Aniela, Ożanna, Bolemira, Czcibora i Radosława to dzisiejsze solenizantki. Tradycyjnie przesyłamy życzenia i wirtualny bukiet. Poniżej znaczenie imion.
Aniela – imię, które jest spolszczoną formą łacińskiego imienia Angela, pochodzącego od greckiego słowa ángelos "posłaniec". Imię trafiło do Polski z Włoch prawdopodobnie w XVIII wieku. W świecie chrześcijańskim upowszechniło się, jako nawiązanie do aniołów i Anioła Stróża. Jest żeńskim odpowiednikiem imienia Anioł (Angel). Imieniny obchodzi 4 stycznia, 29 stycznia, 30 marca, 31 maja, 10 lipca, 21 lipca, 9 września, 2 października, 18 listopada, 20 i 30 listopada.
Ożanna – imię żeńskie pochodzenia hebrajskiego ( łac. Osanna, franc. Osanne, Ozanne). Wywodzi się z okrzyku hebrajskiego hoszi anna, łac. hosanna, osanna - co oznacza "daj zbawienie". Imię to w Polsce jest poświadczone w formie Ożanna po raz pierwszy w 1265r. Ożanna zdrabniana była jako Oszka, Ożanka i Hożanka. Ożanna imieniny obchodzi 27 kwietnia, 18 czerwca i 9 września.
Bolemira – żeński odpowiednik imienia Bolemir, nienotowany w dawnych źródłach. Znaczenie imienia: "pragnąca pokoju". Bolemira imieniny obchodzi 9 września.
Czcibora, Ścibora, Cibora – staropolskie imię żeńskie. Męskie odpowiedniki: Czścibor, Ścibor, Czcibor, Cibor, Czesbor. Znaczenie imienia: "walcząca o cześć", "obrończyni czci". Czcibora imieniny obchodzi 15 maja, 9 września i 14 listopada.
Radosława, Radsława, Redsława – staropolskie imię żeńskie, złożone z członu Rado- (motywowanego przez rad – "być zadowolonym, chętnym, cieszyć się" lub radzić – "troszczyć się, dbać o coś") oraz członu -sława ("sława"). Może ono oznaczać "tę, która troszczy się o sławę" albo "tę, która jest chętna do zdobycia sławy". W źródłach polskich poświadczone w XII wieku. Potocznie: Radka. Radosława imieniny obchodzi: 8 i 9 września.
(wikipedia, imiona.wieszjak)
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Będzie przetarg na centrum przesiadkowe
Oczywiście - „podjazd dla autobusów” a nie „podkast”
Legniczanin25
10:26, 2025-05-16
Będzie przetarg na centrum przesiadkowe
Do „żenady” - piszesz głupoty, nigdy miasto nie było właścicielem działki na której wybudowano Biedronkę. A zatem Prezydent Krzakowski nie mógł je sprzedać. Działkę sprzedał PKS zachowując sobie jej fragment na którym wybudowano obiekt z kasą i poczekalnią i podkast dla autobusów. PKS uznał, że dla swojej działalności tyle im wystarczy.
Legniczanin25
10:23, 2025-05-16
Bonaventura w finale Must Be the Music!
Bo mi starzy po pijaku dali na imię Mietek, ale każdy na mnie woła Matoł!
Krtt
10:13, 2025-05-16
Będzie przetarg na centrum przesiadkowe
to projekt stacji paliw? jak podrozny ma przejsc z peronu na peron - pomiedzy autobusami ? jak ma sie bezpiecznie dostac z poczekalni na perony - przechodzac po drodze dla autobusow? To ma byc centrum przesiadkowe - czy ktos przewidzial połączenie z dworcem pkp dla pieszych oraz z MPK?
turysta
10:09, 2025-05-16
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz