Zamknij

Historia papieża Polaka zapisana w medalach

16:47, 20.04.2012
Skomentuj

W 15 rocznicę wizyty Jana Pawła II w Legnicy Muzeum Miedzi prezentuje wystawę medali ukazujących niezwykły pontyfikat naszego papieża. Kolekcję udostępnił legniczanin Bernard Marek Adamowicz.

Celem prezentacji jest próba ukazania syntezy apostolskiej posługi Karola Wojtyły. Otwierają ją medale związane z wyborem oraz uroczystą inauguracją pontyfikatu Jana Pawła II. Następnie prezentowane są medale dokumentujące czasowy rytm pontyfikatu: medale „annualne” Stolicy Apostolskiej, autorska seria polskiego artysty Józefa Stasińskiego składająca się z 27 medali towarzyszących rok po roku upływającemu pontyfikatowi.

Papież Jan Paweł II jest jedyną osobą, której poświęcono taką ilość medali. - Swobodnie można powiedzieć, że był człowiekiem na medal – z uśmiechem mówi kolekcjoner Bernard Marek Adamowicz.

Pan Bernard rozpoczął swoją jak twierdzi „wewnętrzną emigrację” z medalami z wizerunkiem Jana Pawła II w momencie, kiedy Polak został papieżem. Legniczanin oprócz zbierania pamiątkowych medali jest także inicjatorem powstawania nowych.

W swojej kolekcji ma już około 1500 medali. Na wystawie prezentowanych jest około 700. - To świadectwo historii papieża, ukazujące też naszą historię – kontynuuje Adamowicz. - Jednak do medali jako źródeł historycznych należy podchodzić sceptycznie.

Analizując „ich przeszłość” trzeba pamiętać o często skomplikowanej przestrzeni historycznej, która wywiera wpływ na obraz zapisany w medalu. Na pierwszy rzut oka medale wyglądają na niezniszczalne. Pozory jednak mylą, bo musimy się z nimi obchodzić bardzo ostrożnie. [FOTORELACJA]4581[/FOTORELACJA]

Mimo tego, że medal nie jest przedmiotem codziennego użytku, spełnia wyjątkową funkcję. - Z jednej strony dokumentuje wydarzenia, natomiast z drugiej ożywia nasze wspomnienia – wyjaśnia kolekcjoner. - Warto dodać, że na podstawie medali uczymy się także geografii. Wybite są na nich nazwy państw i miejscowości, więc oglądając medale z ciekawością sięgamy po mapę, szukając „wybitych” miejsc.

Bernard Marek Adamowicz zaznacza, że wystawa jest przede wszystkim okazją do rodzinnego spotkania. - Chciałbym, żeby zwiedzający przyszli obejrzeć kolekcję całą rodziną – z nadzieją mówi legniczanin. - To apel do rodziców i dziadków, aby opowiedzieli swoim dzieciom i wnukom historię pontyfikatu Jana Pawła II, tę historię zapisaną w medalach.

Pierwszy polski medal z wizerunkiem bł. Jana Pawła II został wybity w 1979 roku. Na wystawie zobaczymy medale z całego świata, m.in. z Tajlandii, Włoch, Węgier, Francji a także Polski. Nie zabraknie także tych wybitych przez Stolicę Apostolską. - Co do niektórych medali mam pewność, że trzymał je w rękach polski papież – podsumowuje Adamowicz.

Na wystawie zobaczymy:
• Medale dokumentujące działania Papieża skierowane do Kościoła,
• Medale będące świadectwem troski o dobro wspólne całego świata i każdego człowieka,
• Medale rocznicowe – będące znakiem towarzyszenia Papieżowi w jego osobistej historii,
• Medale poświęcone pamięci i trosce Jana Pawła II o młodych,
• Medale związane z różnymi formami upamiętniania osoby i dokonań Papieża,
• Medale wydane „post mortem” – stanowiące reakcje na odejście Papieża
• Medale związane z ogłoszeniem Jana Pawła II błogosławionym.

Wystawa „Świadectwo życia - Jan Paweł II w medalierstwie światowym” znajduje się w Akademii Rycerskiej i będzie czynna do 1 lipca 2012 roku.

 

 

 

 

 

 

(MB (lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%