W 76. rocznicę agresji radzieckiej na Polskę, na legnickim Placu Sybiraków odbyła się uroczystość odsłonięcia Pomnika Zesłańcom Sybiru.
Stojący od niedawna na nim pomnik składa się z trzech kamiennych głazów oraz torowiska - symbolu wywózki Polaków na Sybir. Widnieje na nim tablica z napisem: „Pamięci Polskich Zesłańców Sybiru w latach 1940 - 1956 w hołdzie ich męczeństwa oraz wierności ideałom wolności i niepodległości. Legniczanie.”
- Podczas pracy miałem całkowitą wolność artystyczną. Zamierzenie było takie, żeby przy pomocy formy rzeźbiarskiej jak najlepiej oddać treść, która wiąże się z wywózką Polaków na Sybir - mówi Grzegorz Niemyjski.
- Pomnik jest usytuowany na symbolicznej osi zachód – wschód. Ma pokazywać drogę na wschód, którą pokonywali zesłańcy. Tory natomiast są symbolicznym odniesieniem do niej - wyjaśnia artysta.
Na torowych podkładach pojawiły się nazwy miast: Irkuck, Tobolsk, Tomsk, Kołyma, Władywostok, Workuta i Ałma-Ata, do których zsyłani byli Polacy.
W czwartkowej uroczystości wzięli udział przedstawiciele środowisk sybirackich i kombatanckich, władz państwowych, samorządowych, hierarchowie kościelni różnych wyznań. Środowisko wojskowe reprezentowała kompania honorowa 10. Brygady Kawalerii Pancernej im. generała Stanisława Maczka w Świętoszowie.
Budowa pomnika i placu na Zakaczawiu kosztowały ponad 2 mln zł. Nie licząc wynoszącącej 250 tys. zł darowizny z Fundacji Polska Miedź, sfinansowana została z budżetu miasta.[FOTORELACJA]10185[/FOTORELACJA]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz