Zamknij

„Kochankowie z Werony” na weekend

13:16, 07.09.2011
Skomentuj

Najnowsza propozycja legnickiego teatru to kostiumowa adaptacja romansu wszech czasów – szekspirowskiej opowieści o tragicznej miłości Romea i Julii. Opowieść nietypowa, bo przeniesiona do Werony czasów narodzin faszyzmu

Akcja „Kochanków z Werony” osadzona została w realiach Włoch lat 20. ubiegłego wieku, do których docierają ze świata nowinki będące skutkiem wojennej masakry i związanych z nią zasadniczych przewartościowań i zmian w polityce (na scenę wchodzą ruchy radykalne, zarówno komuniści, jak i faszyści), kulturze (nieme kino, futuryzm, dadaizm, jazz, artystyczna cyganeria), obyczaju (emancypacja kobiet) i stylu życia (upadek autorytetów, kryzys tradycyjnej rodziny, moda na narkotyki i płatny seks).  Bohaterowie miłosnej tragedii Szekspira zostali przeniesieni w świat, w którym kwestionowane są wszelkie dotychczasowe wartości: w państwie, społeczeństwie i rodzinie, w którym stare gwałtownie zderza się z nowym.

Właśnie cywilizacyjne zderzenie jest w spektaklu Krzysztofa Kopki (adaptacja) i  Jacka Głomba (reżyseria) osią dramatu, tak też objaśniana jest wzajemna wrogość rodzin, z których pochodzą Romeo (Rafał Cieluch) i Julia (Magda Skiba). Przeniesienie akcji z pałaców na place i ulice podkreśla ludowy charakter opowieści, w której religijne procesje i śpiewy zderzają się z komunistycznymi hymnami i manifestacjami, klasyczne włoskie melodie z rytmami charlestona, a tradycyjna w swej długiej, czarnej sukni pod szyję la mamma italiana (Małgorzata Urbańska) obserwuje ze zgrozą wyzwoloną chłopczycę   w męskim stroju (Ewa Galusińska), z krótką grzywką i papierosem w długiej fifce w ustach. Kościelne kadzidła mieszać się będą z zapachem opium palonego w domach erotycznych uciech. Świętoszkowatość stanie się przykrywką dla rozwiązłości. Rodzinne porachunki doprowadzą do serii zbrodni…

Wielkim atutem przedstawienia jest kostium i klimatyczna scenografia Małgorzaty Bulandy, a także oprawa muzyczna Bartka Straburzyńskiego sięgająca po autentyczne nagrania z epoki.


Teatr Modrzejewskiej w Legnicy
Scena na Nowym Świecie

KOCHANKOWIE Z WERONY
na motywach „Romea i Julii” Williama Szekspira
w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka

scenariusz: Krzysztof Kopka
reżyseria: Jacek Głomb
scenografia: Małgorzata Bulanda
ruch sceniczny: Leszek Bzdyl
opracowanie muzyczne: Bartek Straburzyński
premiera: 6 maja 2011 (Gdańsk), 22 maja 2011 (Legnica)

Obsada: Księżna Werony - Katarzyna Dworak, Parys, krewny Księżnej - Paweł Palcat, Montecchi - Bogdan Grzeszczak, Capuletti - Robert Gulaczyk, Romeo, syn Montecchiego - Rafał Cieluch, Merkucjo, krewny Księżnej, przyjaciel Romea i Beatrycze - Bartosz Bulanda, Beatrycze, bratanica Montecchiego i kuzynka Romea - Ewa Galusińska, Tybalt, bratanek pani Capuletti - Mateusz Krzyk (gościnnie, PWST Wrocław), Ojciec Laurenty, franciszkanin - Paweł Wolak, Brat Jan, franciszkanin - Wojciech Kowalski (gościnnie), Baltazar, sługa Księżnej – Marcin Gaweł (gościnnie, PWST Wrocław), Pani Capuletti - Małgorzata Urbańska, Julia, córka państwa Capulettich - Magda Skiba, Marta, służąca Capulettich - Joanna Gonschorek, Maga, wróżka - Anita Poddębniak, Rosalina, kochanka Romea - Magda Biegańska, Viola, dama, kochanka Parysa - Zuza Motorniuk, Kurwy - Katarzyna Dworak, Małgorzata Urbańska, Anita Poddębniak.

Lud Werony (statyści): Anna Pawłowska,  Jan Rosiński, Ewa Miroszewska, Konrad Benedyk, Agata Dymacz, Halina Toda, Alicja Kaczor, Janusz Jurkiewicz.

Spektakle w piątek, sobotę i niedzielę (9,10 i 11 września) o godz. 19.00; bilet 25 zł (ulgowy 15 zł).

(żuraw (lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%