Stare dokumenty, księgi miejskie, gazety i mapy mogli zobaczyć i dotknąć legniczanie, którzy wybrali się na wycieczkę historyczną razem z legnickim oddziałem Archiwum Państwowego we Wrocławiu.
– Bardzo ciekawą pozycją jest tzw. „Bluetbook”, czyli Księga Skazanych. To naprawdę wyjątkowy zabytek, jedna z najstarszych zachowanych na terenie Polski sądowych ksiąg miejskich. Dla przykładu najstarsza Księga Sądowa w Krakowie pochodzi z 1370 r., czyli jest młodsza od naszej o około trzydzieści lat.
Księga jest bardzo cenna. Nie można określić jej nominalnej wartości. Jednak kiedy dwa lata temu reprezentowała Polskę na wystawie w Berlinie, jako jeden z zabytków archiwalnych, ubezpieczono ją na 1,5 mln. zł.[FOTORELACJA]6551[/FOTORELACJA]
- Na bieżąco pracujemy nad tzw. zasobem archiwalnym na przedpolu – mówi Edyta Łaborewicz. – Pod naszym nadzorem znajduje się około 115 instytucji z terenu byłego województwa legnickiego, w których narastają materiały archiwalne. Na bieżąco są one do nas przekazywane. Najmłodsze, które mamy w zasobach to dokumentacja ZBOWID-u pochodząca z bieżącego roku.
W legnickim Archiwum Państwowym znajdują się dokumenty z powiatów legnickiego, jaworskiego i złotoryjskiego. W większości są to dokumenty mieszkających przed wojną na tych terenach obywateli Niemiec. Wielu z nich poszukuje swoich przodków, często korzystają z zasobów archiwum. Na miejscu znajduje się czytelnia, w której można skorzystać z zasobów archiwum, przeczytać a nawet zeskanować potrzebne dokumenty.
Mieszkańcy Legnicy i byłego województwa mogą znaleźć w archiwum dokumenty dotyczące okresu swojego zatrudnienia. - W ubiegłym roku mieliśmy około sześciuset zapytań dotyczących spraw emerytalno – rentowych, socjalnych, genealogicznych i własnościowych – mówi Edyta Łaborewicz.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz