Pieczone gęsi, kosze pełne chleba z pasztetem z gęsiny i słodkich pierników. Tak po raz kolejny obchodzili mieszkańcy Kopernika Narodowe Święto Niepodległości, a zarazem Dzień Św. Marcina.
Narodowe Święto Niepodległości Polacy obchodzą dla upamiętnienia odzyskania niepodległości w 1918 roku. Wcześniej 11 listopada był dniem Świętego Marcina. – Zajadano się wówczas polską gęsiną tłuściutką, smaczną i nieprawda, że jest niezdrowa. Wręcz odwrotnie, zdrowa – mówi Elżbieta Chucholska.
…Polacy zaś ten zwyczaj mają.
W dzień świętego Marcina gęś tłustą piekają.
Skąd dwój pożytek biorą gospodarze starzy:
I mięso i praktykę ,jeśli się im zdarzy
Widzieć makuły śniade kości obnażystej,
Spodziewają się pewnie zimy oparzystej;
Jeśli też rydzowata,z brzegów zapalona,
Zapewne zima będzie przykra i szalona.
Będzie li też bielizny miała w sobie wiele,
Niepochybna stateczność sanice się ściele
Kasper Twardowski
Kolejną tradycją kultywowaną na Koperniku jest wróżenie z gęsich kości. One to mają powiedzieć jaka będzie zima. Jaka jest kość z piersi gęsiej taka będzie zima. Według przysłowia „ patrz na ości, patrz na kości jaka zima nam zagości”.
Gęsina , pierniki i chleb z pasztetem rozeszły się w błyskawicznym tempie. Na koniec zapłonęło ognisko. Ogień zapłonął również nie bez powodu. Wrzucono do niego według starego zwyczaju wszystko co uległo zniszczeniu.[FOTORELACJA]3976[/FOTORELACJA]
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu lca.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz