Zamknij

Muzeum Miedzi w Legnicy zaprasza na wyjątkową, pełną historii Piastowską Noc Muzeów

Wojciech ObremskiWojciech Obremski 06:59, 08.05.2025
Skomentuj Muzeum Miedzi (lca.pl) Muzeum Miedzi (lca.pl)

Hasło tegorocznej legnickiej edycji święta nie jest przypadkowe. Muzealnicy nawiązują do dziedzictwa książąt piastowskich związanego z Legnicą i regionem. W 2025 r. przypada bowiem kilka ważnych rocznic związanych z dynastią Piastów. To 350. rocznica wygaśnięcia dynastii (1675 r.), której ostatnim męskim potomkiem był Jerzy IV Wilhelm spoczywający w legnickim mauzoleum. To 1000. rocznica koronacji Bolesława Chrobrego (1025 r.) – pierwszego króla Polski z rodu Piastów. To także 500. rocznica Hołdu Pruskiego (1525 r.), w którym udział brał Fryderyk II legnicki – książę legnicki i brzeski, starosta Dolnego Śląska, urodzony 12 lutego 1480 r., czyli dokładnie 545 lat temu.
 

[CGK]1845[/CGK]

W programie Nocy Muzeów nie zabraknie odniesień do wydarzeń związanych z Piastami, które na zawsze wpisały się w historię Legnicy. W ramach Legnickich Spacerów Historycznych zaprosimy Państwa do I Liceum Ogólnokształcącego, czyli dawnego klasztoru benedyktynek, gdzie w XIII wieku pochowany został książę piastowski Bolesław Rogatka, syn Henryka II Pobożnego, który zginął tragicznie podczas walk o Śląsk. Oprowadzimy także po Mauzoleum Piastów, miejscu spoczynku ostatniego męskiego potomka rodu, Jerzego Wilhelma. Będą również inne atrakcje: pokaz kostiumów cenionej legnickiej scenografii Małgorzaty Bulandy na dziedzińcu Zamku Piastowskiego, koncert organowy w zabytkowym kościele Marii Panny, z którego – według legendy – książę Henryk II Pobożny wyruszył na bitwę pod Legnicą w 1241 r., tuż po mszy odprawionej w intencji zwycięstwa z Tatarami. Dodatkowo o historii samej bitwy przypomni Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu, które w trakcie święta zaprasza na wystawę „Spotkanie dwóch światów”.

Piastowska Noc Muzeów to doskonała okazja, by odkryć piastowską przeszłość Legnicy i regionu, zajrzeć do miejsc na co dzień niedostępnych, posłuchać pasjonujących opowieści i poczuć atmosferę dawnych wieków w sercu miasta, którym kierowali przedstawiciele tej królewskiej dynastii.  

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

historiahistoria

0 0

internet podaje :

"Król Koszyszko, Piast
Panował w latach 842-862. W maju 841 roku zwołano wiec w Kruszwicy na który zjechali się także rycerze i krewni pomordowanych książąt ze wszystkich dzielnic Imperium. Przybyli też ocalali synowie i krewni Popiela II. Narady i kłótnie ze znienawidzonymi powszechnie potomkami Popiela trwały, a Imperium zaczęło się rozpadać, bo dzielnice zachodnie za Odrą zaczęły nawiązywać kontakty z księstwami niemieckimi.

Dopiero na wielkim wiecu rok później, zgodnie z prawem i obyczajem wybrano na króla szlachcica, rycerza, zarządcę dworu królewskiego – nazywanego piastunem – doświadczonego i rozważnego „urzędnika” Koszyszko herbu Kroy."

09:13, 08.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

rafarafa

0 0

Panie redaktorze gdzie i co o której, bo że o 16-tej i 17 go to ..... pozdrawiam

09:58, 08.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%