250 lat temu miała miejsce zapomniana przez współczesnych Legniczan bitwa. Aby przywrócić pamięć o wojnie z 1760 roku przygotowano wiele atrakcji. Dzisiaj o godz. 18 w Spalonej będzie można obejrzeć rekonstrukcję bitwy.

Bitwa rozegrała się na północny-wschód od Legnicy. Dwie silne armie: pruska, dowodzona przez samego króla Fryderyka II oraz austriacka pod komendą Gwidona Ernesta Laudona starły się ze sobą pomiędzy Pątnowem Legnickim a Bieniowicami.
Przebieg bitwy potwierdził znakomitą sprawność armii pruskiej i wielki talent dowódczy króla Fryderyka II. Bitwa mimo znaczącej przewagi wojsk austriackich zakończyła się ich klęską, pozwoliła też wyjść cało Fryderykowi II i jego armii z zaciskających się wokół nich kleszczy utworzonych przez współdziałające ze sobą, ale nieudolnie, armie austriacką i rosyjską. Trudne, a nawet dramatyczne położenie armii pruskiej przed samą bitwą a mimo to zwycięskie wyjście z całej opresji, stało się powodem określania tej bitwy jednym z „cudów Domu Hohenzollernów”.
Zaraz po wysłuchaniu wykładu w legnickiem Muzeum Miedzi grupa rowerzystów ruszyła na miejsce bitwy.[FOTORELACJA]2492[/FOTORELACJA]
W Spalonej, na boisku obok żwirowni, biwak historyczny zorganizowany przez Regiment Piechoty Alt Kreytzen wystawiony przez Sudeckie Towarzystwo Rekonstrukcji Historycznej ze Świdnicy. Żołnierze tego regimentu rozegrali potyczkę zbrojną. [FOTORELACJA]2495[/FOTORELACJA]


Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Sparingowa porażka Miedzi z Zagłębiem Lubin
Dobry pomysł z zabraniem wyróżniających się zawodników z rezerw na obóz.
Messi
17:13, 2026-06-28
W poniedziałek sesja absolutoryjna
Sieroty po krzaku i pis patologia przebierają racicami.
Vbnm
17:00, 2026-06-28
W poniedziałek sesja absolutoryjna
Maciek bez obrazy , ale takim niedouczonym pokiemonom jak Ty , hołdującym lewackim zachowaniom musimy p-o dziękować raz na zawsze ! Miasto Legnica potrzebuje Prezydenta , a nie kierownika z zarządzaniem , jak z ADMu !!! Te miasto trzeba kochać - te miasto trzeba pieścić - o te miasto trzeba dbać , tak jak na to historia nasza wskazuje ! Idź Ty chłopie w politykie , robić gdzie indziej !! Prezydent Miasta Legnica powinien być Legniczaninem . Tak myślę .
gupi
16:57, 2026-06-28
W poniedziałek sesja absolutoryjna
Czy presidęt ma wyciskarke do owocuw? Wyciskarka to symbol statósu społecznego
.....
16:53, 2026-06-28