Zamknij

„Legnicki Almanach”. Nowy tom historii Legnicy

Lilla SadowskaLilla Sadowska 20:59, 28.10.2024 Aktualizacja: 22:11, 28.10.2024
Skomentuj „Legnicki Almanach”. Nowy tom historii Legnicy (Wojciech Obremski) „Legnicki Almanach”. Nowy tom historii Legnicy (Wojciech Obremski)

W Legnickiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Gumińskiego odbyła się promocja VI tomu "Legnickiego Almanachu," publikacji pełnej artykułów i dokumentów, które przedstawiają różnorodne aspekty historii miasta.

Edward Wiśniewski
został uhonorowany tytułem Honorowego Członka stowarzyszenia "Pamięć i Dialog". Wręczenie wyróżnienia miało miejsce tuż przed promocją „Legnickiego Almanachu”, a dokonali go przedstawiciele stowarzyszenia z Wojciechem Konduszą na czele.

Tegoroczny tom kontynuuje tradycję zbierania i opracowywania tematów związanych z przeszłością Legnicy. W publikacji znajdziemy m.in. kolejną część cyklu o łacińskich inskrypcjach w Legnicy, tym razem dotyczących katedry, oraz teksty poświęcone lokalnym wydarzeniom z czasów stanu wojennego, takim jak artykuł o "Sygnałach Legnickich." Jednym z najbardziej poruszających materiałów jest opracowanie o Romualdzie Kwasku, który dokonał aktu samospalenia w Parku Miejskim w 1972 roku.

[FOTORELACJA]20989[/FOTORELACJA]

Almanach oferuje również unikatowe dokumenty, takie jak korespondencja z czasów I wojny światowej Arnolda Zum Winkla, niemieckiego historyka i muzealnika. Uwagę przykuwa także tekst o Franciszku Kryjonie, pionierze rzemiosła i handlu w Legnicy, wzbogacony o jego wspomnienia zdeponowane w Muzeum Miedzi.

W sekcji wspomnieniowej znalazł się zapis historii Krystyny Marcinowskiej, lokalnej działaczki "Solidarności," oraz wywiad z Janiną Stasiak, nestorką legnickich historyków sztuki, którego pierwsza część została opublikowana w tym tomie.

Bogactwo lokalnej historii to nie tylko wielkie wydarzenia, ale i mikrohistorie zwykłych mieszkańców. Publikacja pozwala nam lepiej zrozumieć nie tylko naszą przeszłość, ale i rolę Legnicy w szerszym kontekście historycznym – wyjaśnia mówi Marek Żak, jeden z redaktorów Legnickiego Almanachu.

W almanachu znalazły się również mikrohistorie, jak opowieść o Zygmuncie Małolepszym – nauczycielu z "samochodówki" i konstruktorze pojazdów – oraz Mieczysławie Pietkiewiczu, którego działalność pozostawiła ślad na Zakaczawiu. Nie zabrakło unikalnych zdjęć, takich jak te ze zbiorów Wojskowej Agencji Fotograficznej, oraz zapisów ekshumacji niemieckich mieszkańców Piątnicy.

 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

PrezydęcikPrezydęcik

0 0

Będzie wzmianka o mieszkaniach dla pracowitych urzędników państwowych rosyjskojęzycznych, tj. kropa, kupa j i ten zastępca od krzaka ściągnięty z legpola..? 18:49, 29.10.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%