Zamknij

Magiczno – rzeczywisty świat Julii Curyło

08:53, 03.09.2011
Skomentuj

Wernisaż wystawy prac laureatki 20. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE 2010 odbył się w piątek, 2 września w legnickiej Galerii Sztuki.

Autorka przeniosła wszystkich do swego bajkowo – rzeczywistego świata, który z pewnością może oczarować feerią barw i niezwykłym połączeniem realności z fantazją. Pomysły na kolejne prace rodzą się z obserwacji rzeczywistości przez malarkę. Jej wizja to kolorowy, bajkowy świat, ale, jak mówi jest w nim też drugie dno, które każdy odbiorca musi sam znaleźć. Dmuchane kury, baranki, gołębie, które zajmują wiele miejsca obok rzeczywistych elementów świata realnego symbolizują masowość a zarazem nietrwałość. Nasycone barwami, pełne zwierząt obrazy Julii wręcz zmuszają wyobraźnię do szukania drugiego dna, swojej wizji rzeczywistości. Z pewnością budzą w każdym odbiorcy duszę dziecka.

- Znalazły się tu obrazy, które nawiązują do tytułu wystawy „Rzeczywistość magiczna”, czyli poruszają zestawienie rzeczywistości ze światem nadrealnym i magicznym – mówi Julia Curyło o swoich pracach. – Z jednej strony jest to swoisty sposób na przedłużenie dzieciństwa, snucie fantazji w wyobraźni, ale z drugiej strony w tym fantazyjnym, może dziecięcym widzeniu świata są pewne dojrzałe elementy, np. te dmuchane obiekty, które są zarazem dziecinne, ale symbolizują jednocześnie naszą współczesną kulturę, gdzie jest dużo masowości, powielania i mechanicznych wtrętów.

Artystka mówi, że obraz jej życia nadal jeszcze nie powstał, ma nadzieję, że inspiracji i motywacji do prezentowania ludziom swojej wizji świata długo jeszcze jej nie zabraknie.

Julia Curyłojest absolwentką warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, pracowni profesora Leona Tarasewicza, który jako jeden z pierwszych dostrzegł dojrzałość i wyjątkowość jej sztuki (dyplom z wyróżnieniem 2009) oraz pracowni sztuki w przestrzeni publicznej prof. Mirosława Duchowskiego. W styczniu 2010 r. wygrała organizowany przez galerię Pociąg do Sztuki konkurs A19 i ozdobiła przestrzeń publiczną warszawskiego metra głośną pracą „Baranki Boże”, która stała się punktem wyjścia do zagorzałej dyskusji na temat religijności współczesnych Polaków. W listopadzie 2010 r. odniosła kolejny sukces zdobywając dwie nagrody (Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz nagrodę Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy) w legnickich “Promocjach”. W lipcu 2011 r. otwarta została duża indywidualna wystawa Curyło „Odpusty i cudowne widzenia” w galerii Wozownia w Toruniu. Była ona poświęcona wątkom pop-religijnym w twórczości artystki.(gs)[FOTORELACJA]3660[/FOTORELACJA]

(LS(lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%