Zamknij

Dwadzieścia lat gminy Prochowice

13:22, 18.06.2010
Skomentuj

Minęły dwie dekady pracy Samorządu Terytorialnego w Polsce. Z tej okazji na uroczystości podsumowującej 20 lat pracy samorządowej w gminie Prochowice, spotkali się burmistrzowie, radni i pracownicy samorządowi pięciu kadencji.

Spotkanie zaszczycili swą obecnością Ilona Antoniszyn – Klik – wicewojewoda Dolnośląski, Jarosław Humenny – starosta powiatu legnickiego oraz mieszkańcy gminy Prochowice. Uroczystość była okazją do uhonorowania najbardziej zasłużonych dla gminy samorządowców.

Z rąk Ilony Antoniszyn – Klik, Złote Medale za Długoletnią Służbę otrzymali długoletni pracownicy urzędu: Wanda Dorożko, Maria Stawiska – Rukawiczkin, Teresa Świrniak, Elżbieta Pawłowska i Franciszek Pińczuk.

Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę odznaczona została Sabina Dorożko – nauczycielka Gimnazjum w Prochowicach. Wszyscy radni i burmistrzowie pięciu kadencji uhonorowani zostali Medalami z okazji XX – Lecia Samorządu Terytorialnego.

Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowego dorobku.

- Dwadzieścia lat samorządności zmieniło i Polskę i przede wszystkim naszą gminę. W czasie tych 20 lat podjęto w niej szereg zadań inwestycyjnych – powiedziała burmistrz Halina Kołodziejska. – Zbudowano oczyszczalnię ścieków, zwodociągowano w 100 proc. gminę, która teraz jest sukcesywnie kanalizowana. Prowadzone są budowy nowych i remonty istniejących dróg, ulic i chodników. Zbudowano Ośrodek Zdrowia, szkołę w Dąbiu, Wiejski Dom Kultury w Mierzowicach. Wyremontowano i zmodernizowano wiejskie świetlice na terenie naszej gminy, zmodernizowano Gimnazjum w Prochowicach. Wyremontowano wiele mieszkań komunalnych. Zgazyfikowano Prochowice, Lisowice oraz Kawice.

Już niebawem najmłodsi mieszkańcy otrzymają do użytku nowe przedszkole i boisko wielofunkcyjne przy Gimnazjum. Kończy się remont chodnika w ulicy Świerczewskiego.

Mimo wielu sukcesów pracownicy nadal wytrwale pracują i realizują powierzone im zadania. Przed nimi jeszcze wiele wyzwań.

- Złożyliśmy wnioski na budowę świetlicy w Kawicach, remont ratusza, budynku OSP w Prochowicach, oraz rewitalizację 9 wspólnot znajdujących się w Rynku i 6 budynków komunalnych – wylicza Halina Kołodziejska. – Ważną część naszej pracy stanowi pomoc najbiedniejszej grupie mieszkańców. Sytuacja jest w miarę stabilna, maleje bezrobocie, ale jeszcze są grupy mieszkańców wymagających wsparcia i pomocy. Zajmują się nimi pracownicy ośrodka pomocy społecznej, którzy oprócz tego przyjmują do realizacji coraz to nowe zadania jak np. zasiłki rodzinne czy alimentacyjne. -
Myślę także, że do końca roku powstaną dwa nowe zakłady pracy – jeden na terenach LSSE, drugi na terenach byłej jajczarni, w których zatrudnienie znajdzie kilkudziesięciu mieszkańców naszej gminy.

Mówiąc o sukcesach, trzeba pamiętać o placówkach oświatowych, które osiągają dobre wyniki w kształceniu młodego pokolenia i sporcie, realizują wiele programów edukacyjno – wychowawczych przy wykorzystaniu środków zewnętrznych często unijnych. Wyposażenie szkół systematycznie się poprawia a zatrudniona kadra jest dobrze wykształcona i przygotowana do realizowania funkcji dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej.

Życie kulturalne skupia się wokół Prochowickiego Ośrodka Kultury i Sportu, który oprócz bieżącej działalności organizuje imprezy plenerowe, takie jak, Dni Prochowic – Prochowicką Biesiadę nad Kaczawą, Lato na basenie ,itp. Wspaniale działa Chór Dnia Jednego, promując gminę poza jej granicami. . Prężnie działają także kluby sportowe na czele z GKS Prochowiczanką, doskonale radzącą sobie w czwartej lidze.

Miejska Biblioteka Publiczna po remoncie piętra oprócz swej normalnej działalności prowadzić będzie zajęcia kulturalno – oświatowe, szczególnie dla dzieci najmłodszych i osób starszych pod pięknym szyldem – Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Mieszkańcy mają do swojej dyspozycji również Ośrodek Zdrowia, w którym mogą skorzystać z podstawowej opieki zdrowotnej, usług rehabilitantów, okulisty i stomatologów. W planach jest uruchomienie gabinetu medycyny pracy.

- Mówiąc o tych wszystkich sukcesach, nie sposób nie wspomnieć o urzędzie i jego pracownikach, którzy mimo stale rosnących obowiązków i częstej zmianie przepisów dają sobie bardzo dobrze radę. Są niezastąpioną podporą Rady Miasta i Gminy i moją – chwali burmistrz Halina Kołodziejska. – Zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy dopiero w połowie drogi a nie na jej końcu, dużo jeszcze przed nami do zrobienia i to w różnych sferach życia społecznego, gospodarczego czy ekonomicznego – mimo to dobrze jest, co jakiś czas zatrzymać się i podsumować miniony dorobek, ocenić obrane kierunki rozwoju, podzielić się uwagami i refleksjami i podziękować tym, którzy ciężko i wytrwale pracują. Dziękuję zatem wszystkim tym, którzy swoją pracą zasłużyli się gminie. Dziękuję radnym wszystkich kadencji, pracownikom urzędu, organizacjom pozarządowym i społecznym, sołtysom, przedsiębiorcom, oraz byłym burmistrzom: Panu Zenonowi Kwakszycowi, Pani Annie Żwirek i Panu Romanowi Jaroszowi.

Podziękowania Halina Kołodziejska skierowała przede wszystkim do mieszkańców, którzy są solą tej ziemi. Czternaścioro Prochowiczan mieszkających nieprzerwanie w mieście od 1945 r., otrzymało z okazji przypadającego w tym roku 730 – lecia nadania praw miejskich, pamiątkowe statuetki Pierwszego Mieszkańca Prochowic.
[FOTORELACJA]2358[/FOTORELACJA]

Spotkanie było też okazją do podziękowania za ofiarną pomoc przy powodzi, która niedawno dotknęła dwie miejscowości z terenu gminy.

- Serdecznie dziękuję strażakom – ochotnikom, Państwowej Straży Pożarnej z Legnicy, dyrektorowi i pracownikom Zakładu Karnego w Wołowie, jednostkom policji, wolontariuszom z Legnicy i okolicznych miejscowości, sołtysom, oraz wszystkim, którzy wspomogli nas i naszych mieszkańców – powiedziała Halina Kołodziejska, dodając – Niech strażackie motto "Bogu na chwalę, ludziom na ratunek" przyświeca nam wszystkim w codziennej pracy, byśmy żyli w świadomości, że są wśród nas ludzie, którzy w razie potrzeby przyjdą zawsze z pomocą, bez względu na sytuacje i okoliczności.

Spotkanie zakończyło się występem uczennicy Szkoły Muzycznej, mieszkanki Prochowic Joanny Paluch, zdobywczyni drugiego miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym, która wystapiła z osobami towarzyszącymi, oraz symbolicznym toastem wzniesionym lampką szampana.

 

(LS(lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%