W środę 3 kwietnia na budynku Szkoły Podstawowej w Mikołajowicach odsłonięta została tablica poświęcona Marii Krzyworącze Obertaniec, pierwszej po II wojnie nauczycielce tej placówki. Uroczystość zorganizował Zarząd Powiatu Legnickiego przy współpracy z Rafałem Plezią, wójtem gminy Legnickie Pole i Stanisławem Obertańcem.
Wzruszającym akcentem uroczystości była obecność rodziny nauczycielki, która zabiegała o utrwalenie pamięci o swojej mamie, babci i prababci oraz wspomnienia przywołane przez Stanisława Obertańca. Wartę honorową pod tablicą pamiątkową pełniły prawnuczęta Marii Krzyworączki Obertaniec.
Odsłonięcia tablicy dokonali starosta Adam Babuśka, wójt Rafał Plezia oraz Stanisław Obertaniec.
Podczas wydarzenia Stanisław Obertaniec odznaczony został przez Tadeusza Samborskiego, posła na Sejm RP Krzyżem Kresowym. Odznaczenie otrzymują osoby zasłużone dla rozwoju kultury polskiej na dawnych ziemiach polskich, aktywnie promujące problematykę kresową i prawdę o tragedii Polaków na Kresach Wschodnich oraz wykazujące wszelkie formy opieki nad polskim dziedzictwem kulturowym i historycznym na byłych Kresach Wschodnich.
Historię powstania polskiej Szkoły Podstawowej w Mikołajowicach przedstawiła zebranym wicestarosta Janina Mazur. Jej otwarcie odbyło się w grudniu 1945 roku, a poświęcenie 13 stycznia 1946 r. Z zapisków pierwszej kroniki szkolnej wynika, że po 700 latach na budynku szkoły zawisło Godło Rzeczypospolitej Polskiej i biało-czerwona Flaga Polski oraz rozbrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”. Przybliżając sylwetkę Marii Krzyworączki Obertaniec, która przybyła na Ziemie Odzyskane z kresowego województwa tarnopolskiego, zaznaczyła, że nauczycielka poświęciła całe swoje życie posłudze dzieciom, kształtowaniu ich charakterów i postaw patriotycznych oraz przywiązania i wiary w polskość.
Fragmenty Kroniki Szkoły oraz pracy literackiej „Pamiętnika Pokoleń” zaprezentowali uczestnikom uczniowie Szkoły Podstawowej w Mikołajowicach, którzy wspierani przez swoich wychowawców zadbali również o oprawę artystyczną wydarzenia.
Przedsięwzięcie zrealizowane zostało w ramach dużego programu edukacyjnego pn. „Utrwalanie tożsamości kresowej”, którego inicjatywa narodziła się w 2015 roku.
Udział w wydarzeniu wzięli: Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bożena Żelazowska, Poseł na Sejm RP Tadeusz Samborski, Wójt Gminy Legnickie Pole Rafał Plezia wraz z przedstawicielami władz samorządowych, potomkowie nauczycielki, społeczność szkolna, byli pedagodzy placówki, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji pozarządowych oraz zaproszeni goście.
Powiat Legnicki reprezentowali: Starosta Legnicki Adam Babuśka, Wicestarosta Legnicki Janina Mazur, Etatowy Członek Zarządu Krzysztof Sowiński, Radny Artur Smęt, Sekretarz Powiatu Grzegorz Rogos oraz Dyrektor Wydziału Oświaty, Promocji i Spraw Społecznych Wanda Gołębiowska.[FOTORELACJA]20237[/FOTORELACJA]
0 0
Starostwo powiatowe do likwidacji. Natychmiast
0 0
To wszystko co robi Plezia to ściema. Kiedy to ludzie zrozumieją.
0 0
Już Rafał zrobił laske Samborskiemu ?
0 0
Teraz wchodzi w du psko Samborskiemu a chwilę wcześniej robił patelnie Pani z PIS. Żenada ty marny wójcie. 8 kwietnia robisz wypad z gminy.
0 0
Jakoś nie wypadł - czereśniaku.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz