Zamknij

Ewangelicki Kościół Marii Panny otworzył swoje wnętrza dla zwiedzających

Lilla SadowskaLilla Sadowska 20:59, 26.04.2025 Aktualizacja: 22:08, 26.04.2025
Skomentuj Piotr Florek (lca.pl) Piotr Florek (lca.pl)

W cieniu średniowiecznych murów Ewangelickiego Kościoła Marii Panny znów można poczuć ducha dawnych czasów. W sobotę 16 kwietnia świątynia otworzyła swoje wnętrza dla wszystkich, którzy chcą zatrzymać się na chwilę i wsłuchać w historię zapisaną w kamieniu i kolorowych witrażach. Po pokonaniu 250 stopni mogą spojrzeć na miasto i jego okolice z wysokości wieży, a przy sprzyjającej pogodzie zobaczyć także królową Karkonoszy Śnieżkę.

 

Ewangelicki Kościół Marii Panny to miejsce niezwykłe, w którym z każdego zakątka wyłania się historia. Spacerując po świątyni, można odnieść wrażenie, że z ukrytych zakamarków, przykrytych pajęczynami i kurzem wieków, powoli wyłaniają się dawne opowieści. Każdy detal, każdy ślad na kamieniu przypomina o ludziach i wydarzeniach, które na zawsze zapisały się w historii tego miejsca. Pokonanie wąskich schodów w wieży kościelnej to nie lada wyzwanie, ale warto podjąć ten wysiłek wart efektu w postaci niezwykłych widoków.

 

Część z nich została wykonana z piaskowca, górna, ostatnia część jest drewniana. Wieże kościoła w takiej formie, jak je dzisiaj widzimy, zostały wykonane ponad sto lat temu. Obydwie są przystosowane do wyjścia na punkty widokowe. Cały kościół kryje w sobie mnóstwo piękna, atrakcji architektonicznych i historii. Myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jest tu wspaniała galeria witraży przedstawiających sceny począwszy od biblijnych, poprzez historyczne, także związane z Legnicą i księciem Henrykiem Pobożnym – opowiada ks. Jerzy Gansel, duszpasterz parafii ewangelickiej w Legnicy.

 

Kościół Marii Panny to najstarszy zabytek sakralny w mieście i jeden z najstarszych na całym Śląsku. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1192 roku. Od 1522 roku, kiedy wygłoszono tu pierwsze kazanie ewangelickie, świątynia nieprzerwanie służy społeczności ewangelickiej. Miejsce to jest ważne także w historii Legnicy. To tutaj modliła się Jadwiga II Śląska, matka Henryka Pobożnego, gdy jej syn wyruszał do bitwy z Mongołami. Sam książę również modlił się przed walką właśnie w tej świątyni.

 

[ONNETWORK_VIDEO_ID]379[/ONNETWORK_VIDEO_ID]

 

Wnętrze kościoła zachwyca zabytkowym ołtarzem, piękną amboną i bogatą kolekcją witraży, w których ukryte są historie nie tylko biblijne, ale i te związane z dziejami Śląska oraz samej Legnicy. Warto zatrzymać się tutaj na dłużej, wsłuchać w opowieści ukryte w kamieniu i szkle, i spojrzeć na miasto oraz jego dzieje z miejsca, gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%