Pokazy zakładania kimona i parzenia herbaty to niektóre z propozycji przygotowanych dla legniczan podczas odbywających się IX Dni Kultury Japońskiej.
Japończycy to naród bardzo przywiązany do tradycji. Nawet taka czynność jak zakładanie kimona jest dla kobiet z kraju kwitnącej wiśni wielkim rytuałem. Na pokazie zaprezentowano oryginalne japońskie stroje nie były to jednak oryginalne kimona, lecz yukata.
- Oryginalne japońskie kimono jest bardzo drogie uszyte z drogiego materiału specjalną techniką – mówi Andrzej Kaczkowski. – Natomiast yukata jest takim kimonem noszonym, na co dzień.[FOTORELACJA]1763[/FOTORELACJA]
Yukata zakładana jest po kąpieli i wyjściu z sauny. Kimono Japonki zakładają najczęściej do ślubu, bądź na inne ważne uroczystości. W zależności od okoliczności na strojach występują różne wzory. Ubieranie każdego z tych strojów to bardzo ważny rytuał i trwa od kilkunastu minut w przypadku yukaty, do kilku godzin w przypadku kimona. Do stroju zakładane są specjalne sandały kote, które w Polsce nazywane są po prostu japonkami.
Legniczanki chętnie mierzyły japońskie stroje, nie zraziło ich nawet to, że ubieranie trwało kilkanaście minut.
- To bardzo fajne wrażenie ubrać taki strój – mówi Agnieszka. – Zakładanie kimona(yukaty. Przyp. red.) trwało około 15 minut. Bardzo mi się podobało, tylko troszkę pas uciskał i ciężko mi się oddychało – dodaje młoda legniczanka.
Żeby pas nie uciskał Japonki uprawiają gimnastykę. Pokaz takiej właśnie japońskiej gimnastyki odbył się również w Galerii Piastów. Legniczanki chętnie uczestniczyły również w tej części pokazu próbując nawet liczyć po japońsku.
Kolejnym wielkim ceremoniałem jest parzenie i picie herbaty. Pokaz parzenia tego narodowego napoju w piątkowy wieczór został zaprezentowany legniczanom. Każdy mógł skosztować doskonałego napoju.
W Japonii picie herbaty odbywa się w specjalnym pomieszczeniu zwanym pawilonem herbacianym. Herbatę pije się siadając na podłodze. Gospodyni gotuje wodę w specjalnym naczyniu zwanym chagama, przeciera miseczkę i wsypuje do niej bambusową łyżeczką 3 łyżeczki sproszkowanych listków herbacianych, które następnie zalewa wodą i energicznie miesza bambusową szczoteczką podobną do pędzla aż powstanie zawiesina z pianką. Picie herbaty jest to wyjątkowe przeżycie dla wszystkich. Uczestniczenie w tej ceremonii jest dla nich zaszczytem.
W sobotę odbędzie się pokaz origami i kaligrafii. Dzisiaj również otwarte zostaną dwie wystawy poświęcone Japonii. Codziennie odbywają się konkursy z atrakcyjnymi nagrodami ufundowanymi przez japońską ambasadę.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz