Zamknij

Słowo i Muzyka

14:28, 16.04.2008 ok. 3 min. czytania
Skomentuj

XVII Międzynarodowy Festiwal Organowy, Legnickie Wieczory Organowe - Andrzej Chorosiński - organy, Michał Chorosiński - recytacje . Katedra legnicka 18 kwietnia godz. 19.15.

Koncert „Słowo i Muzyka” dla uczczenia 30. Rocznicy wyboru Papieża JANA PAWŁA II

Program
Johann Sebastian Bach /1685-1750/, Fantazja i fuga g moll /BWV 542/

Fryderyk Chopin /1810-1849/, Polonez c moll

Karol Wojtyła - Jan Paweł II /1920-2005/, RENESANSOWY PSAŁTERZ /fragmenty/, „Piastowy jestem syn”
Fryderyk Chopin, Preludium e moll

Karol Wojtyła - Jan Paweł II, „Spokój krąży z dziwną siłą”
Fryderyk Chopin, Etiuda es moll

Karol Wojtyła - Jan Paweł II, „Będą szumieć nuty i będzie mówił Bóg”
Fryderyk Chopin, Preludium c moll, Nokturn Es dur

Karol Wojtyła - Jan Paweł II, „Uwielbiaj Pana duszo”
Fryderyk Chopin, Preludium h moll

Charles-Marie Widor /1844-1937/, Toccata z V Symfonii

Kierownictwo artystyczne - Andrzej Chorosiński
Organizacja i prowadzenie - Krystyna Kunecka

[FOTORELACJA]586[/FOTORELACJA]Międzynarodowy Festiwal Organowy pod nazwą „Legnickie Wieczory Organowe” organizowany jest od 1992 r.
Pierwszy recital zorganizowany został w czerwcu 1992 r. w ramach obchodów Dni Legnicy. Recital odbył się w Katedrze p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła, w której wtedy właśnie zakończono remont kapitalny zabytkowych organów. Wykonawcą recitalu był znany warszawski organista i kompozytor Stanisław Moryto. Po koncercie, ciepło przyjętym przez legnicką publiczność stało się wiadome, że pomysł wart jest kontynuacji. W 1992 r. za pulpitem organów zasiedli jeszcze: Jerzy Kukla, Leszek Werner i Andrzej Chorosiński, który przyjął kierownictwo artystyczne festiwalu. Następny rok przyniósł już pełny cykl koncertowy, trwający od kwietnia do października. W kolejnych latach organy rozbrzmiewały w połączeniu z trąbką, fletnią Pana, rogiem alpejskim czy wreszcie głosem ludzkim. Ta poszerzona formuła umożliwiła prezentację interesującego repertuaru i podniosła atrakcyjność koncertów. Nadzwyczaj egzotycznie zabrzmiały w Katedrze tradycyjne instrumenty hinduskie: sarod, tabla, tanpura. Ten koncert wprowadził słuchaczy w odległy świat kultury Dalekiego Wschodu. Od 1997 r. dodatkowym atutem festiwalu stały się koncerty zespołów chóralnych z Niemiec i USA.
W dalszym ciągu jednak podstawą repertuaru pozostała muzyka organowa.
Na przestrzeni kilkunastu lat w Katedrze Legnickiej zaprezentowało się wielu wybitnych artystów z różnych krajów. Program koncertów obejmował zarówno utwory muzyki dawnej jak i klasyczne dzieła autorstwa Johanna Sebastiana Bacha, Felixa Mendelssohna, Césara Francka, Ferenca Liszta, Wolfganga Amadeusa Mozarta. Czasem pojawiały się także kompozycje współczesne Tadeusza Paciorkiewicza, Mariana Sawy czy Stanisława Moryto.


Od kilku lat kolejne edycje festiwalu kończą wykonania wielkich form oratoryjnych, które stają się okazją do współpracy niemieckich chórów, polskich orkiestr i międzynarodowej stawki solistów. Wśród nich niewątpliwie warto wymienić „Wielką Mszę h-moll” Johanna Sebastiana Bacha, wykonaną pod kierunkiem Matthiasa Janza, „Missa Solemnis” Ludwiga van Beethovena pod dyrekcją Ulricha Grossera, bijące rekordy popularności „Requiem” Wolfganga Amadeusa Mozarta pod kierunkiem Bernharda Buttmanna, a także „Requiem” Giuseppe Verdiego poprowadzone przez Matthiasa Janza. Taka różnorodność propozycji repertuarowych zdecydowanie dodaje atrakcyjności koncertom.

 www.lck.art.pl

 

(o (lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%