Legnica uczciła 81. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Przed obeliskiem upamiętniającym bohaterów powstańczego zrywu odmówiono modlitwę za zmarłych oraz złożono kwiaty i zapalono znicze.
Tradycyjnie już uczestnicy spotkania przypięli do ubrań żółte żonkile, które są symbolem pamięci o powstaniu w getcie warszawskim.
Powstanie w getcie warszawskim było pierwszym w okupowanej Europie dużym powstaniem miejskim. Było aktem rozpaczy, tragicznym wołaniem o godną śmierć ludzi skazanych na nieuchronną zagładę, nie miało bowiem najmniejszych szans powodzenia.
Bezpośrednią przyczyną wybuchu powstania były działania mające na celu likwidację getta i wymordowanie jego mieszkańców. Rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 r. w wigilię żydowskiego święta Paschy, w momencie, gdy w tzw. getcie szczątkowym znajdowało się tylko ok. 50-70 tysięcy Żydów (wobec niemal pół miliona w szczytowym okresie jego zaludnienia). Trwało niespełna miesiąc - do połowy maja. Walki toczyły się w centrum stolicy, będąc jednocześnie jakby „poza nią”, w dzielnicy zamkniętej, oddzielonej murem od części aryjskiej. W nierównej walce słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW) z determinacją stawiali opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa oraz formacji pomocniczych. Niemcy metodycznie obracali getto w ruinę, paląc dom po domu.
Tylko nielicznym powstańcom udało się kanałami wydostać poza linię murów. Jednym z nich był ostatni dowódca ŻOB Marek Edelman, zmarły w 2009 roku. Symboliczna data końca powstania to 16 maja 1943 r., data wysadzenia Wielkiej Synagogi na Tłomackiem. Odpowiedzialny za likwidację getta i stłumienie powstania Jürgen Stroop napisał w swoim raporcie: Była żydowska dzielnica mieszkaniowa przestała istnieć! Sporadyczne walki w ruinach trwały jednak aż do czerwca 1943 roku.
Wzięci do niewoli powstańcy oraz ludność cywilna zostali zamordowani na miejscu lub wywiezieni do obozów na Majdanku, w Poniatowej i Trawnikach. Teren dzielnicy żydowskiej spalono i zrównano z ziemią. Ze względu na swoją symboliczną wymowę powstanie w getcie warszawskim uważane jest przez naród żydowski za jedno z najważniejszych wydarzeń w jego historii.[FOTORELACJA]20269[/FOTORELACJA]
0 0
A ŚWICE CHANUKOWE NIE ZAPALONE TFU
0 0
Nie zapalono świec, bo przyjedzie ten rozmodlony nacjonalista z Warszawy i gaśnicą zgasi.
0 0
A jaki to obelisk ??? To tylko duży głaz z nadrukiem.
0 0
Dlaczego wystawiono flagi bandyckiego nazistowskiego państewka które dokonuje ludobójstwa w Gazie?
0 0
W którym miejscu Legnicy było getto?
Dlaczego eksponowana jest flaga państwa z niebieską gwiazdą? Ilu jego obywateli zginęło?
Czyżby w tym czasie to państwo jeszcze nawet nie istniało?
0 0
Stary komuch, który utopił Legnicę w długach (raczej nie do spłacenia) jak zawsze obecny. W katedrze, z Żydami, wszędzie i zawsze gdzie obiektywy!
Byleby zaistnieć.
0 0
Zafałszowany obraz historii powstania w Getcie Warszawskim, które kojarzy się wielu ludziom, szczególnie w zachodniej Europie z Powstaniem Warszawskim. Tzw. Powstanie w Getcie Warszawskim toczyło się faktycznie pod powierzchnią ziemi, w piwnicach i schronach budynków terenu getta. Było czynnym oporem przed wysłaniem na śmierć. W 1942 r. w getcie Warszawskim mieszkało blisko pół miliona Żydów. Od lipca 1942 r. Niemcy przy pomocy Judenratu i Żydowskiej Policji systematycznie wysyłali transporty z Żydami z placu Umschlagplatz do obozu zagłady w Treblince. Wywożono głównie dzieci, starców i kobiety. Młodzi, głównie mężczyźni byli zatrudnieni przymusowo w zakładach produkcyjnych utworzonych na terenie getta (tzw. szopach).Nie było żadnego sprzeciwu rozkazom Niemców, do czasu, kiedy Niemcy zaczęli brać się za wysyłanie do obozów swoich dotychczasowych pomocników z Judenratu i Policji Żydowskiej. Wówczas skończyło się bierne wykonywanie poleceń. Pozostałe ok. 50 tys. Żydów pochowało się we wcześniej przygotowanych schronach zorganizowanych w piwnicach kamienic, gdzie broniono dostępu często z użyciem broni. Od 19 kwietnia 1943 r. przez trzy tygodnie Niemcy opróżniali schrony z Żydów, bądź zabijali walczących zbrojnie jak Mordechaja Anielewicza i jego bojowców. Nie wszyscy Żydzi z warszawskiego Getta zginęli. Część trafiła do obozów pracy w dystrykcie lubelskim, bądź ewakuowała się piwnicami jak Marek Edelman do Puszczy Kampinoskiej, gdzie przetrwali wojnę w polskich oddziałach partyzanckich. Ocenia się, że wojnę przeżyło ok. 60 tys. mieszkańców warszawskiego Getta. Ok. 50 tys. zmarło z głodu i chorób. W likwidacji getta brały udział także oddziały ukraińskie stacjonujące w Warszawie. Dzisiejsze uroczystości upamiętniające żydowskie ofiary niemieckiego ludobójstwa spotykają się z doniesieniami światowych agencji informacyjnych o żydowskim ludobójstwie na palestyńskich kobietach, dzieciach i starcach. Czyżby współcześni Żydzi mieli pamięć wybiórczą?.
0 0
Mieszkańców Legnicy nie warto było zaprosić. Krzakowski robi sobie pożegnalne foty spotykając się ze swoimi sympatykami. Mieszkańców nie chce widzieć. Baty jakie zebrał długo nie pozwolą zapomnieć bólu.
0 0
Mieszkańców Legnicy nie warto było zaprosić. Krzakowski robi sobie pożegnalne foty spotykając się ze swoimi sympatykami. Mieszkańców nie chce widzieć. Baty jakie zebrał długo nie pozwolą zapomnieć bólu.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz