, należy wstać z kanapy i zacząć uprawiać sporty. trzeba też dbać o dietę, zrezygnować z tłustych potraw i zastąpić je lekkostrawnymi posiłkami pełnych warzyw, by nie dopuścić do zaparć. Jeśli takowe jednak się pojawią to trzeba im zaradzic za pomocą np. dicopegu 10g, by nie podrażniały dodatkowo już i tak wrażliwego odbytu.

10:00, 05.03.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pietkapietka

0 0

Polecam poczytać sobie tutaj o klejeniu zylaków:
http://centrumflebologiczne.pl/metody/k ... -venaseal/

Metoda ta daje bardzo dobre efekty i jednocześnie jest to o wiele bardziej bezpieczne niż operacja na zylaki. Inne polecane zabiegi to:
zabieg laserowego usuwania żylaków
zabieg skleroterapi

06:00, 08.05.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

bialydabbialydab

0 0

Dużo jest polecanych metod na żylaki, ale nie wszystkie są skuteczne. Ja zawsze zanim zdecyduje się na jakiś konkretny krok to sprawdzam sobie co o tym piszą na http://lekinazylaki.pl/ . Ta stronka to taka moja mini wyrocznia, wiem, że mogę na nich bezwarunkowo polegać i jeszcze nigdy się na nich nie zawiodłem.

10:00, 18.07.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JolusiaJolusia

0 0

Dużo ruchu i dieta na pewno pomoga w tym by sie nie pojawiały

11:00, 24.07.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JolusiaJolusia

0 0

Dużo ruchu i dieta na pewno pomoga w tym by sie nie pojawiały

11:00, 24.07.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KaczmarkaKaczmarka

0 0

Tylko jak już się pojawiły to co robić? Laser? skalpel? Nie widzę tego jakoś....

05:00, 25.07.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Dominika532Dominika532

0 0

Są jakies maście i masaże, nie wiem co prawda czy to tak naprawdę do końca pomaga no ale są takie sposoby ^^.


____________
http://lubietosiebawie.pl/produkt/bathm ... enisa-xxl/

12:00, 26.07.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Samuel51Samuel51

0 0

Ogólnie struktura ciała też dużo zmienia, w sensie tuszy, kondycji, rozciągliwości skóry itd. A o to wszystko dba się latami.


____________
http://dsa.com.pl/

09:00, 27.07.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RozejmaRozejma

0 0

Z takimi problemami polecam udać się do podologa. Niestety wiele osób kompletnie bagatelizuje problemy ze stopami i nawet nie wie o istnieniu takich specjalistów. A to jest akurat ogromny błąd. Jak ktoś jest z Wrocławia to słyszałam o takim gabinecie: [url=http://ortogenic.pl/podologia/]podolog Wrocław[/url] choć sama jeszcze u nich nie byłam.

08:00, 21.08.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RenubilRenubil

0 0

Ja specjalne maści na żylaki kupuję w internecie. Oczywiście jest to sprawdzona internetowa apteka, więc mam pewność że to co kupuję to sprawdzony i dobry lek. Dodatkowo oszczędzam sporo czasu i pieniędzy nie jeżdząc po mieście do zwykłej apteki!

12:00, 25.08.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Marina250Marina250

0 0

Z znacie może jakieś strony i portale lub blogi które by w jakiś konkretny sposób robiły jakiś spis/opis wszystkiego z tej tematyki ? Najlepiej jeszcze żeby robił to ktoś kto zna temat. Bo czasem właśnie nie wiadomo co wybrać a wystarczyłoby mieć coś takiego pod ręką.


____________
http://coloris.sklep.pl/

08:00, 26.08.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KaczmarkaKaczmarka

0 0

Ja nie mam takiego problemu, ale przypuszczam, że samo używanie żelu z kasztanowcem to w tym wypadku za mało?

12:00, 31.08.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

Warto mieć orientacje związku z najróżniejszymi chorobami itp. Dlatego więc uważam, że warto zapoznać się z takimi artykułami jakie znalazłam na tej stronie http://ruszajpozdrowie.pl/. Jest to serwis edukacyjny i wiadomo, że należy się udać do lekarza z danym problemem, ale mimo wszystko warto zapoznać się z nią bo może nakierować co robić itd.

10:00, 05.09.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wieslawawieslawa

0 0

Jak dla mnie to możesz poczytać jeszcze na stronie ktomalek.pl, jakie leki i maści będą odpowiednie dla Ciebie. Wiem, że specjaliści są tu najlepszym rozwiązaniem, ale porównać z tym, co na stronie zawsze możesz. Tutaj masz opis
ktomalek.pl/clotrimazolum-gsk-interakcje-ulotka-cena-dawkowanie-tabletki-dopochwowe-0-1-g-6-tabl/ub-4094005 jednak jak sobie sprawdzisz całą stronę to znajdziesz fajne opisy innych leków. Tych mniej znanych też.

01:00, 28.12.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Bobek789Bobek789

0 0

Są różne sposoby na leczenie żylaków, a jednym wśród nich, który bym polecała, to pończochy uciskowe 2 stopnia http://venoflex.pl/kompresja/15-20-mmhg/. Pończochy te bardzo dobrze sprawdzają się jako profilaktyka i dobra kompresja. Osoby, które długotrwale spędzają czas w jednej pozycji, czy też nie mają aktywności fizycznej, powinny w celach dbałości o swoje nogi, zastosować takie pończochy, czy też podkolanówki. Warto też wcześniej o tym pomyśleć i pozwolić zapobiec np. żylakom.

01:00, 01.12.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Monik87Monik87

0 0

Ale tutaj nie ma na co czekać. Problemy z naczynkami same nie znikną, dlatego też powinniście odpowiednio szybko zareagować. Wiem, że w https://klinikaflebologii.pl/Zakres-usl ... naczyniowa możecie uzyskać porady medyczne, które będą w stanie odpowiednio wspomóc Was w kontekście usunięcia takich schorzeń. Im szybciej to zrobicie, tym mniejszy będziecie odczuwać dyskomfort.

10:00, 15.02.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

koriskoris

0 0

Witam

Mój tata od kilku lat walczy z żylakami na nogach. Wygląda to strasznie. Lekarz kazał mu nosić uciskowe getry ale jego to wtedy tak boli że tylko leki przeciwbólowe bierze. Ostatnio kupiłam mu skarpetki bezuciskowe w https://www.skarpetki.com.pl/skarpety-meskie/ .Nie wiem czy dobrze zrobiłam ale boli go mniej, Tylko nie chciałabym mu pogorszyć. Czy myślicie że może w takich chodzić czy koniecznie muszą być bezuciskowe?

12:00, 23.02.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Monik87Monik87

0 0

To jednak poważne kwestie, więc absolutnie nie powinniście ich lekceważyć. Pamiętajcie, że korzystając z takiego wsparcia jak chociażby https://ktomalek.pl/leki-oftalmologiczn ... h/k-1869/1 będzie Wam o wiele prościej znaleźc odpowiednie leki dla siebie. To bardzo ważna rzecz, więc warto z niej skorzystać już teraz.

02:00, 29.09.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%