Zamknij

Poeta z Kresów patronem prochowickiej biblioteki

21:44, 10.10.2017
Skomentuj

Niezwykłego człowieka obrała sobie na patrona Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Prochowicach. Został nim żołnierz i poeta Zygmunt Jan Rumel.

We wtorek odbyła się w Prochowicach sesja popularnonaukowa poprzedzająca uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej patronowi. Konferencję dla nauczycieli zorganizowały wspólnie Urząd Miasta i Gminy Prochowice i Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. Wzięli w niej udział nauczyciele i pedagodzy. Swoje wykłady wygłosili: dr Robert Mertuszka, literaturoznawca. Konsultant Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu, Jan Engelgard, historyk, publicysta, Redaktor Naczelny Nowej Myśli Polskiej, kierownik X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Mirosława Majewska, bibliotekoznawca, dyrektor Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Jana Rumla w Warszawie i dr hab. Jerzy Mazurek, wicedyrektor Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie. Twórczość poety zaprezentował aktor Stanisław Górka.

- Zygmunt Jan Rumel to postać niebanalna. Jarosław Iwaszkiewicz powiedział o nim, że był „jednym z diamentów, którym strzelano do wroga, który mógł zabłysnąć pierwszorzędnym blaskiem”. Nie mieliśmy wątpliwości co do tego, że nadamy bibliotece jego imię. To bohater, człowiek, który oddał życie za ojczyznę – mówi Alicja Sielicka, burmistrz miasta i gminy Prochowice.

- Tragiczna historia jego życia to najlepszy dowód patriotyzmu, a takie ponadczasowe wartości i postawę moralną, chcemy promować nie tylko wśród młodzieży. Tym bardziej, że wielu mieszkańców naszej gminy lub ich potomków, pochodzi z Kresów Wschodnich, dlatego mamy nadzieję, że polubią patrona naszej biblioteki.

Żołnierz i poeta, który został patronem biblioteki nie jest prochowiczanom obcy. Uczniowie prochowickiego gimnazjum jego poezję i historię jego życia, zaczęli poznawać już prawie dekadę temu. Ukochali sobie poezję tragicznie zmarłego bohaterskiego żołnierza i poety. Wiersze Zygmunta Jana Rumla recytowali na wielu konkursach recytatorskich. Jeden z nich niedawno odbył się w prochowickiej szkole.

Pomysł, by biblioteka otrzymała imię bohaterskiego poety z Kresów, narodził się z inspiracji Tadeusza Samborskiego, członka zarządu województwa dolnośląskiego, prezesa Stowarzyszenia „Krajobrazy” i wielkiego admiratora i promotora Kresów.

- Takie postaci w naszej historii, jak Zygmunta Jan Rumel, są godne naśladownictwa, a przynajmniej godne upowszechnienia wśród szerokich kręgów społeczeństwa. Bo to jeden z ludzi, dla których honor zajmował naczelne miejsce w systemie wartości. Kiedy udawał się na negocjacje do sztabu UP, wiedział, że idzie niemal na pewną śmierć, ale honor polskiego oficera nakazał mu spełnić obowiązek wobec narodu i ojczyzny – mówi Tadeusz Samborski, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

- Rumel był zwolennikiem rzeczywistego pojednania między Polakami i Ukraińcami. Był rozdartym uczuciowo człowiekiem, stąd w jego twórczości motywy dwóch ojczyzn, dwóch matek, dwóch serc. Tragiczna śmierć z rąk tych, których kochał, jest wielkim przejawem tragizmu Polaków na Kresach Wschodnich, ilustracją wręcz podręcznikową. Dlatego chcemy wprowadzić te postać do toku nauczania.

Rumel podobnie jak Krzysztof Kamil Baczyński i Tadeusz Gajcy, nie zginął bardzo młodo. Nie zdążył swoją poezją zmniejszyć dystansu między biegunami dobra i zła w trudnych wojennych czasach. W jednym ze swoich wierszy napisał „Może tylko jednym westchnieniem, może tylko zostanę imieniem …”. dziś te słowa w Prochowicach nabierają nowego znaczenia, bo nadanie imienia bibliotece to początek celebracji jego twórczości nie tylko w jednej z podlegnickich gmin.

- Mówią, że jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale może być zwiastunem. Jeśli postacią Rumla i jego twórczością zafascynuje się kilka osób, będzie to jak kamyk rzucony do wody sprawia, że ta zatacza coraz większe kręgi. Wierzę, że już się nie da wypłukać z głównego nurtu postaci narodowej postaci Zygmunta Jana Rumla – dodaje Tadeusz Samborski.

W środę odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej patronowi Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Prochowicach[FOTORELACJA]13453[/FOTORELACJA]

(LS(lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

Dobry i trafny wybór.

08:00, 11.10.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

A nie dało się zrobić imieniem pana Tadeusza Samborskiego , to taki dobry i zasłużony komunista byl.

03:00, 20.10.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

Patriotyzm zalezy od wladzy

10:00, 22.10.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

ALARM !!!! Ratujmy Sunię !!!!
http://wolontariuszkischroniskolegnica.blogspot.com/

10:00, 22.10.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Anonimowy GośćAnonimowy Gość

0 0

I pieknie

08:00, 10.01.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%