W ostatnią niedzielę lipca rusza kolejny spacer w ramach cyklu Legnickie Spacery Historyczne. Tym razem Muzeum Miedzi w Legnicy, organizator spacerów, zaprasza do miejsca, które na co dzień pozostaje ciche, zamknięte i często pomijane. Mowa o legnickim cmentarzu żydowskim przy ulicy Wrocławskiej. Tematem spotkania będzie „Dom wieczności. Historia cmentarza żydowskiego”.
[CGK]2312[/CGK]
To jeden z nielicznych tak dobrze zachowanych żydowskich cmentarzy na Dolnym Śląsku i jedyny taki w Legnicy. Nekropolia pochodzi z XIX wieku i choć przez lata była zapomniana, wciąż można tu znaleźć ślady bogatej przeszłości miasta. Stare nagrobki, zdobienia, symbole i hebrajskie inskrypcje opowiadają historię nie tylko konkretnych osób, ale całej społeczności, która przez dziesięciolecia była częścią lokalnego życia.
Spacer poprowadzi Piotr Piluk, dziennikarz, fotograf i dokumentalista, który od lat zajmuje się badaniem żydowskiego dziedzictwa w Polsce. Jego opowieść pozwoli spojrzeć na to miejsce inaczej, nie tylko jak na cmentarz, ale jak na fragment pamięci o Legnicy, której już nie ma, a która jednak wciąż żyje w kamieniu i ciszy.
Udział w spacerze jest bezpłatny, ale obowiązują wejściówki. Można je będzie od soboty 19 lipca odebrać w kasie Muzeum Miedzi.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
33-latka zatrzymana po kradzieży rozbójniczej
Typowy wyborca alfonsa batyra i pis patologii. Rodzina dyżurnego czubka ksywa xsionc i ofsik tłuk pisowski.
Fghjj
11:00, 2025-07-16
Kolej do Złotoryi znów w centrum zamieszania
Lilka i effka nadają.
Fghjj
10:58, 2025-07-16
Kolej do Złotoryi znów w centrum zamieszania
Danuta Holecka nadaje.
Yanek
10:58, 2025-07-16
Zamiast noclegu rozczarowanie. List od czytelnika
Standardy lca: usuwać komentarze przyjazne obecnej władzy. Z czymś nam się to kojarzy. Z pewnym okresem władzy. Wolność słowa. Ha, ha, ha!
Janusz i Bożenka
10:54, 2025-07-16
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz